Niemcy wprowadzą premię przy sprzedaży energii z PV najemcom

Niemcy wprowadzą premię przy sprzedaży energii z PV najemcom
Fot. Conergy
REKLAMA

Do tej pory korzyści, które wiążą się z zainstalowaniem domowego systemu fotowoltaicznego w Niemczech, mogli czerpać głównie właściciele domów, na których zainstalowano PV. Teraz niemiecki rząd chce to zmienić i stworzyć korzyści również w przypadku sprzedaży energii najemcom mieszkań i domów, na których dachach działa system fotowoltaiczny. 

Niemiecki rząd chce, aby na Energiewende i oferowanym wsparciu dla energetyki odnawialnej korzystali nie tylko właściciele domów czy gruntów, na których posadowione są instalacje produkujące zieloną energię. Zgodnie z nowym projektem ustawy, który przyjął gabinet Angeli Merkel, w przypadku sprzedaży energii z dachowych instalacji fotowoltaicznych (a także instalacji CHP) najemncom lokali mieszkalnych w Niemczech oferowany ma być bonus. 

Przygotowana przez wywodzącą się z partii SPD minister gospodarki Brigitte Zypries ustawa ma wprowadzić dopłatę przy energii kupowanej przez najemców, która została wyprodukowana w tym samym budynku. Wysokość bonusu ma się różnić w zależności do wielkości systemu fotowoltaicznego. Według wstępnych propozycji niemieckiego rządu ma to być od 0,0275 euro/kWh do 0,0381 euro/kWh, czyli do około 0,16 zł/kWh w przypadku instalacji o mocy do 10 kW. W przypadku instalacji o mocy do 40 kW bonus ma wynosić 0,0347 euro/kWh, a dla instalacji o mocy do 100 kW – 0,021 euro/kWh.

Nowy system wsparcia ma zostać jednak ograniczony do potencjału instalacji fotowoltaicznych na poziomie 500 MWp w skali roku, a także zakłada stopniowe zmniejszanie bonusu. 

Zdaniem niemieckiego ministerstwa gospodarki, wprowadzenie takiego bonusu wyrówna korzyści z systemu wsparcia dla OZE, które do tej pory czerpali jedynie właściciele domów i gruntów. Berlin podkreśla również, że wprowadzenie bonusu dla najemców przyczyni się do szybszego rozwoju nowego potencjału fotowoltaiki w Niemczech.

Cytowana w komunikacie wydanym przez niemiecki resort gospodarki minister Brigitte Zypries podkreśla, że właściciele budynków i umieszczonych na nich instalacji fotowoltaicznych już wcześniej mogli zaopatrywać w produkowaną przez nich energię swoich najemców, jednak musieli przy tym płacić całą opłatę EEG, która obecnie sięga 6,88 eurocentów/kWh, a taka forma wykorzystania energii z PV nie cieszyła się dotąd dużą popularnością.

Według szacunków Berlina, z rozliczanej na nowych warunkach energii mogliby skorzystać teoretycznie najemcy znajdujących się w Niemczech w sumie około 3,8 mln lokali mieszkalnych.

Niewykorzystana energia ma trafiać do sieci i podlegać ogólnym zasadom rozliczeń stosowanym w niemieckim systemie wsparcia dla OZE. Obecnie w Niemczech taryfa gwarantowana dla instalacji fotowoltaicznych o mocy do 40 kW wynosi 0,1231 euro/kWh, o mocy do 40 kW – 0,1197 euro/kWh, a dla systemów o mocy do 100 kW – 0,1071 euro/kWh.

W odpowiedzi na nowe propozycje Berlina w niemieckiej branży PV pojawiły się głosy zwracające uwagę na związane z nowym prawem komplikacje i niejasności, które utrudnią popularyzację modelu opartego na sprzedaży energii z PV najemcom lokali mieszkalnych. 

Niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW (Bundesverband Solarwirtschaft) postuluje, aby wraz z regulacjami forsowanymi przez rząd Angeli Merkel  znieść również obowiązki formalne związane z eksploatacją instalacji PV o mniejszej mocy, które umieszczono w budynkach wielorodzinnych, a także umożliwić korzystanie przez najemców z energii wyprodukowanej nie tylko na dachu budynku, w którym mieszkają, ale również na dachach sąsiednich budynków, jeśli energia jest przesyłana za pomocą wewnętrznej, niepublicznej sieci. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
tomek |
troche pomieszaliscie z tymi doplatami od i do 40kw proponuje przeczytac jeszcze raz....
TomB |
ciekawy jestem w jaki sposób to "o-licznikują" ???

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...