24,13 proc. sprawności ogniwa PV

24,13 proc. sprawności ogniwa PV
Fot. Trina Solar
REKLAMA

Pełnowymiarowe monokrystaliczne ogniwo fotowoltaiczne o sprawności 24,13 proc. to efekt badań prowadzonych przez chińskiego producenta modułów fotowoltaicznych Trinę Solar.

Rekordowy wynik Chińczycy odnotowali na ogniwie wykonanym w technologii IBC (Interdigitated Back Contact). Co ważne, rozmiary ogniwa, na którym stwierdzono rekordowy wynik, pokrywają się z rozmiarami seryjnie produkowanych ogniw, wynoszącymi 156 x 156 cm2.

Dział badań Trina Solar ściśle współpracuje w zakresie prac nad bardziej efektywniejszymi ogniwami i modułami fotowoltaicznymi z naukowcami z Australian National University.

Pod koniec ubiegłego roku Trina Solar informowała o osiągnięciu rekordowej sprawności na poziomie 22,61 proc. w przypadku monokrystalicznego ogniwa PV w technologii PERC, co potwierdził niemiecki instytut Fraunhofer ISE. Chińczycy poprawili tym samym swój poprzedni rekord osiągnięty w 2015 r. na ogniwie tego typu, który wyniósł 22,13 proc.

W ubiegłym roku chińska firma informowała, że przeciętna sprawność seryjnie produkowanych przez nią ogniw wynosi już 21,12 proc.

Wcześniej, w październiku ubiegłego roku, Trina pochwaliła się rekordem sprawności polikrystalicznego modułu fotowoltaicznego i osiągnięciu sprawności na poziomie 19,86 proc., poprawiając wcześniejszy wynik wynoszący 19,14 proc. Rekordową sprawność potwierdzono w laboratoriach niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE, w których zbadano moduł o powierzchni 1,514 m2.

Natomiast w czerwcu 2016 r., Trina Solar informowała o osiągnięciu rekordowej sprawności polikrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego na poziomie 20,16 proc.

Póki co Trina Solar ma w swojej ofercie polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne o sprawnościach rzędu 16,2 proc. – 16,8 proc. W przypadku modułów monokrystalicznych sprawność seryjnie produkowanych modułów Trina Solar przekracza już 18 proc.

Trina Solar to działający w branży solarnej od 1997 r., czołowy producent ogniw i modułów fotowoltaicznych. W ubiegłym roku Chińczycy byli drugim największym na świecie producentem modułów, ustępując miejsca tylko wywodzącemu się również z Chin Jinko Solar. Rok wcześniej byli natomiast globalnym liderem, sprzedając moduły fotowoltaiczne o mocy 5,74 GW.

Na koniec pierwszego półrocza 2016 r. Trina Solar posiadała potencjał linii do produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych na poziomie odpowiednio ok. 5 GW i 6 GW. Chińska firma produkuje też wafle krzemowe i w tym zakresie dysponuje potencjałem produkcji 1,8 GW w skali roku, a także bloki krzemu krystalicznego z potencjałem produkcji 2,3 GW.

Prognoza Trina Solar na cały 2016 r. zakładala sprzedaż na poziomie 6,3 GW do 6,55 GW, a także podłączenie do sieci własnych projektów o łącznej mocy 400-500 MW.

W tym roku Trina Solar nie jest już związana obowiązkiem publikacji swoich danych finansowych, ponieważ decyzją swoich właścicieli została wycofana z nowojorskiej giełdy. Notowania chińskiego producenta na New Jork Stock Exchange zostały zawieszone z dniem 13 marca br.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Karol |
Wow, coraz większa sprawność. Już niedługo będzie trzeba wymieniać panele na lepsze. Ale póki co cieszę się z tych, które mam, bo mam poczucie, że oszczędzam
alladyn-solar-batt |
do Karol: oszczedzasz Ty, oszczędza przesył, który dzieki tobie minimalizuje straty przesyłowe. Nie stresuj się tym, że te są nowsze... Kupujesz nowy samochod, a za 3-4 miesiące z tej samej fabryki wyjeżdżają ,,nowsze'' warianty- tak to juz jest :-)
SSD |
Wzrost sprzedaży paneli PV w którymś momencie pociągnie za sobą znaczny wzrost sprzedaży baterii akumulatorów, a to przełoży się na spadek cen m.in. samochodów elektrycznych. Za 20-30 lat świat będzie nie do poznania.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...