SolarWorld szuka inwestora

SolarWorld szuka inwestora
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Po ogłoszeniu niewypłacalności i wybraniu tymczasowego administratora rozpoczęto poszukiwania inwestora, który dokapitalizuje znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej, największego europejskiego producenta ogniw i modułów fotowoltaicznych. SolarWorld kilka lat temu wyszedł z podobnych problemów, a przed upadkiem uratowały go wówczas fundusze z Zatoki Perskiej.

Kilka tygodni po ogłoszeniu niewypłacalności i rozpoczęciu postępowania sądowego mającego prowadzić do restrukturyzacji biznesu SolarWorld, niemiecka firma podała, że obecnie realizuje zgodnie z planem kolejne zamówienia, a około 2,2 tys. pracowników planowo otrzymało wynagrodzenia za maj.

SolarWorld ogłosił niewypłacalność w pierwszej połowie maja. Procedury sądowe objęły również należące do SolarWorld spółki – Solarworld Industries Sachsen GmbH, Solarworld Industries Thüringen GmbH, Solarworld Industries Deutschland GmbH, a także Solarworld Innovations GmbH.

Po zgłoszeniu niewypłacalności do sądu w Bonn niemieckiej firmie przyznano administratora, który ma przeprowadzić restrukturyzację i wyciągnąć SolarWorld na prostą.

Powodem trudnej sytuacji niemieckiej firmy – mimo wzrostu wolumenu sprzedanych modułów w I kwartale br. – jest spadek cen modułów wynikający z nadpodaży wygenerowanej przez producentów z Chin. SolarWorld informując o niewypłacalności podał, że „kolejne zakłócenia cenowe” nie dają jej szans na poprawę sytuacji finansowej.

Szansą na kontynuowanie działalności ma być pozyskanie inwestora. Jako pośrednika, który go poszuka, wybrano jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie – australijski Macquire Capital.

Trudno oczekiwać, że Niemcy będą zainteresowani odsprzedażą części swojego biznesu inwestorowi z Chin. Podobnie było zresztą kilka lat temu, kiedy w niemieckich producentów – wcześniej dominujących na globalnym rynku solarnym – uderzyła tańsza konkurencja z Chin, które zaczęły budować przemysł fotowoltaiczny. Wówczas SolarWorld znalazł inwestora z Kataru, a inny czołowy producent modułów fotowoltaicznych z Niemiec, Q Cells, został sprzedany Koreańczykom. Z kolei czołową firmę na niemieckim rynku OZE, Conergy, przed upadkiem uratowały fundusze amerykańskiego Kawa Capital Management.

W 2013 r. fundusz Qatar Solar Technologies w zamian za 29 proc. akcji SolarWorld zainwestował w niemieckiego producenta kwotę 50 mln euro. Dodatkowo 10 mln euro dopłacił twórca i CEO firmy Frank Asbeck, którego udziały w SolarWorld spadły poniżej 20 proc. Dodatkowo przyjęty wówczas plan ratunkowy zakładał zamianę 60 proc. długów w akcje, których wartość oszacowano na 45 proc. udziałów w SolarWorld.

SolarWorld podaje teraz w komunikacie wysłanym do mediów, że zainteresowanie jego aktywami wyrażają inwestorzy z Indii, czego dowodem miało być spotkanie z przedstawicielami indyjskiego ministerstwa energii.

SolarWorld dysponuje potencjałem produkcji modułów fotowoltaicznych rzędu 1,5 GW i podobnym potencjałem produkcji ogniw i wafli krzemowych. Zakłady produkcyjne SolarWorld są zlokalizowane w Arnstadt i Freibergu k. Drezna, a także w Hilsboro w amerykańskim stanie Oregon.

W 2016 r. SolarWorld odnotował stratę EBIT wynoszącą niemal 100 mln euro, a kilka miesięcy przed końcem ubiegłego roku niemiecki producent informował, że zredukuje zatrudnienie wynoszące około 3,3 tys. o około 400 etatów do roku 2019 w celu zbicia kosztów.

Ostatnio SolarWorld podał, że w I kwartale 2017 r. sprzedał produkty odpowiadające potencjałowi rzędu 382 MW, co jest wynikiem lepszym zarówno w porównaniu do IV kwartału jak i I kwartału 2016 r., w którym niemiecka firma sprzedała odpowiednio 348 MW oraz 340 MW.

Jednak mimo większego wolumenu sprzedaży SolarWorld w I kwartale br. odnotował niższe przychody (186 mln euro) niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (213 mln euro). Przychody SolarWorld w minionym kwartale były natomiast wyższe niż w ostatnim kwartale 2016 r., w którym wyniosły 164 mln euro.

Wynik w ujęciu EBITDA, który był udziałem SolarWorld w I kwartale br., okazał się ujemny i wyniósł -18 mln euro w porównaniu do -2 mln euro w I kwartale 2016 r. oraz -41 mln euro w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...