Chińczycy uruchomili największą pływającą farmę PV

Chińczycy uruchomili największą pływającą farmę PV
Fot. Sungrow
REKLAMA

Na jednym ze zbiorników w chińskiej prowincji Anhui powstała największa na świecie pływająca farma fotowoltaiczna.

Farma fotowoltaiczna powstała na terenie zalanej kopalni węgla. Chińczycy znaleźli sposób na zagospodarowanie powstałego w ten sposób zbiornika wodnego, którego nie można wykorzystać w innych celach, poprzez umieszczenie na nim paneli PV

Moc pływającej farmy fotowoltaicznej wynosi aż 40 MW, co sprawia, że jest to największa tego rodzaju instalacja na świecie. Panele fotowoltaiczne umieszczono na zbiorniku, którego głębokość sięga od 4 do 10 metrów.

Farma fotowoltaiczna nie tylko pozwala na pełne wykorzystanie tej powierzchni, redukując zapotrzebowanie na grunty, ale również zwiększony zostanie uzysk energii dzięki chłodzeniu paneli komentuje przedstawiciel lokalnego rządu cytowany w komunikacie firmy Sungrow, która dostarczyła dla tej inwestycji swoje inwertery.

Wcześniej Chińczycy uruchomili już w tej samej prowincji podobną instalację o mocy 20 MW, a oddanie do użytku kolejnej, dwa razy większej pływającej farmy PV sprawia, że stają się w tym zakresie globalnym liderem.

Wcześniej w budowie pływających farm fotowoltaicznych przodowała Japonia, gdzie obecnie w prefekturze Chiba powstaje jak na razie największa w  tym kraju pływająca farma fotowoltaiczna o mocy 13,7 MW. Za realizację tej inwestycji odpowiada Kyocera, a uruchomienie produkcji energii przewidziano do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. Wcześniej Kyocera uruchomiła w Japonii trzy podobne instalacje o mocach rzędu 1,2 MW, 1,7 MW i 2,3 MW.

Największe w Europie pływające farmy fotowoltaiczne znajdują się w Wielkiej Brytanii. Moc pływającej farmy fotowoltaicznej w Walton-on-Thames koło Londynu wynosi 6,3 MW i składa się na nią ponad 23 tys. modułów fotowoltaicznych. Instalacja ma produkować rocznie około 5,8 GWh energii elektrycznej. Projekt zajmuje 1/10 powierzchni zbiornika Queen Elizabeth II i jak zapewnia jej deweloper, lokalne przedsiębiorstwo Thames Water, jego powierzchnia odpowiada wielkością 8 boiskom piłkarskim.

Pierwsze doświadczenia z pływającymi farmami fotowoltaicznymi zdobywa również portugalski koncern energetyczny EDP, który w tym roku uruchomił na jednym ze zbiorników wodnych w Portugalii, na głębokościach sięgających aż 60-90 metrów, pływającą elektrownię PV o mocy 218,4 kW, która ma produkować w skali roku około 332 MWh energii elektrycznej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
James |
Zalać dziurę w Bełchatowie i zrobić to samo!
Jwz |
Dziura w bełchatowie ma być zalana, ale w 2050 roku, bo woda szybciej nie napłynie
bsboss |
Z dziury koło Belchatowa można zrobić akumulator energii z PV i Wiatraków, ale do tego trzeba trochę chęci i wyobraźni, jeszcze jakiś czas warunki na elektrownię szczytowo-pompową będą, ale serce od marnowania zasobów już do dziury sypią piach z popiołem i innym świństwem, które najlepiej zawalić tonami ziemi by nikt się do tego nie przyczepił
bsboss |
Spece, a nie serce - słownik płata figle :)

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...