Francja wprowadza taryfy gwarantowane dla fotowoltaiki do 100 kW

Francja wprowadza taryfy gwarantowane dla fotowoltaiki do 100 kW
Fot. Fronius
REKLAMA

W tym miesiącu Bruksela uznała, że notyfikowany przez francuski rząd mechanizm wsparcia producentów zielonej energii w małych instalacjach fotowoltaicznych jest zgodny z unijnym prawem. Teraz odpowiedni dekret, wprowadzający taryfy, przyjęły francuskie władze. 

W przypadku małych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 100 kW we Francji stosowany będzie system taryf gwarantowanych, czyli stałej ceny za sprzedaż energii przysługującej w tym przypadku przez okres 20 lat. Wysokość taryfy będzie uzależniona od wielkości instalacji oraz od przyjętego modelu rozliczeń – sprzedaży całości energii do sieci lub zadeklarowanej częściowej autokonsumpcji. Taryfy gwarantowane mają objąć instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,1 GW, a budżet programu w skali roku ma sięgać 190 mln euro.

Dla większych instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 100 kW Paryż od kilku lat konsekwentnie organizuje aukcje, w których inwestorzy mogą ubiegać się o wsparcie w postaci gwarantowanej ceny za energię, którą zaproponowali w aukcji.

Wcześniej Paryż podał taryfy gwarantowane dla instalacji powstających na należących do Francji wyspach. Teraz Pałac Elizejski oficjalnie przyjął taki mechanizm rozliczeń dla instalacji, które mają powstać w kontynentalnej części Francji.

W przypadku instalacji PV o mocy do 100 kW na terytoriach zamorskich Francji – Korsyce, Gwadelupie, Francuskiej Gujanie, Martynice, Majotcie i La Reunion – wprowadzane są taryfy na poziomie od 0,15 EUR/kWh na Korsyce do 0,19 EUR/kWh na Majotcie.

Możliwość przyznania taryf ograniczono dla generacji do 1,6 tys. godzin rocznie. Po przekroczeniu tego poziomu energia wprowadzana do sieci będzie wynagradzana stawą 0,05 EUR/kWh.

W tym przypadku mechanizm taryf zakłada stosowanie takich samych stawek dla instalacji fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), a także przewiduje się stopniową, wdrażaną co kwartał degradację stawek dla instalacji podłączanych po przekroczeniu kolejnych progów zainstalowanych mocy.

W przypadku mechanizmu taryf gwarantowanych dla instalacji podłączanych do sieci w kontynentalnej części Francji przewiduje się dodatkowo rozróżnienie w przypadku instalacji produkujących energię wyłącznie na potrzeby sieci, a także zakładających częściową autokonsumpcję.

Ponadto stawki podzielono według mocy instalacji – do 9 kW oraz między 9 kW i 100 kW. W pierwszym przypadku obniżenie taryf nastąpi po raz pierwszy po przekroczeniu łącznej zainstalowanej mocy 25 MW, a w drugim – 60 MW.

Plany na 2020

Cel Francji na 2020 r. to zwiększenie produkcji zielonej energii do 23 proc. krajowego zapotrzebowania.

W ubiegłym roku Paryż zapowiedział, że w najbliższych latach we Francji zorganizowane zostaną aukcje, których efektem ma być budowa dachowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,35 GW. W sumie zaplanowano 9 aukcji do roku 2019, dokładnie podając ich daty i przewidziany potencjał elektrowni PV, które będą mogły otrzymać wsparcie.

Wyodrębniono dwa koszyki aukcyjne – dla instalacji o mocy od 100 kW do 500 kW, a także od 500 kW do 8 MW. W każdej aukcji, zarówno w pierwszej jak i drugiej grupie, przewidziano budowę instalacji o potencjale po 75 MW. Sprzedaż energii dla inwestorów, którzy wygrają aukcję i uruchomią generację, będzie realizowana na zasadzie ceny feed-in premium.

Natomiast wcześniej Pałac Elizejski przedstawił założenia aukcji dla naziemnych systemów fotowoltaicznych. Francuskie ministerstwo energii poinformowało, że w latach 2017-2020 przeprowadzi aukcje, których celem jest budowa naziemnych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 3 GW. Aukcje zostaną podzielone na 6 etapów, w każdym zostanie udostępniony do podziału potencjał rzędu 500 MW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...