Jak osiągnąć sukces podczas najbliższej aukcji dla fotowoltaiki?

Jak osiągnąć sukces podczas najbliższej aukcji dla fotowoltaiki?
Farma fotowoltaiczna o mocy 36 MW w Bautzen, Niemcy, wykonana przez partnera grupy EkoFachowcy.
REKLAMA

Już 29 czerwca br. odbędzie się druga aukcja dla inwestorów planujących budowę farm fotowoltaicznych. To dla nich kolejna szansa na otrzymanie wsparcia w postaci stałej, gwarantowanej ceny sprzedaży energii mówi Paweł Paszkiewicz, prezes zarządu EkoFachowcy Sp. z o.o.

Jakie wnioski deweloperzy powinni wyciągnąć z pierwszej aukcji, która odbyła się w grudniu 2016 roku, by wygrać najbliższą aukcję?

Paweł Paszkiewicz, EkoFachowcy: – Przede wszystkim nie panikować i podawać na aukcji bardziej rozsądne ceny za energię planowaną do sprzedaży, niż miało to miejsce podczas pierwszej aukcji, która odbyła się w grudniu.

Jaka cena za energię z farmy fotowoltaicznej o mocy do 1 MW według Pana jest rozsądna?

– To czysta matematyka. Znając polskie nasłonecznienie oraz koszty inwestycyjne i późniejsze koszty operacyjne, w tym związane z serwisem, o którym często deweloperzy zapominają, wychodzi, że atrakcyjną stopę zwrotu inwestorom końcowym zapewni cena ponad 400 zł za MWh.

Skąd państwa zainteresowanie aukcjami dla fotowoltaiki?

– Grupa Ekofachowcy od początku rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce widzi ogromny potencjał w instalacjach klientów indywidualnych oraz biznesowych, a dzięki naszemu partnerstwu z notowaną na giełdzie w Warszawie spółką Photon Energy NV mocno wchodzimy w rynek farm fotowoltaicznych.

Jaką pozycję zamierzacie zająć na rynku farm fotowoltaicznych w Polsce?

– Po pierwsze, tak jak na portalu EkoFachowcy, łączymy klientów z instalatorami, w tym przypadku łączymy właścicieli profesjonalnie przygotowanych projektów farm fotowoltaicznych łączymy z funduszami inwestycyjnymi, które są zainteresowane długoterminową obecnością na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. 

Po drugie, po prześwietleniu prawie 80 instalatorów fotowoltaiki w Polsce łączymy doskonałą wiedzę rynkową z doświadczeniem Photon Energy NV, który zarządza farmami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 200 MWp i posiada doskonale działający dział dystrybucji sprzętu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować profesjonalne, a dzięki skali działania również atrakcyjne cenowo usługi wykonania instalacji pod klucz (EPC) oraz serwisu i utrzymania (O&M) farm fotowoltaicznych.

W końcu po trzecie, dzięki współpracy z najbardziej doświadczonym w Europie traderem energii elektrycznej, działającym w sektorze OZE, jesteśmy w stanie optymalizować przychody z farm fotowoltaicznych. Mowa tutaj o kilkudziesięciu złotych dodatkowego przychodu dla inwestora na każdej wyprodukowanej megawatogodzinie energii.

Reasumując, właściciele projektów mogą zgłaszać się do państwa z propozycją sprzedaży ich zagranicznym funduszom inwestycyjnym?

– Tak, ale nie tylko. Pamiętajmy że jest w Polsce sporo inwestorów, którzy zrozumieli już że fotowoltaika to stabilna długoterminowa inwestycja, sami chcą budować farmy fotowoltaicznej i czerpać z nich zyski przez nawet 30 lat. Takich inwestorów również zapraszamy z zapytaniem o naszą ofertę na EPC, która dotąd spotyka się z pozytywnym odzewem inwestorów.

Podkreślę, że wyżej wymieniony okres 30 lat bezproblemowej pracy farmy fotowoltaicznej możliwy jest wyłącznie, gdy system jest prawidłowo zaprojektowany od podstaw, a komponenty pochodzą od renomowanych producentów, którzy będą na rynku za 10 lat, bo taki najczęściej jest okres gwarancji produktowej na moduły fotowoltaiczne.

Których producentów sprzętu fotowoltaicznego uważacie za renomowanych i oferujących dobrej jakości komponenty?

– W tej kwestii całkowicie ufamy naszemu partnerowi, który od prawie 10 lat zajmuje się dystrybucją sprzętu fotowoltaicznego. Doświadczenie Photon Energy NV pokazuje, że należy brać pod uwagę nie tylko cenę i jakość komponentów, ale również stabilność marki i dostępność komponentów.

Montaż kilkudziesięciu MW może być rozciągnięty nawet na kilka kwartałów. Trzeba patrzeć w przyszłość i brać również pod uwagę późniejszą dostępność takiej ilości modułów i inwerterów.

W tym momencie Photon Energy NV poleca moduły największych producentów na świecie – Jinko Solar lub Hanwha Qcells oraz inwertery firm Huawei, Fronius i GoodWe.

Czy nie martwi państwa fakt, że nie powstały praktycznie jeszcze żadne projekty, które uzyskały prawo sprzedaży energii na pierwszej aukcji z grudnia 2016 r.?

– Nie. Zbyt niska cena odkupu energii podana na aukcji nie powinna się już powtórzyć. Dodatkowo pomagamy naszym partnerom podnieść przychody przez wspomniany trading.

Zamierzamy pomóc "wygranym" w pierwszej aukcji, dołączając ich projekty do większego portfolio projektów realizowanych na podstawie drugiej aukcji zaplanowanej na 29 czerwca br.

Drugi powód, o którym słyszeliśmy bezpośrednio od właścicieli wygranych projektów z pierwszej aukcji, to mało niezdecydowanie inwestorów, którzy wycofywali się z realizacji projektów.

Znamy naszych partnerów z Europy Zachodniej, Chin i USA i wiemy że są o wiele bardziej konkretni. Musimy tylko zaoferować im odpowiednio duże portfolio projektów.

O jakim wolumenie mówimy?

– Profesjonalni inwestorzy w tej branży nie robią due diligence portfolio mniejszego niż 10-20 MWp, a zainteresowanych polskim rynkiem jest wielu inwestorów...

Kontakt

artykuł sponsorowany 

Zobacz również

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Ruszyły dotacje do 90% na wózki widłowe dla firm.

Ruszyły dotacje do 90% dla mikro firm, do 80% dla małych na prewencję przedwypadkową. Katalog możliw czytaj dalej...

Sprzedam 4,25ha pod farmę foto , projekt, pozwolenie na budowę , wszystkie uzgodniena

Do sprzedaży/wydzierżawienia - 4,25ha w woj. podkarpackim , 6km od Tarnobrzega , z projektem farmy czytaj dalej...

Vestas V80 2,0MW 100m. wieża

Turbiny do demontażu na przełomie lipca-sierpnia. manufakturaenergii@gmail.com +48 690 984 216 czytaj dalej...

sprzedam grupę elektrociepłowni 8700 MWh/rok

Sprzedaż udziałów w spółce celowej, operatora projektu w wysokości do ustalenia z inwestorem. Inwest czytaj dalej...