Chiński rynek PV nie zwalnia tempa. Znowu rekord instalacji

Chiński rynek PV nie zwalnia tempa. Znowu rekord instalacji
Fot. GCL
REKLAMA

Informacje podane przez chińskie władze w zakresie potencjału instalacji fotowoltaicznych wykonanych w I kwartale br. potwierdzają, że chiński rynek PV utrzymuje niesamowite tempo rozwoju.

Chińska rządowa agencja National Energy Administration (NEA) podała, że w I kwartale br. w Chinach powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 7,21 GW, z czego 4,78 GW stanowiły systemy zaliczane do grupy przemysłowych farm PV, a pozostałe 2,43 GW to instalacje zaliczane w chińskiej nomenklaturze do grupy rozproszonej generacji, w której potencjał nowopowstałych instalacji wzrósł rok do roku aż o 151 proc.

Na koniec marca łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Chinach wzrósł do 84,63 GW, z czego instalacje zaliczane do grupy przemysłowych elektrowni fotowoltaicznych stanowiły aż 72 proc.

Rekordowy dla chińskiego rynku PV był dotąd rok 2016, w którym uruchomiono systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 34,24 GW.

Po I kwartale br. Chiny ponownie zwiększyły dystans do kolejnych, największych na świecie rynków fotowoltaicznych – USA i Niemiec, w których potencjał fotowoltaiki wynosi po około 40 GW.

NEA podaje ponadto, że w I kwartale br. elektrownie fotowoltaiczne w Chinach wyprodukowały w sumie 21,4 TWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost rok do roku aż o 80 proc.

Problemem chińskiego rynku fotowoltaicznego pozostają jednak ograniczone możliwości przesyłania produkowanej energii do sieci. Z tego powodu 39 proc. wyprodukowanej z PV energii w I kwartale br. zmarnowano w prowincji Xinjiang, 19 proc. w prowincji Gansu, a odpowiednio 11 proc. i 10 proc. w prowincjach Shaanxi i Ningxia.

Wysoka dynamika rozwoju rynku fotowoltaicznego w Chinach powinna utrzymać się przynajmniej do połowy tego roku, kiedy zaplanowano kolejne cięcia taryf na sprzedaż energii z nowobudowanych instalacji fotowoltaicznych.

Obecne stawki za sprzedaż energii z przemysłowych farm fotowoltaicznych dla poszczególnych regionów wynoszą odpowiednio 0,65 CNY/kWh, 0,75 CNY’kWh oraz 0,85 CNY/kWh (od ok. 0,39 PLN /kWh do 0,52 PLN/ kWh). Energia z instalacji fotowoltaicznych z grupy generacji rozproszonej może być sprzedawana po niższej taryfie, wynoszącej około 0,42 CNY /kWh (ok. 0,25 PLN /kWh).

W 2016 r. Chińczycy zmniejszyli cel potencjału fotowoltaiki na 2020 r. z zakładanego wcześniej poziomu 150 GW do przynajmniej 105 GW. Jeśli zanotowana w I kwartale br. dynamika rozwoju chińskiego potencjału PV utrzyma się w kolejnych kwartałach, ten cel mogą osiągnąć już w tym roku.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Marek |
Nie zwalnia, bo Chińczycy zwyczajnie zauważyli, że fotowoltaika się opłaca.

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...