SolarWorld ogłasza niewypłacalność

SolarWorld ogłasza niewypłacalność
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Ta wiadomość zatrzęsie europejskim i globalnym rynekiem fotowoltaicznym. Największy europejski producent ogniw i modułów fotowoltaicznych stanął na skraju bankructwa i zapowiedział zgłoszenie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości.

W ostatnich sprawozdaniach finansowych niemiecki producent sygnalizował, że znalazł się w trudnej sytuacji wobec odnotowanego w drugiej połowie ubiegłego roku w globalnej branży PV spadku cen modułów fotowoltaicznych, który miał być skutkiem nadpodaży powstałej u chińskich producentów.

Ta sytuacja zaprowadziła ostatecznie niemieckiego producenta na skraj bankructwa. Teraz zarząd niemieckiej firmy poinformował o niewypłacalności SolarWorld.

Spółka, która dysponuje potencjałem produkcji modułów fotowoltaicznych rzędu 1,5 GW i podobnym potencjałem produkcji ogniw i wafli krzemowych, poinformowała, że „kolejne zakłócenia cenowe” nie dają jej szans na poprawę sytuacji finansowej.

Perspektywy pogorszyły się teraz również na kolejne miesiące. Wobec tej sytuacji strategiczne decyzje podjęte na początku tego roku dłużej nie wystarczają, aby utrzymać pozytywną prognozę – stwierdził CEO niemieckiej  firmy Frank Asbeck. – Najbliższe tygodnie i miesiące zdecydują o przyszłości największego i najnowocześniejszego europejskiego producenta w przemyśle fotowoltaicznym. Uczynimy wszystko, co możemy, aby uchronić tak dużo miejsc pracy, jak to tylko możliwe – dodał.

Szef SolarWorld nawiązał przy tym ponownie do – jak to określił – „nielegalnego dumpingu cenowego” ze strony chińskich producentów.

Nie jest na razie jasne, czy i ewentualnie które spółki zależne SolarWorld obejmie zapowiedziane zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

W 2016 r. SolarWorld odnotował stratę EBIT wynoszącą niemal 100 mln euro, a kilka miesięcy przed końcem ubiegłego roku niemiecki producent informował, że zredukuje zatrudnienie wynoszące około 3,3 tys. o około 400 etatów do roku 2019 w celu zbicia kosztów.

Ostatnio SolarWorld podał, że w I kwartale 2017 r. sprzedał produkty odpowiadające potencjałowi rzędu 382 MW, co jest wynikiem lepszym zarówno w porównaniu do IV kwartału jak i I kwartału 2016 r., w którym niemiecka firma sprzedała odpowiednio 348 MW oraz 340 MW.

Jednak mimo większego wolumenu sprzedaży SolarWorld w I kwartale br. odnotował niższe przychody (186 mln euro) niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (213 mln euro). Przychody SolarWorld w minionym kwartale były natomiast wyższe niż w ostatnim kwartale 2016 r., w którym wyniosły 164 mln euro.

Wynik w ujęciu EBITDA, który był udziałem SolarWorld w I kwartale br., okazał się ujemny i wyniósł -18 mln euro w porównaniu do -2 mln euro w I kwartale 2016 r. oraz -41 mln euro w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

– Jak wszyscy nasi konkurenci, zostaliśmy złapani na wprowadzonej bez ostrzeżenia decyzji Chin o wirtualnym wstrzymaniu rozwoju rynku, co skutkowało skierowaniem chińskiej produkcji modułów całkowicie na rynki zagraniczne, co znowu było realizowane po cenach dumpingowych. W efekcie ceny spadły o 20-30 proc. (…) Nie będzie szybkiego powrotu do bardziej zrównoważonych cen. Obecne ożywienie na rynku i oczekiwana decyzja o przedłużeniu regulacji przeciwko chińskiemu dumpingowi w UE pomogą. Powrót do rentowności zależy jednak od naszego sukcesu w dalszym obniżaniu kosztów poprzez wyłączne skupienie się na produktach wyjątkowej jakości (…). Dążymy do osiągnięcia pozytywnego wyniku EBIT w roku 2019 i do zwiększenia do tego czasu sprzedaży modułów do poziomu 2 GW – tłumaczył Frank Asbeck, szef SolarWorld w wywiadzie opublikowanym w lutym br. na stronie niemieckiego producenta.

Dodatkowym problemem dla SolarWorld są roszczenia amerykańskiego producenta krzemu Hemlock, który domaga się od niemieckiej firmy odszkodowania oszacowanego na niemal 800 mln euro z powodu nieodebrania zakontraktowanego wcześniej towaru.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (20)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zyrandol |
Blokada Chińczyków nie pomogła.Przez nich nie możemy kupować tańszych paneli. Spuścić wodę i po Solar.
ENRGY |
25 lat gwarancji hahaha
sol |
Z dumpingiem to mamy doczynienia wtedy gdy wszystkie parametry ekonomiczne są zbliżone, a jeden z producentów dopłaca do kosztów, żeby wyciąć konkurencję. Jak Chińczycy będą zarabiać tyle co Niemcy i mieć taki sam socjal to będzie dumping. Podobnie jest z Polakami. O co ostatnio Macron miał pretensję? Polska jest w UE i dlatego jego pogróżki można olać, bo to francuska firma przeniosła produkcję i to do niej powinien Macron kierować swoje żale. W odróżnieniu od Polski Chiny stoją na wysokim poziomie technologicznym a wynagrodzenia mają niskie. A Polacy mają niskie płace a technologii nie mają prawie w ogóle.
Wójt |
Ostatnio SW ogłośił że będzie dawał 20Lat gwarancji... dobre sobie. Dobrze im tak bo to oni sztucznie zawyżali ceny modułów a pan właściciel Asbeck opłacał nierobów z Brukseli i niemiecki rząd żeby cła były wciąż utrzymywane. Chytry dwa razy traci.
Wojtek |
No to czas przeskoczyć na innych chińskich lub koreańskich producentów. Najlepiej dużych graczy.
pv |
@Wojtek chińscy nawet najwięksi żyją dzięki państwowym kredytom, jak któryś się u góry nie spodoba to poleci
alladyn-solar-batt |
Żadna nowość - pisałem o tym w końcu lutego 2017 przy okazji informacji o sprzedaży przez SolarWord udziałów w fabryce i złożach Litu. Przydałaby się kancelaria prawna, która podjęłaby się wystąpienia w sprawie sterowania przez lobbystę w tym celu wysłanego przez SolarWord decyzjami o ustanowieniu ceł ,,antydumpingowych'' na panele i ogniwa ,,z chin'' (nie tylko) w wyniku czego tysiace firm i innych odbiorców w/w paneli zapłaciło za nie więcej niż mogli i powinni. Niemcom powiem tyle:jak nie potrafisz- nie pchaj się na afisz..
nieuk |
Pół roku temu napisałem na Faceboku w grupie OZE że SolarWorld padnie za rok bo gwarancję przedłużył do 20 lat... wszyscy mnie wyśmieli.... to samo robił Qcells
C |
zmienią właściciela i będą dalej działać, obniżyli wartość spółki przez takie posunięcie i przejmą za bezcen a pod stołem podadzą resztę i nie będzie to samo pento, pozdrawiam
jj |
I dlatego warto inwestować w produkty firm, które nie stoją na jednej nodze : Panasonic, Sharp, LG itp. Jest zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo, że firma zniknie z dnia na dzień.
MojaElektrowniaPV |
I to jest ten efekt niebotycznych dopłat niemieckich do produkcji z PV ? No mają skurczysyny rozmach :). Wygląda na to, że kto ma głębsze kieszenie ten na subsydiach rządowych wygrywa - w tym wypadku chińczycy mają głębsze od Niemcó nie mówiąc już o naszych.
bs_boss |
ale cła zaporowe pozostają, czy SW jest, czy znika z rynku
TTT |
To są skutki walki cenowej i na tym się nie skończy ...... już niedługo będą kolejni....stracą na tym również firmy które wykonują instalacje zwłaszcza w zamówieniach publicznych i nie będą miały "gwaranta" .....za dwa lata nie będzie w Polsce żadnej firmy która obecnie realizuje instalacje PV..... a wszystkie 20 i 25 letnie gwarancje można sobie w ......wsadzić. To będzie też "ciekawa perspektywa" dla inwestorów którzy wykonują instalacje z dotacjami z UE.
123 |
Przecież SolarWorld nie zniknie z rynku, conajwyżej będzie mieć innego właściciela
. |
Wszystkie gwarancje 25 letnie są ubezpieczone !!! Właśnie na wypadek takich upadłości. Teraz obowiązki przejmie ubezpieczyciel, choć najprawdopodobniej firma zostanie wykupiona przez konkurencję, która będzie kontunuować zobowiązania.
Gf |
A bo to pierwszy raz SW upada? E tam. A panele mają super
track |
Nie jest winny dumping Chinczyków tylko socjalizm w Europie, biurokracja i absurdalnie wysokie podatki skutkujące wysokimi kosztami pracy
buhmaher |
Witam!!! Tak się składa że pracuje w firmie która produkuje panele dla solarworlda i... jakość tych paneli to tragedia! Komponenty typu eva po terminie ponad pół roku...celka krucha jak gowno 3letnie!!!ribbon zapycha narzedzia w maszynach ze az milo...ale co tam...ktoś kto nie ma pojęcia o procesie ów produktu lepiej niech się nie wypowiada! Najlepiej wcisanac ciemnym ludzia ze bankrut że Chiny to i tamto!!! Gowno prawda!!!
gosc |
No I macie swoje dobre bo niemieckie :) czekac az qcells I pare innych poleci , .. ale dalej wciskajcie ludziom ze chinskie to zle haha ..jak najfalej od europejskich skladakow :)
ehh |
Wy się cieszycie, a u Nas lęk przed jutrem... Przecież to nie w Niemczech była produkcja, a u Nas w Polsce!

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...