Energia z fotowoltaiki w USA za mniej niż 3 centy za kWh

Energia z fotowoltaiki w USA za mniej niż 3 centy za kWh
Fot. Tuscon Electric Power
REKLAMA

Działający w Arizonie koncern energetyczny Tucson Electric Power (TEP) kupi energię z jednej z farm fotowoltaicznych po rekordowo niskiej stawce poniżej 0,03 USD/kWh.

Tucson Electric Power (TEP) poinformował o zawarciu umowy PPA dotyczącej zakupu energii z ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW, która powstanie w Arizonie i która ma rozpocząć generację do końca 2019 r.

Inwestor planujący budowę tej farmy fotowoltaicznej uwzględnił w projekcie również budowę magazynu energii o mocy 30 MW. Zawarta w umowie PPA cena za energię ma jednak nie ujmować kosztów magazynowania.

Farma fotowoltaiczna powstanie na terenach należących do miasta Tucson i zbuduje ją czołowy deweloper na rynku OZE w USA – firma NextEra Energy Resources.

– W dodatku do czystej, taniej energii, ten projekt pozwoli na stworzenie dobrze płatnych miejsc pracy i zwiększy przychody z podatków do stanowego i lokalnego budżetu – komentuje Mike O’Sullivan z NextEra Energy Resources.

TEP nie podaje dokładnej ceny za energię, informując jedynie, że zawarta na 20 lat umowa dotyczy stawki poniżej 0,03 USD/kWh, czyli poniżej 0,11 PLN/kWh. To najniższa cena w ramach zawartych dotychczas w Stanach Zjednoczonych umów PPA na energię z fotowoltaiki i – jak komentuje TEP – ta cena jest o połowę niższa od cen w zawieranych dotychczas przez tego operatora umowach na zakup energii z PV.

Oprócz energii z ogromnej farmy fotowoltaicznej TEP kupi energię również z farmy wiatrowej o zbliżonej mocy, co – jak zapewnia – razem da wystarczającą ilość energii, aby zaspokoić zapotrzebowanie 1/3 swoich odbiorców.

Lokalny koncern energetyczny z Arizony, który zaopatruje ok. 420 tys. odbiorców, chce zwiększyć udział zielonej energii w swoim miksie energetycznym do 30 proc. do roku 2030, dublując w ten sposób cel wyznaczony przez stanowe władze na rok 2025.

W stabilizowaniu sieci należącej do TEP wobec wzrostu generacji z farm wiatrowych i fotowoltaicznych mają pomóc magazyny energii. Operator z południowej części stanu Arizona w tym roku podłączył już do swojej sieci magazyn o mocy 10 MW. Tą instalację zrealizował również NextEra Energy Resources.

Zawieranie umów z niższymi cenami za energię z PV umożliwiają systematycznie spadające w USA ceny instalacji fotowoltaicznych. Spadek kosztów inwestycji w fotowoltaikę był szczególnie widoczny w ostatnich miesiącach ubiegłego roku.

Jak wynika z analiz firmy konsultingowej GTM Research, w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie ubiegłego roku odnotowano spadek kosztów budowy farm fotowoltaicznych na konstrukcjach statycznych o 17,4 proc. – z 1,28 USD/W przeciętnie do 1,06 USD/W.

Natomiast w przypadku farm fotowoltaicznych montowanych na jednoosiowych trackerach odnotowano spadek o 15,1 proc. – ze średniego poziomu 1,43 USD/W do 1,22 USD/W.

Łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych w USA przekracza już 40 GW – to mniej więcej tyle, ile mają Niemcy, światowym liderem są natomiast Chińczycy z elektrowniami PV o mocy ponad 77 GW na koniec 2016 r.

W ubiegłym roku Amerykanie uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o rekordowej mocy aż 14,625 GW. To niemal dwa razy tyle, ile zamontowano w USA w roku 2015, w którym zainstalowano 7,49 GW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wujek |
Fotowoltaika już wygrała tak jak, komórki vs Tel sacjonarme, telewizory kineskopowe vs LCD, itp itd. Kwesita czasu i tańszych akumulatorów litowo ionowych.
Aldebaran |
Nie przeczę, że OZE ma przyszłość. Jednak w PL przy realnej cenie - dla mnie kWh 0,47 zł brutto, zwrot z inwestycji następuje po ~14 latach, przy gwarantowanym systemie opustów na 15 lat. Co później z energią ? Chyba że rozwiną się domowe TANIE i TRWAŁE magazyny energii, w co jednak wątpię. Wystarczy (per analogia) zobaczyć rynek motoryzacyjny. Pomimo ogromnej konkurencji i nadprodukcji aut ceny samochodów są wysokie i ciągle wzrastają.
by the way |
@Aldebaran - A kiedy zwróci ci się korzystanie z energii pobieranej z ZE ?? Skoro porównujesz okres zwrotu zainwestowanego kapitału, to powinieneś podać dla porównania, jak zachowają się twoje przepływy finansowe, kiedy nie zainwestujesz w PV ? Inaczej twój wpis jest bez sensu.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...