Tesla zaczyna sprzedaż solarnych dachówek. Ile będą kosztować?

Tesla zaczyna sprzedaż solarnych dachówek. Ile będą kosztować?
SolarRoof. Fot. Tesla
REKLAMA

Elon Musk ogłosił wczoraj, że Tesla rozpoczęła przyjmowanie zamówień na solarne dachówki Solar Roof, które mają zrewolucjonizować sposób wykorzystania fotowoltaiki. Tesla zapewnia, że solarne dachówki będą tańsze niż standardowe pokrycia dachowe, jeśli uwzględnimy oszczędności uzyskane na niższych rachunkach za energię z sieci.

Nowy produkt, który Tesla wprowadza na rynek, ma być dopełnieniem wizji, w której użytkownicy elektrycznych aut będą mogli je naładować produkowaną przez siebie energią, ewentualnie częściowo zmagazynowaną w domowym magazynie energii Powerwall.

Elon Musk zapewnił, że dostawy do pierwszych inwestorów, którzy zamówili SolarRoof, rozpoczną się w przypadku USA już w przyszłym miesiącu, a zagraniczni klienci – z „niemal każdego kraju” – mogą liczyć na dostawę począwszy od przyszłego roku. Wykonanie pierwszej instalacji w Kalifornii zaplanowano już na przyszły miesiąc.  

Tesla rozpoczęła przyjmowanie zaliczek w wysokości 1 tys. USD na dwa z czterech wariantów solarnych dachówek, które pokazała w październiku ubiegłego roku.

Całkowity koszt montażu solarnych dachówek ma wynosić 21,85 USD za 1 ft2, czyli ok. 0,3 m2. Cena Solar Roof podana przez Teslę ma jednak uwzględniać federalne ulgi podatkowe na inwestycje w PV, które w ramach mechanizmu ITC wynoszą do 30 proc.

Tesla podaje, że wymiana dachu wielkości około 609 m2, który w 40-procentach pokryją solarne dachówki, wraz z magazynem energii ma kosztować około 50 tys. dolarów, przy czym w tej cenie są ujęte federalne ulgi podatkowe. W ciągu 30 lat taka instalacja ma wyprodukować energię o wartości szacowanej na 64 tys. dolarów, w pełni zwracając koszt wykonania solarnego dachu.

Bloomberg zauważa, że SolarRoof może mieć wyższy CAPEX niż w przypadku tradycyjnego dachu, jednak w przeciwieństwie do tradycyjnego dachu, początkowy koszt inwestycji w SolarRoof ma się z czasem zwrócić dzięki oszczędnościom uzyskanym na rachunku za energię.

SolarRoof na razie ma być jednak droższy również w porównaniu z dachem z tradycyjnymi modułami fotowoltaicznymi o podobnej mocy, co ma wynikać z niższej efektywności solarnych dachówek – nawet mimo faktu, że wykorzystywane przez Teslę ogniwa fotowoltaiczne dostarczy Panasonic produkujący jedne z najefektywniejszych ogniw PV na świecie.

Wykonane przez Teslę porównanie kosztów inwestycji w poszczególne pokrycia dachowe w porównaniu z SolarRoof wyglądają następująco.

Mimo podania ceny nowego produktu Tesla nie zdradziła jeszcze wszystkich istotnych informacji na jego temat. Na razie nie ujawnia, ile energii można wyprodukować z określonej powierzchni dachu wypełnionego solarnymi dachówkami.

Jednocześnie Tesla rozpoczyna sprzedaż swojego nowego produktu w swoich salonach, których sieć chce intensywnie rozbudowywać w tym roku. Na początku Solar Roof ma być oferowany w 70 sklepach Tesli.

Solarne dachówki mają być produkowane najpierw w fabryce Tesli w kalifornijskim Freemont, a następnie produkcja ma zostać przeniesiona do budowanej przez koncern Elona Muska fabryki modułów fotowoltaicznych, która powstaje w Buffalo, w stanie Nowy Jork, i której potencjał produkcji ma sięgnąć 1 GW w skali roku.

Więcej o nowym produkcie SolarRoof w artykule: Solar Roof: Elon Musk zapowiada rewolucję w fotowoltaice.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
. |
Musk jest miszczem w przyjmowaniu zamówień i oczywiście zaliczek po 1.000 zielonych. Czas oczekiwania 3 lata, ale zawsze bedzie trzeba liczyć się z tym że w ofercie pojawią się za 3-4 miesiące inne dachówki, oczywiście droższe i znów będą zamówienie i ten kit.
stopa |
tak dla porządku stopa kwadratowa to 0,093 metra kwadratowego, a nie 0,3, czyli około 240$ za m2 pozdrawiam
em |
Takie dachówki są od dawna na rynku, ba rozważałem ich założenie zamiast ceramiki u siebie, ale jak dostałem ofertę to wychodziło sporo drożej (15tyś zł brassa vs. prawie 30tyś zł ) więc gra nie była warta świeczki bo technologicznie to starsze niż duże panele i oczywiście miały sporo niższą moc/
dyletant |
Czyli gdyby wszyscy chcieli skorzystać z takiej promocji polegającej na niepłaceniu podatków to zbankrutowałyby szkoły, policja, wojsko, nikt nie odsnieżałby ani nie naprawiałby dróg. Super. Podoba mi się jak pomysł bombardowania wodorówkami Marsa w celu jego kolonizacji
daras |
Super. I do przodu.
Maciek |
Wyliczenia są niepoprawne. Poprawcie to bo aż oczy bolą. Stopa kwadratowa to ok. 0.09m kw. 50 tys. dolarów za 600m kw dachu? Od razu biorę ze 3 komplety.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...