Znowu niższa cena w niemieckiej aukcji dla PV

Znowu niższa cena w niemieckiej aukcji dla PV
Belectric press
REKLAMA

Niemcy przeprowadzili kolejną aukcję dla naziemnych farm fotowoltaicznych, po raz kolejny osiągając niższą średnią cenę, po której będzie sprzedawana energia.

Wsparciem w postaci gwarantowanej ceny na sprzedaż energii w ostatniej aukcji dla PV w Niemczech zostały objęte 32 projekty o łącznej mocy 201 MW. Do aukcji zgłoszono tymczasem 133 oferty na łączną moc 646 MW.

Najwyższa zaoferowana cena za sprzedaż energii wśród zwycięskich projektów wyniosła 59 EUR/MWh, a średnia cena ukształtowała się na poziomie 56 EUR/MWh. Aukcja z grudnia 2016 r. zaowocowała przeciętną ceną rzędu 69 EUR/MWh wobec średniej ceny 72,5 EUR/MWh we wczęśniejszej aukcji. 

Nowością w ostatniej aukcji było dopuszczenie do niej projektów, które mogą powstawać na gruntach rolnych. Taką możliwość udostępniono jednak tylko dla farm PV realizowanych w Bawarii i Badenii-Wirtembergii. W ostatnich latach niemieckie władze ograniczyły możliwość budowy farm fotowoltaicznych do gruntów nienadających się do wykorzystania w rolnictwie.

W komunikacie na temat ostatniej aukcji dla PV federalna agencja Bundesnetzagentur wskazuje właśnie na dopuszczenie do aukcji projektów planowanych na gruntach rolnych jako na główny czynnik, który przesądził o kolejnym spadku wartości złożonych ofert.

Aukcję wygrało 19 tego rodzaju projektów o łącznym planowanym potencjale 124 MW. 18 z nich powstanie w Bawarii.

Zgodnie z przyjętą w tym roku reformą niemieckiego systemu wsparcia dla OZE, wsparcie w systemie aukcyjnym będzie przyznawane corocznie dla projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 600 MW.

Z systemu aukcyjnego będą wyłączone instalacje fotowoltaiczne o mocy poniżej 750 kW. Ten segment fotowoltaiki Berlin chce nadal wspierać taryfami gwarantowanymi, o które inwestorzy nie będą musieli konkurować jak w przypadku systemu aukcyjnego.

W organizowanych od 2015 r. aukcjach dla PV w Niemczech przyjęto ostatecznie model wynagrodzenia tzw. pay-as-bid, zgodnie z którym zwycięzcy aukcji zagwarantują sobie sprzedaż energii po cenie, którą zaoferowali w aukcji.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wójt |
A polska śpi! haha
sol |
@Wójt. No może nie śpi, ale budzi się na kacu.
Kasztan |
@Wójt Sorry ale jakoś nie usmiecha mi się energią po 250 PLN i to tylko wtedy gdy świeci
... |
@Kasztan
TTTT |
Dokładnie. Ceny pospadały to i możemy rozpocząć realizację większych aukcji u nas. A może ktoś kupi linie produkcyjne do PV z upadających niemieckich fabryk i taniej zacznie u nas produkować ?

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...