Google Sunroof wchodzi do Europy

Google Sunroof wchodzi do Europy
Fot. Google Sunroof / E.ON
REKLAMA

Niemcy będą drugim krajem po Stanach Zjednoczonych, w którym Google uruchomi platformę Google Sunroof. Doświadczenia zebrane podczas uruchomienia platformy u naszych zachodnich sąsiadów mają posłużyć do rozszerzenia jej na inne europejskie kraje. 

Bazująca na mapach Google Earth usługa Google Sunroof ma pozwalać na oszacowanie możliwości umieszczenia instalacji fotowoltaicznych na dachach domów.

Google wdraża usługę Sunroof w Niemczech we współpracy z koncernem energetycznym E.ON. Jest ona dostępna wyłącznie na stronach internetowych E.ON pod adresem www.eon-solar.de i znajdziemy w niej informacje na razie na temat potencjału fotowoltaiki na budynkach największych niemieckich aglomeracji. E.ON podaje, że obecnie niemiecka wersja platformy Sunroof pokrywa około 7 mln budynków.

Użytkownicy platformy w Niemczech mogą oprócz oszacowania potencjału instalacji fotowoltaicznej, którą można umieścić na ich dachu, także skonfigurować system z możliwością wykorzystania domowego magazynu energii Aura, który oferuje E.ON i skorzystać z usługi E.ON SolarCloud.

Niemiecki koncern w ramach swojej oferty dla klientów zainteresowanych montażem instalacji fotowoltaicznej oferuje ponadto gwarancję efektów finansowych w ramach usługi o nazwie Sunshine Guarantee. Za uzyskany w rzeczywistości niższy efekt – w stosunku do prognozy – E.ON ma gwarantować finansową rekompensatę.

Usługa Google Sunroof była dotąd oferowana jedynie w Stanach Zjednoczonych, gdzie uruchomiono ją w roku 2015 i gdzie obecnie pokrywa powierzchnię około 60 mln dachów. Google zapewnia, że przeciętnie około 79 proc. z uwzględnionych budynków, można wykorzystać pod instalacje fotowoltaiczne, przy czym w południowych stanach USA ten odsetek sięga 90 proc.

Google podaje, że tylko dachy dostępne w Houston w Teksasie mogłyby zostać wyposażone w instalacje fotowoltaiczne produkujące w skali roku około 19 TWh energii elektrycznej, co odpowiadałoby konsumpcji generowanej przez około 1,7 mln gospodarstw domowych. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
W Polsce ludzie będą maskować swe dachy (np. chrustem), by przypadkiem ich Google Sunroof nie namierzyło i nie musieli przez to zakładać fotowoltaiki :-)
Duster |
@IXI, chrust i szmaty nic nie dadzą, proboszcz po kolędzie wszystko sprawdzi.
IXI |
Fajna sprawa. Dzięki temu będę mógł sprawdzić, czy mam jeszcze miejsce na dachu na kolejne panele PV - bez wychodzenia z domu. :-)
Gosc |
@IXI ha ha ha , dobre , taka tez prawda troche.
WTF |
W polsce ino cebula się sprzedaje (i to ta najtańsza 3 gatunek) #polakibiedakicebulaki
ws |
u nas na dachach będa składy wungla.

Giełda OZE

Farma fotowoltaiczna

Spółka celowa -z pozwoleniem budowlanym i wygraną aukcją 0,99 MW po cenie 380 zł /MW - z pozwol czytaj dalej...

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV czytaj dalej...

Unijne szkolenia dla instalatorów

Katana Konsulting zaprasza w czerwcu i lipcu 2018 roku na dofinansowane w 70%-80% szkolenia unijne d czytaj dalej...

Rozliczanie PO IiŚ 1.3.1

Kancelaria Katana Konsulting zaprasza do współpracy Beneficjentów dotacji z Programu Operacyjnego In czytaj dalej...