Przełom w EPFL. Perowskity bliżej komercjalizacji

Przełom w EPFL. Perowskity bliżej komercjalizacji
Fot. EPFL

Perowskity to szansa na tanią i wydajną fotowoltaikę. Przeszkodą w ich komercjalizacji jest jednak szybka degradacja. Obiecującym osiągnięciem w obszarze wytrzymałości perowskitów pochwalił się wiodący ośrodek pracujący nad wdrożeniem tego materiału w fotowoltaice szwajcarska Ecole Polytechnique Federale De Lausanne.

Politechnika z Lozanny (Ecole Polytechnique Federale De Lausanne, EPFL) podała, że jej naukowcy stworzyli – jak to określa – „ultrastabilne” ogniwo perowskitowe, które pracuje już ponad rok bez straty sprawności, zachowując poziom 11,2 proc.

Rekordowe sprawności przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną z udziałem perowskitów zaledwie w ciągu kilku lat prac nad zastosowaniem tego materiału w fotowoltaice sięgają co prawda 22 proc., czyli są zbliżone do sprawności powszechnie stosowanych na rynku ogniw krystalicznych, jednak do tej pory nie udało się utrzymać takich sprawności w okresie dającym nadzieję na komercjalizację.

REKLAMA

Nadzieję dają teraz wyniki prac naukowców z EPFL pod kierownictwem prof. Michaela Gratzela i Mohammada Khaja Nazeeruddina przy współpracy z firmą Solaronix, którzy opracowali perowskitowe ogniwo hybrydowe łączące technologie 2D i 3D, którego sprawności sięgają, w zależności od użytych materiałów, nawet 14,6 proc., a którego struktury pozwalają na zachowanie parametrów w dłuższym okresie.

REKLAMA

Grafika: EPFL

Relatywnie duży – jak na fazę laboratoryjną – rozmiar ogniwa, które wykorzystano do ponad rocznych testów, wynosi 10 x 10 cm2, a w wyniku badań stwierdzono zachowanie początkowej sprawności rzędu 11,2 proc. w okresie ponad 10 tys. godzin, bez jakiejkolwiek degradacji.

Ten przełom rozwiązuje problem stabilności ogniw perkowskitowych i może przybliżyć tą technologię do sfery komercyjnej – zapewnia EPFL i podkreśla, że ogniwo zostało wykonane z użyciem technologii zapewniających niski koszt produkcji. 

Szwajcarscy naukowcy badania nad stabilnością perowskitów finansują – mimo braku członkostwa Szwajcarii w Unii Europejskiej – z unijnego programu Horyzont 2020. 

red. gramwzielone.pl