Ikea: nawet 37 tys. zł oszczędności dzięki domowej instalacji PV

Ikea: nawet 37 tys. zł oszczędności dzięki domowej instalacji PV
Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce. Fot. Newseria
REKLAMA

Ikea wprowadziła do sklepów instalacje fotowoltaiczne. Eksperci sieci oszacują zyski i koszty związane z tym zakupem, zamontują instalację w domu i pomogą w podłączeniu jej do sieci elektrycznej. Skorzystanie z oferty „Ikea. Energia słoneczna dla domu” może przynieść znaczące oszczędności. W ciągu 25 lat użytkowania instalacji rachunki za prąd można obniżyć w sumie z 61 tys. nawet do 24 tys. zł szacują przedstawiciele szwedzkiej firmy.

– „Ikea. Energia słoneczna dla domu” to rozwiązanie na rzecz bardziej ekologicznego i oszczędnego stylu życia. Przedmiotem programu jest wytwarzanie czystej energii poprzez instalacje fotowoltaiczne. Jest on skierowany przede wszystkim do właścicieli domów jednorodzinnych i gospodarstw domowych, które są zainteresowane oszczędnościami i ekologią – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju Ikea Retail w Polsce.

Panele słoneczne i wszystkie elementy niezbędne do ich zamontowania od 28 kwietnia 2017 roku są dostępne we wszystkich sklepach IKEA w Polsce. Firma, we współpracy z GEO Solar, zaoferuje klientom kompleksową usługę: od doradztwa, przez opracowanie projektu i kosztorys, po montaż i wsparcie w podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do sieci.

– Stworzyliśmy rozwiązanie pod klucz. Podczas wizyty w sklepie, w specjalnie ku temu stworzonej strefie energii dla domu, można zasięgnąć informacji o ofercie, użyć kalkulatora oszczędności, a następnie przejść przez cały proces: od audytów domu poprzez indywidualną wycenę, umowę zakupu, montaż, a potem skorzystać z opcji serwisu i monitorowania. Ponieważ instalacja fotowoltaiczna ze względów bezpieczeństwa jest obwarowana różnymi wymogami prawnymi i technicznymi, nie ma możliwości zamontowania jej samodzielnie – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna.

Na początku klient wraz z doradcą przeanalizuje rachunki za energię, żeby sprawdzić, jakie jest roczne zużycie w gospodarstwie domowym. W oparciu o tę informację można dobrać instalację odpowiedniej wielkości. Opłacalność będzie zależała również od kąta i kierunku nachylenia dachu, ale energię z instalacji fotowoltaicznej można będzie wytwarzać nawet w pochmurne dni.

– Potencjał energetyczny w Polsce to około 1 tys. kWh, które możemy pozyskać z 1 mkw. Możemy oszacować, że bez tej inwestycji na przestrzeni 25 lat gospodarstwo domowe zapłaci za energię 61 tys. zł. Natomiast jeżeli zainwestuje w wytwarzanie energii ze słońca, ta kwota wyniesie 24 tys. zł. To duża różnica – mówi Karol Gobczyńskii, menadżer ds. klimatu i energii w Ikea Group.

Szwedzka sieć podkreśla, że prawidłowo zainstalowane panele fotowoltaiczne są w praktyce bezobsługowe. Dodatkowo są objęte bezpłatną gwarancją na okres 25 lat.

– Świadomość klientów szybko wzrasta. Już jedna czwarta Polaków deklaruje, że chciałaby mieć instalację fotowoltaiczną na swoim dachu. Widzimy, że jest potrzeba rynkowa, na którą chcemy odpowiedzieć poprzez tę ofertę. Ponieważ to spora inwestycja, przedstawimy też długofalową ofertę finansowania, która umożliwi spłacanie instalacji fotowoltaicznej z oszczędności, które generuje gospodarstwo domowe – mówi Karol Gobczyński.

Program „Ikea. Energia słoneczna dla domu” to efekt współpracy ze spółką GEO Solar, należącą do grupy GEO Renewables, jednego z liderów globalnego rynku odnawialnych źródeł energii. W Polsce grupa działa od 2010 roku i zrealizowała projekty, których wartość przekroczyła 2 mld zł.

– Zależy nam na zrównoważonym rozwoju. Mamy duże doświadczenie w zakresie fotowoltaiki. Na budynkach Ikea na całym świecie działa już ponad 700 tys. modułów fotowoltaicznych. Mamy doświadczenie w konstruowaniu ofert odpowiadających na realne potrzeby Polaków, a potrzeba czystej energii, a w dodatku taniej energii, jest z pewnością bardzo ważna – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna.

W lutym ubiegłego roku Grupa Ikea w Polsce osiągnęła „niezależność energetyczną”, co oznacza, że sama produkuje tyle energii, ile zużywają wszystkie jej biura, sklepy, centra handlowe i dystrybucyjne na terenie kraju. Poza siecią sklepów meblowych do szwedzkiej grupy należy w Polsce 6 farm wiatrowych, a w niektórych jej sklepach zainstalowane zostały pompy geotermalne i kolektory słoneczne do podgrzewania wody. Globalną niezależność energetyczną firma chce osiągnąć do 2020 roku. Zapobieganie zmianom klimatu oraz promowanie odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej jest filarem strategii całej szwedzkiej grupy. 

Newseria

Zobacz również

Komentarze (23)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
WiatroSolar |
Oferuje 1KW na Froniusie oraz panelach 270W TRINA za cenę 3800zł z montażem. I co na to IKEA?
W/M |
a dokładnie Wiatrosolar.pl lub Mikrogeneracja.com
Laik fotowoltaik |
Rewelacja ! 1000kWh z metra kwadratowego rocznie. Rekord świata. I ja im wierzę. Tak powiedział "manager". Jeśli reszta info jest na takim poziomie, to klienci będą zachwyceni. W zapyziałej Polsce uczą, że 1000kWh to można z 6 m2 uzyskać. Ale Ikea to Szwecja a tam już postęp jest.
. |
Narzekać, tylko narzekać potraficie.
misiek979 |
Ale dałem ciała, IKEA daje 1MWh / 1m2 / rok @@@ u mnie 1MWh / 5,8m2 / rok. Ci to potrafią.
MojaElektrowniaPV |
IKEA chce "zapobiegać zmianom klimatu" ? to niech rozdaje te panele! A ja głupi myslałem, że oni chcą zarabiać
Ynteligentni inaczej |
Widzę, że większość komentujących umie czytać tylko nagłówki dużym drukiem i tłustą czcionką. 1000kWh/m2 to średnie nasłonecznienie, czyli energia jaka dociera do 1m2 powierzchni w Polsce. Wpiszcie w Googla "nasłonecznienie w Polsce" i otwórzcie pierwszy link. Przy sprawności modułów na poziomie 17% otrzymamy więc rocznie ok. 170kWh z 1m2 modułu fotowoltaicznego. bOżShE! Widzisz i nie grzmisz!
kos_ |
Może ktoś mnie oświeci z jakich to obecnie powodów prawnych instalacji PV cytuje "nie ma możliwości zamontowaniaj samodzielnie – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna" - nadmieniam, że dom jak i instalacja po zakupie są własnością nabywcy a sama instalcja ma pracować w trybie autokonsumpcji OFF_Grid i nie jest spięta z instalacją zakładu energetycznego.
EcoFan |
możesz sam jeżeli posiadasz uprawnienia typu: 1.ważny certyfikat potwierdzający kwalifikacje do instalowania odnawialnych źródeł energii (art. 136 i art. 145 ustawy o odnawialnych źródłach energii (w tym przypadku dla PV) LUB 2.ważne świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci LUB 3.uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych . jeżeli masz jakieś z nich to smiało możesz sam to zamontować.
IXI |
Jeśli robisz we własnym domu czy ogródku samodzielnie instalację off-grid, nie potrzebujesz żadnych certyfikatów, świadectw czy uprawnień. Nie potrzeba żadnych pieczątek, planów, kierowników robót, inspekcji, zgłoszeń, pozwoleń, czy jakichkolwiek zatwierdzeń ze strony kogokolwiek.
IXI |
Nawet on-grid można sobie zmontować samodzielnie. Tyle, że podczas zgłoszenia instalacji do ZE, z reguły ów wymaga pieczątki jakiegoś uprawnionego - za co trzeba po prostu zapłacić. Twierdzenie, iż: "nie ma możliwości zamontowania jej samodzielnie – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna" jest zwykłym omamianiem potencjalnych klientów, celem ich wystraszenia i pozyskania.
EkspertOZE |
Dziwie sie IKEA.... NIe rozumiem jak taka poważna (jak dotąd ) firma jak IKEA mogła dać sie tak zrobić w POlsce. Po pierwsze, oferowany towar - jak to możliwe, że IKEA,która ma tak wyśrubowane normy sprzedaży mebli dała sie nabrać na Zerve, skoro wszyscy wiedzą, że to niska półka bez długotrwałych gwarancji. Jeżeli SMA uznałoby te produkty za wartościowe to sprzedawałaby to jako SMA a nie ZerveSolar ! A tak nie chce narażać swojej marki - a IKEA chce i tego nie rozumiem. Moduły PV - ich jakość i sprawność wyjdzie na jaw za 10-15 lat więc dziś to tylko ryzyko "taniego chińczyka". Ale najgorsze, że brak bilansowania międzyfazowego i poprawnego rozliczania Stref I i II spowoduje, że klienci IKEA nie będą po raz pierwszy zadowoleni z uczciwości tej marki w Polsce, bo o tym nie informują. A IKEA o tym wcześniej wiedziała !. No i na końcu ten 1000 kWh z mkW ????. Jeżeli miało to być metra kwadratowy to ktoś pomylił nasłonecznienie z uzyskiem a to wskazuje że IKEA nie zainwestowała w odpowiedzialnych ludzi.. No i jeżeli nie ma możliwości zainstalowania samemu to (ja akurat mam uprawnienia UDT więc mogę i to zrobiłem, więc nie jest to prawda) to razem z takimi fachowacami jak ma teraz IKEA (np. co do uzysków) to będzie to wielka wpadka. Szkoda lubiłem IKEA za ich rzetelność... Przewiduje wycofanie się IKEA z tej oferty do 12 mcy. A straty "wizerukowe" będą nie do ocenienia...
IXI |
Jak każdy, zaciekawiłem się ofertą IKEA. Ale z niej nie skorzystam. Dla porównania, zaledwie kilka dni temu otrzymałem poważną ofertę: 4kWp na 14 szt. paneli QCells, falownik SolarEdge HD Wave, no i optymalizery - wszystko za kwotę 12 tys. zł. netto. IKEA ze swoimi cenami i chińskim sprzętem "się chowa".
kos_ |
EcoFan trochę mnie zmartwiłeś, nie posiadam żadnego z wymienionych certyfikatów i uprawnień, chociaż certyfikatu naiwności też nie posiadam ani świadectwa bierzmowania i szczepień też nie, czy to wystarczający powód by ograniczać mi wybór ?
EZO |
IXI daj mi namiar na tę firmę od SolarEdge, ba ja jakoś na wyceny takie nie trafiałem. 5kwp około 34-36 tyś brutto.
IXI |
Chodzi o firmę Corab i ich ofertę na "majówkę", dodatkowo z 90-dniowym terminem płatności za towar/usługę. Cena 12093 zł. netto. Oferta ważna do 15 maja. Zadzwoń do nich po więcej informacji. Namiary na firmę są ogólnie dostępne w Internecie, a Gramwzielone.pl stale wyświetla ich reklamę.
IXI |
Być może za majową ofertą, którą mi przysłali, kryją się jakieś kruczki. Tego dowiesz się bezpośrednio u nich. W skład zestawu wchodzą: 14 szt. paneli Q.Cells o nazwie Q.Plus 280Wp, falownik SolarEdge HD Wave SE3680 oraz 14 szt. optymalizatorów.
EZO |
IXI dziękuje za informację. Pozdrawiam.
Ciekawy |
Tak obserwuję i czekam kiedy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego weźmie się za producentów podkonstrukcji pod montaż instalacji fotowoltaicznej. Przecież to są wyroby budowlane, które niejednokrotnie muszą utrzymywać moduły na dachach i być odporne na wiatr i śnieg. W przeciwnym razie coś takiego może odlecieć i nawet komuś zrobić krzywdę. Tak więc powinny posiadać dokumenty dopuszczające oparte na tzw. badaniach typu. Czyli obecnie KOT – Krajową Ocenę Techniczną. Ciekawe czy IKEA to zweryfikowała oferując takie wyroby. Wystarczy wejść na stronę producenta i cały czar pryska. Aprobata na trasy kablowe CNBOP to nie aprobata ani krajowa ocen techniczna ITB na podkonstrukcję do PV. Taki mały szczegół dla ewentualnych kupujących :-)
IXI |
Nie przejmowałbym się samymi szynami aluminiowymi, czy hakami, śrubami, klemami, itp. - czy mają atesty. Większe obawy można kierować do sposobu montażu co niektórych firm i fachowców. Np. zbyt rzadki odstęp pomiędzy hakami, brak zalecanego min. 30 cm odstępu od krawędzi dachu, przewody prowadzone bez osłon... A przy okazji montażu paneli PV powstają nieraz szkody w poszyciu dachu (np. popękane dachówki).
Alek |
Bo PV to głównie oszczędności!
robert |
Zamontować samemu można , tylko nikt normalny nie podbije zgłoszenia do zakładu energetycznego za psi grosz, poza tym w razie jakiejkolwiek szkody ( pożar, huragan itp) ubezpieczyciel będzie do wypłaty odszkodowania będzie żądał niezbędnej dokumentacji.
TTT |
@robert ma racje , a dodatkowa kwestia to stawka podatku VAT , jeśli kupimy sam towar bez usługi to 23% VAT a jeśli z usługą to 8% VAT. Zapewne IKEA nie sprzeda towaru ze względu na Gwarancję ponieważ musi to zamontować firma gdzie prezesem jest były prezes BOŚ ;).... a co do VAT to przecież nagminne jest to że na gospodarczych montują firmy z VAT 8% ..... tylko czekać jak US wezmą się za nich..... Oby tylko gwarancje dawała na 25 lat IKEA a nie firma która powstała w 2016 r i zniknie za jakiś czas.

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...