Jak osiągnąć sukces podczas najbliższej aukcji dla fotowoltaiki?

Jak osiągnąć sukces podczas najbliższej aukcji dla fotowoltaiki?
Farma fotowoltaiczna o mocy 36 MW w Bautzen, Niemcy, wykonana przez partnera grupy EkoFachowcy.
REKLAMA

Już 29 czerwca br. odbędzie się druga aukcja dla inwestorów planujących budowę farm fotowoltaicznych. To dla nich kolejna szansa na otrzymanie wsparcia w postaci stałej, gwarantowanej ceny sprzedaży energii mówi Paweł Paszkiewicz, prezes zarządu EkoFachowcy Sp. z o.o.

Jakie wnioski deweloperzy powinni wyciągnąć z pierwszej aukcji, która odbyła się w grudniu 2016 roku, by wygrać najbliższą aukcję?

Paweł Paszkiewicz, EkoFachowcy: – Przede wszystkim nie panikować i podawać na aukcji bardziej rozsądne ceny za energię planowaną do sprzedaży, niż miało to miejsce podczas pierwszej aukcji, która odbyła się w grudniu.

Jaka cena za energię z farmy fotowoltaicznej o mocy do 1 MW według Pana jest rozsądna?

– To czysta matematyka. Znając polskie nasłonecznienie oraz koszty inwestycyjne i późniejsze koszty operacyjne, w tym związane z serwisem, o którym często deweloperzy zapominają, wychodzi, że atrakcyjną stopę zwrotu inwestorom końcowym zapewni cena ponad 400 zł za MWh.

Skąd państwa zainteresowanie aukcjami dla fotowoltaiki?

– Grupa Ekofachowcy od początku rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce widzi ogromny potencjał w instalacjach klientów indywidualnych oraz biznesowych, a dzięki naszemu partnerstwu z notowaną na giełdzie w Warszawie spółką Photon Energy NV mocno wchodzimy w rynek farm fotowoltaicznych.

Jaką pozycję zamierzacie zająć na rynku farm fotowoltaicznych w Polsce?

– Po pierwsze, tak jak na portalu EkoFachowcy, łączymy klientów z instalatorami, w tym przypadku łączymy właścicieli profesjonalnie przygotowanych projektów farm fotowoltaicznych łączymy z funduszami inwestycyjnymi, które są zainteresowane długoterminową obecnością na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. 

Po drugie, po prześwietleniu prawie 80 instalatorów fotowoltaiki w Polsce łączymy doskonałą wiedzę rynkową z doświadczeniem Photon Energy NV, który zarządza farmami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 200 MWp i posiada doskonale działający dział dystrybucji sprzętu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować profesjonalne, a dzięki skali działania również atrakcyjne cenowo usługi wykonania instalacji pod klucz (EPC) oraz serwisu i utrzymania (O&M) farm fotowoltaicznych.

W końcu po trzecie, dzięki współpracy z najbardziej doświadczonym w Europie traderem energii elektrycznej, działającym w sektorze OZE, jesteśmy w stanie optymalizować przychody z farm fotowoltaicznych. Mowa tutaj o kilkudziesięciu złotych dodatkowego przychodu dla inwestora na każdej wyprodukowanej megawatogodzinie energii.

Reasumując, właściciele projektów mogą zgłaszać się do państwa z propozycją sprzedaży ich zagranicznym funduszom inwestycyjnym?

– Tak, ale nie tylko. Pamiętajmy że jest w Polsce sporo inwestorów, którzy zrozumieli już że fotowoltaika to stabilna długoterminowa inwestycja, sami chcą budować farmy fotowoltaicznej i czerpać z nich zyski przez nawet 30 lat. Takich inwestorów również zapraszamy z zapytaniem o naszą ofertę na EPC, która dotąd spotyka się z pozytywnym odzewem inwestorów.

Podkreślę, że wyżej wymieniony okres 30 lat bezproblemowej pracy farmy fotowoltaicznej możliwy jest wyłącznie, gdy system jest prawidłowo zaprojektowany od podstaw, a komponenty pochodzą od renomowanych producentów, którzy będą na rynku za 10 lat, bo taki najczęściej jest okres gwarancji produktowej na moduły fotowoltaiczne.

Których producentów sprzętu fotowoltaicznego uważacie za renomowanych i oferujących dobrej jakości komponenty?

– W tej kwestii całkowicie ufamy naszemu partnerowi, który od prawie 10 lat zajmuje się dystrybucją sprzętu fotowoltaicznego. Doświadczenie Photon Energy NV pokazuje, że należy brać pod uwagę nie tylko cenę i jakość komponentów, ale również stabilność marki i dostępność komponentów.

Montaż kilkudziesięciu MW może być rozciągnięty nawet na kilka kwartałów. Trzeba patrzeć w przyszłość i brać również pod uwagę późniejszą dostępność takiej ilości modułów i inwerterów.

W tym momencie Photon Energy NV poleca moduły największych producentów na świecie – Jinko Solar lub Hanwha Qcells oraz inwertery firm Huawei, Fronius i GoodWe.

Czy nie martwi państwa fakt, że nie powstały praktycznie jeszcze żadne projekty, które uzyskały prawo sprzedaży energii na pierwszej aukcji z grudnia 2016 r.?

– Nie. Zbyt niska cena odkupu energii podana na aukcji nie powinna się już powtórzyć. Dodatkowo pomagamy naszym partnerom podnieść przychody przez wspomniany trading.

Zamierzamy pomóc "wygranym" w pierwszej aukcji, dołączając ich projekty do większego portfolio projektów realizowanych na podstawie drugiej aukcji zaplanowanej na 29 czerwca br.

Drugi powód, o którym słyszeliśmy bezpośrednio od właścicieli wygranych projektów z pierwszej aukcji, to mało niezdecydowanie inwestorów, którzy wycofywali się z realizacji projektów.

Znamy naszych partnerów z Europy Zachodniej, Chin i USA i wiemy że są o wiele bardziej konkretni. Musimy tylko zaoferować im odpowiednio duże portfolio projektów.

O jakim wolumenie mówimy?

– Profesjonalni inwestorzy w tej branży nie robią due diligence portfolio mniejszego niż 10-20 MWp, a zainteresowanych polskim rynkiem jest wielu inwestorów...

Kontakt

artykuł sponsorowany 

Zobacz również

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...