Geo Solar wykona instalacje fotowoltaiczne dla klientów Ikei w Polsce

Geo Solar wykona instalacje fotowoltaiczne dla klientów Ikei w Polsce
Håkan Dahlström / flickr cc
REKLAMA

Ikea rozpoczyna w Polsce sprzedaż instalacji fotowoltaicznych. Jako partnera odpowiedzialnego za proces przygotowania i montażu instalacji Ikea wybrała dotychczas mało znaną na polskim rynku fotowoltaicznym spółkę Geo Solar.

Od 28 kwietnia br. instalacje fotowoltaiczne będą dostępne we wszystkich sklepach Ikei w Polsce. Obsługa będzie oferowana od etapu poznania indywidulanych potrzeb klienta, przez zaprojektowanie optymalnego rozwiązania, po montaż i monitoring instalacji, który będzie realizowany przez polski oddział Ikei we współpracy z firmą Geo Solar, mającą oferować klientom Ikei pomoc w oszacowaniu zysków i kosztów, by następnie przeprowadzić audyt i montaż instalacji, wesprzeć w podłączeniu do sieci elektrycznej operatora i prowadzić bieżący monitoring.

W Ikea chcemy wywierać pozytywny wpływ na ludzi i środowisko, dlatego angażujemy się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Już w lutym zeszłego roku Ikea w Polsce osiągnęła „niezależność energetyczną – między innymi dzięki własnym farmom wiatrowym. Wprowadzając do asortymentu naszych sklepów rozwiązanie „pod klucz” do wytwarzania odnawialnej energii w domu, chcemy umożliwić Polakom życie w bardziej zrównoważony sposób w ich własnych domach. Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która nie tylko pozwala generować energię, ale również przynosi oszczędności – powiedziała dzisiaj, ogłaszając uruchomienie oferty PV Anna Pawlak-Kuliga, prezes Ikea Retail w Polsce.

Spółka Geo Solar jest jak na razie mało znana na polskim rynku fotowoltaicznym. Została zarejestrowana w KRS zaledwie w październiku 2016 r. Wśród udziałowców i członków zarządu są osoby związane ze znaną z polskiego rynku wiatrowego spółką Geo Renewables, z którą wcześniej polski oddział Ikei współpracował przejmując m.in. farmę wiatrową Lubartów o mocy 51,2 MW. W zarządzie zasiada również m.in., będący jednocześnie jednym z kilku udziałowców, były prezes BOŚ Mariusz Klimczak. Udziałowcem jest też zarejestrowana w Wielkiej Brytanii spółka Volt Holdings Ltd.  

Oferta Ikei w Polsce zakłada montaż instalacji fotowoltaicznych pod klucz, przy założeniu sprzedaży niewykorzystanych nadwyżek w ramach systemu opustów. 

Ceny instalacji będą uzależnione od indywidualnej konfiguracji i mocy nominalnej – dobieranej w oparciu o roczne zużycie energii elektrycznej w domu. Wiadomo na razie, że oferta ma zawierać w cenie 5-letni monitoring działania instalacji, który będzie prowadzony przez pracowników Geo Solar.

Koszt instalacji zostanie pomniejszony o 15 proc. dla klientów posiadających kartę Ikea Family. 

Oferowanie instalacji fotowoltaicznych Ikea rozpoczęła od rynku brytyjskiego, gdzie w 2013 r. uruchomiła sprzedaż systemów PV we współpracy z wywodzącym się z Chin producentem cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych Hanergy – z którym później rozwiązano współpracę, wchodząc w partnerstwo z jednym z liderów brytyjskiego rynku instalacji PV firmą Solarcentury. W kolejnych latach ofertę PV Ikea uruchomiła w Szwajcarii i Holandii.

Nawiązując współpracę ze spółką Geo Solar Ikea powiela model, który wdrożyła w innych europejskich krajach, w których postawiła na współpracę z lokalnymi przedstawicielami rynku instalacji fotowoltaicznych. W Wielkiej Brytanii, gdzie szwedzki koncern po raz pierwszy wdrożył do swojej oferty instalacje fotowoltaiczne, Ikea współpracuje z firmą Solarcentury mającą na koncie wykonanie ponad 25 tys. instalacji fotowoltaicznych. Brytyjska firma odpowiada też za obsługę klientów Ikei na rynku holenderskim. W Szwajcarii natomiast partnerem Ikei jest lider tamtejszego rynku PV Helion Solar.

W Holandii klienci Ikei mogą zainstalować system złożony z monokrystalicznych modułów o mocy 285 W lub polikrystalicznych o mocy 270 W. Całkowity koszt instalacji złożonej z 10 modułów monokrystalicznych zaczyna się od 4 tys. euro, a z 10 modułów polikrystalicznych – od 3,645 tys. euro, już z wliczonym podatkiem VAT. Ponadto te ceny uwzględniają 15-procentowy rabat dla posiadaczy karty Ikea Family – stosowany również w ramach oferty PV w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Ikea zapewnia, że dzięki wykorzystaniu opisanych wyżej systemów fotowoltaicznych jej holenderscy klienci mogą zaoszczędzić na niezakupionej energii z sieci przynajmniej 500 euro rocznie.

Z kolei koszt instalacji o mocy 3 kW w ramach oferty Ikei w Wielkiej Brytanii i z uwzględnieniem 15-procentowego rabatu wynosi od 4,55 tys. funtów do 5,36 tys. funtów w opcji systemu zintegrowanego z dachem. Solarcentury zapewnia na swojej stronie internetowej, że w ramach obecnego brytyjskiego systemu rozliczeń produkcji energii z domowej instalacji fotowoltaicznej o wartości ok. 5,15 tys. funtów osiągalna jest stopa zwrotu na poziomie ok. 6 proc.  

Rok temu Ikea zapowiedziała, że jej celem jest zdobycie pozycji globalnego lidera w sprzedaży instalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych. W latach 2016/17 szwedzki koncern ma oferować instalacje PV łącznie w dziewięciu krajach, a później przywidziana jest ekspansja w kolejnych.

Ikea wykluczyła przy tym sprzedaż systemów PV i ich komponentów pod własną marką, a w każdym z krajów ma współpracować z firmami z lokalnego rynku PV. O tym, jakie komponenty są wykorzystywane w instalacjach montowanych dla klientów Ikei, informuje szwajcarski partner szwedzkiego koncernu Helion Solar, który oferuje monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne marki JinkoSolar o mocach 285 i 290 W, systemy montażowe K2 oraz inwertery SolarEdge, a ponadto w ramach oferty dostępne są magazyny energii firmy Varta w wersjach 3,2 kWh, 6,4 kWh lub 9,6 kWh. 

Instalacje fotowoltaiczne Ikea montuje również na dachach swoich centrów handlowych. Już w 1997 roku w Älmhult w Szwecji Ikea zainstalowała na elewacji i na dachu swojego sklepu panele fotowoltaiczne. Była to największa w tamtym okresie instalacja fotowoltaiczna w Skandynawii.

Do końca 2015 r. szwedzki koncern wydał na OZE ponad 1,5 mld euro, inwestując m.in. w ponad 300 turbin wiatrowych oraz instalując ponad 730 tys. paneli fotowoltaicznych.

Do 2020 r. szwedzki koncern ma przejść całkowicie na energię odnawialną. Ikea już teraz zaspokaja 100 proc. swoich potrzeb na energię elektryczną m.in. w Polsce – głównie dzięki posiadanym w naszym kraju farmom wiatrowym.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (46)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
IXI |
A ile będzie kosztował 5-letni okres monitoringu działania instalacji? Poza tym deklarowany upust 15% na kartę Ikea Family oznacza tyle, że instalacja będzie skalkulowana przynajmniej o 15% drożej.
jj |
Tja, kapitał zakładowy 50 tys. PLN, strony internetowej niet.
aa |
http://geo-solar.pl/
Paweł |
Byłem dziś w Jankach w tym nowym dziale Energia słoneczna dla domu, oferta na system 5,6 kWp na mono krystalicznych modułach z falownikem typu szeregowego pod klucz 26 300 zł. To cena zawierajaca całośc zmontażem z tego co mówią ich pracownicy. Czyli w sumie zabójcza cena około 4 700 zł/kWp ! Ciekaweeee...
Mateusz |
Ciekawe to cena netto czy brutto ?
Hot-Dog |
Brutto. Też byłem w Jankach i wyceniali mi zbliżony system. Wychodzi trochę ponad 1 €/Wp. Bardzo ciekaweeee...
także_wyceniłem |
a mi wyceniono instalację trochę ponad 5kw na dachówce ceramicznej, prosty dach dwuspadowy (bez kominów, wyłazów, wykuszy) na 5900 brutto/kwp
mm |
Ja mam pompę ciepła i duże zużycie energii. Dla instalacji 9,8 kwp dachówka ceramiczna dostałem ofertę za 41 400 zł. Dla mnie bomba!!!!
rozsądny |
@mm - kupujesz instalację, czy cenę?
IKEA Fan |
Sprzęt w ofercie IKEA jest z górnej półki i gwarancją, jakiej nikt inny na rynku nie oferuje. W cenie jest motaż i monitoring. Dodatkowo jest 15-letnie finansowanie na super warunkach. Nie znam lepszej oferty na rynku.
Canadian |
GlobEnergia napisał że moduły są z Canadian Solar a falowniki są z ZerverSolar, czyli w sumie SMA. To brzmi całkiem OK jak na te ceny jakie oferują. Mocny start ale zobaczymy jak w praktyce to będzie wyglądać.
Wiatrak |
Mają mocnego partnera z ogromnym doświadczeniem na rynku OZE. Mam przeczucie, że będzie to wielki sukces z korzyścią dla klientów.
Instalator |
Do Canadian - Jeśli twierdzisz, że zever to to samo co Sma to znaczy, że nie wiesz co piszesz.
rozsądny |
@ Canadian - moduły Canadian Solar są ok? - to ok - myślę że i cena w tym przypadku jest ok, a montaż skalkulowany przez firmę też jest ok i gwarantuje "jakość i zaangażowanie instalatorów " pewnie adekwatne do wynagrodzenia i każdy aż się pewnie rwie do kładzenia paneli w tej jakże cudownej ofercie - aż chce się robić
ekoTechnologia Toruń |
A my oferujemy instalacje z montażem taniej niż 4tys/kW (vat 8%). Oczywiście ostateczna cena zależy od wielkości, dachu itp. Oferta IKEA przystępna, gwarancja pewna, możliwość na raty - super. Ale tak duża marka może sobie na to pozwolić.
Ekspert |
Byłem i obejrzałem. Niska jakość w średniej cenie. I tak lepiej niż w większości firm w Polsce. Dla siebie na tym sprzęcie instalacji bym nie zrobił bo są dostępne znacznie lepsze produkty w podobnej cenie.
Józef |
Inwertery Zeversolar którego przejął niemiecki SMA mają bardzo słabą opinię nawet w Chinach!!! Canadian solar to także słabe jakościowo moduły niewiele lepsze od Amerisolara, który ma problemy z utrzymaniem kąta prostego na ramie o parametrach elektrycznych i trwałości nie wspominając.
EcoFan |
@ Józef: Nie pracowałem na falownikach Zever ale myślę że SMA nie będzie strzelać sobie w obie stopy i kolano i nie kupiła by czegoś co by zrujnowało jej markę. Poza tym z tego co poszukałem to SMA produkuje swoje najnowsze Sunny boy'e w fabryce zeverSolar'a. Przypadek nie sądzę
Michał |
Po wycenie w IKEA, audyt w miejscu instalacji jest już płatny 199pln
EcoFan |
Audyt "odsieje" tych mniej zdecydowanych
Prosument |
Mam swoje 3,64KW , panele Selfa i falpwnik Kaco i niczego nie szukam , no może jeszcze turbinkę Darrieusa i można świat doganiać 1KW=4,2tys zł , nie chcę żadnej Ikei , thx
Student |
Jeśli mam zużycie 2980 KWh w roku to dlaczego zaproponowano mi instalacje 3.64 KWp ???.... postudiowałem troche ten temat i wiem,ze istnieją moduły, które produkują w wydaniu -współczynnik 1 do 1000 przy sprawności min 18%. czyli 3 KWp produkuje spokojnie 3 MWh/rok. Wiec dlaczego mam przepłacać za ilosc jak moge mniej a uzysk ten sam ! Wychodzi na to , ze sprawność tych CS leci nisko.
Zadowolony |
Ja mam zakupiona 3 KWp za 15.500 Zl na 10 x 300 Watt Mono z 18.3% sprawnosc? i buczy ze hej.12/25 lat na moduly. Rok minal i bryknela mi na 3010 Kwh. Ikea ...hm moze dobra...ale z meblami.
ZORRO |
Poczytałem dane techniczne tych paneli. ŻADNA REWELKA. Niektóre POLI maja lepsze wydanie. MONO przy 17% SPR? Pomyłka...Staroc... Ale kupujta.....bo tanio !!!....Drapanie się po głowie - byndzie potem :-)
AntyMoloch |
ALIOR Bank ma lepsza oferte finansowania. W dodatku elestyczna.
AntyMoloch |
ALIOR Bank ma lepsza oferte finansowania. W dodatku elestyczna.
AntyMoloch |
ALIOR Bank ma lepsza oferte finansowania. W dodatku elestyczna.
EcoFan |
@ Zorro: nie wiem skąd ty się urwałeś ale proszę porównaj sobie spr Canadian do spr solarworld'a 280 Wp oraz do LG 280 Wp. i wypowiadaj się, jeżeli czytasz tutaj artykuły o rekordach sprawności to dotyczą one bezpośrednio Ogniw a nie całych modułów i co więcej są one osiągane w LABOLATORIACH !!! Wysoko spranościowe moduły kosztują razy 2 od "typowych" patrz Sunpower sprawność powyżej 20% ale cena powyżej 1€ za Wp.... Cut the CRAP!!
Józef |
@EcoFan O tym jakie są moduły fotowoltaiczne świadczy ich jakość i trwałość wykonania. Canadian solar to bardzo niska jakość i trwałość - to niskiej jakości produkt o chwytliwej nazwie, który z Kanadą niema nic wspólnego. Jeśli chodzi o inwertery to tak jak wspominałem wcześniej Zeversolar ma bardzo złe opinie nawet w Chinach. SMA kupiło tanią Chińską firmę, żeby tanio produkować swoje drogie produkty i na nich lepiej zarabiać. Może za parę lat poprawią jakość Zevera, ale na razie ich produkty są słabej jakości i są zwyczajnie zawodne. Ikea musi zarabiać i tutaj tak jak na wszystkim mają odpowiednie marże, niestety kosztem jakości. Ponad 90% firm na rynku robi podobnie oszczędzając kosztem klienta.
marian kurczewski |
witam a ja sprzedam instalacje 18 szt paneli 255 w inwerter sol-plus 5,5 kw całość można obejrzeć na żywo montowałem osobiście w lutym 2017 do tej pory jest wyprodukowane tylko 700 kw cena 20tys meil twix2001@o2.pl zapraszam
EkspertOZE |
Dziwie sie IKEA.... NIe rozumiem jak taka poważna (jak dotąd ) firma jak IKEA mogła dać sie tak zrobić w POlsce. Po prierwsze, oferowany towar - jak to możliwe że IKEA,która ma tak wyśrubowane normy sprzedaży mebli dała sie nabrać na Zerve, skoro wszyscy wiedzą że to niska półka bez gwarancji. SMA jeżeli uznałoby te produkty za wartościowe to sprzedawałaby to jko SMA a nie ZerveSolar ! Moduły - ich jakość i sprawność wyjdzie na jaw za 10-15 lat więc dziś to tylko ryzyko. Ale najgorsze, że brak bilansowania międzyfazowego i poprawnego rozliczania Stref I i II spowoduje, że klienci IKEA nie będą po raz pierwszy zadowoleni z uczciwości tej marki w POlsce. Przewiduje wycofanie się IKEA z tej oferty do 12 mcy. A straty "image" będą nie do ocenienia...
EkspertOZE |
Dziwie sie IKEA.... NIe rozumiem jak taka poważna (jak dotąd ) firma jak IKEA mogła dać sie tak zrobić w POlsce. Po pierwsze, oferowany towar - jak to możliwe że IKEA,która ma tak wyśrubowane normy sprzedaży mebli dała sie nabrać na Zervesolar, skoro wszyscy wiedzą że to niska półka bez gwarancji. Jeżeli SMA uznałoby te produkty za wartościowe to sprzedawałaby to jako SMA a nie ZerveSolar ! A Moduły - ich jakość i sprawność wyjdzie na jaw za 10-15 lat więc dziś to tylko ryzyko gwarancji. A cena - jak za towar z najwyższej półki ! Ale najgorsze, że brak bilansowania międzyfazowego i poprawnego rozliczania Stref I i II spowoduje, że klienci IKEA nie będą po raz pierwszy nabici w butelkę przez pracowników tej marki w POlsce. A IKEA wiedziała o tym wszystkim wcześniej i co? Przewiduje wycofanie się IKEA z tej oferty do 12 mcy (1-2 okresy rozliczeniowe OSD). Ale jej straty "wizerunkowe" będą nie do ocenienia... NA prawdę szkoda... to wielki falstart.
EkspertOZE |
Sorry za podwójny komentarz, pierwszy mi zniknął (zasięg) i napisałem raz jeszcze. Ukazały sie obydwa. Obowiązuję drugi :-)
Józef |
@Student 3.64kWp to akuratnie poprawna rekomendacja dla zużycia 2980kWh rocznie, Problem z ofertą IKEI to nie wielkość proponowanych instalacji tylko niska jakość oferowanych komponentów gwarantująca wysokie zyski dla IKEI.. Docleowo za problem z jakością nie będzie odpowiadać IKEA bo użytkownik końcowy zostanie z gwarancją producenta modułów czy inwertera, której nie będzie mógł wyegzekwować. Jeśli chodzi o jakość modułów PV to użytkownik może nawet nie mieć pojęcia że ma niskiej jakości produkt bo nie będzie w stanie niczego zweryfikować. Zresztą ilu użytkowników to robi? Otóż prawie nikt i na to liczą firmy instalujące i oferujące takie niskiej jakości produkty. Takie firmy stanowią ponad 90% naszego rynku.
bs_boss |
@ Prosument - podpowiedz coś więcej na temat turbiny w tej cenie
rozsądny |
@ Józef | 2017-05-01 19:45:39 - tu kolego Ge... pewnie zadbał, by gwarantem była firma instalująca ;)
Anna |
Nazwa IKEA, to akronim, a akronimów nie odmieniamy przez przypadki. :)
Wojtek |
IKEA przyszła po falowniki do SMA ale chciała tak niskiej ceny że samo SMA ich zlało... stąd poszłi do Zeversolara (które też należy do SMA) z tym że jest o 40% tańszy i gorszy bez WIFI, klasy B.
Kalina |
IKEA łupie klientów cena nie najgorsza ale na ten badziew który sprzedają powinna być max 3700zł/kW!
TTTT |
Oferta z IKEA ułatwi porównywanie wycen od instalatorów, którzy też niexle ptrafili łupić klientów. Ważne aby ruszyła się instalacja w kraju aby słupki rosły Q
Pankracy |
A macie panele już u siebie? Bo ja słyszałem, że można sporo zaoszczędzić dzieki ofertom fotowoltaiki dla firm.
RewolucjonistaOZE |
Byłem w Ikea - tylu bzdur na temat PV nie słyszałem już dawno. Moduły - kanadyjskie, dach oszacowali mi na 10 kWp (jakimś badziewnym softem który projektuje moduły na wykuszach!) kiedy inne firmy mówiły ze 3 kW max, moje zuzycie energii wycenili podwójną wartość (nie mają II taryfy i całość mnożą przez pierwszą, to się nazwywa marketing ! No to sprawdziłem kto za tym stoi, firma krzak ! Poważny partner IKEA ? GeoSOlar powstał w paździeniku 2016 jako spółka krzak pod ten lipny interes - sprawdzie sobie zanim kupicie, Jak sie zaczną kłopoty z jakością instalacji to sie zwiną i tyle będzie MONITORINGu przez 15 lat. Swoją drogą jak oni chcą zrobić ten monitoring kiedy Zerve nie ma WiFI ? Takie cuda - tylko w IKEA...
EcoFan |
RewolucjonistaOZE widać jesteś bardzo dobrze doinformowany. Zever posiada coś takiego jak combox i to zapewnia komunikację wi fi i eth. BTW takie info idzie znaleźć na 1 lepszej str w necie. Wystarczy ruszyć makówką i poprosić wujka google o pomoc :D
Ekspert |
@RewolucjonistaOZE Moduły Canadiansolar nie są kanadyjskie tylko chińskie. I to że Chińskie to akurat nie problem. Problemem jest natomiast to, że Canadian to najniższa jakość porównywalna do legendarnego lidera badziewia jakim jest Amerisolar. Chińczycy robią też najlepsze moduły dostępne na rynku i naprawdę można wybrać najwyższej klasy Chiński produkt - jednak za jakością idzie też cena. Jeśli chodzi o inwertery ty Zeversolar ma bardzo złą opinię nawet w Chinach. Oczywiście instalatorem i gwarantem jest firma krzak z nikąd bo IKEA nigdy nie wzięłaby na siebie jakiejkolwiek odpowiedzialności za tak kiepskie instalacje. Wszelkie problemy nie będą problemami IKEI tylko problemami inwestorów jeśli Ci w ogóle dojdą do tego, że instalacja nie działa jak trzeba - większość nawet nie zauważy jeśli instalacja będzie wadliwa lub w ogóle nie będzie działać. O gwarancji w tym przypadku niema mowy bo przy tak złożonym sposobie przerzucania odpowiedzialności tj. z IKEI na instalatora oraz z instalatora na producentów komponentów wyegzekwowanie gwarancji po upływie 2ch lat będzie zupełnie niemożliwe!!!
Ekspert |
IKEA, Castorama, Leroy Merlin, Hurtownie Elektryczne, dostawcy energii i inne podobne. Wszystkie te firm łączy jedno - o fotowoltaice nie mają pojęcia i mieć nie będą, a ich celem jest maksymalizacja zysku kosztem inwestora i tyle. Zwyczajnie jadą na fali i szukają kolejnych źródeł dochodu. Instalację PV powinna projektować i zakładać firma która ma pojęcie o temacie, która robi to od lat. Moduły, inwertery i pozostały osprzęt musi być najwyższej klasy i dobrze zamontowany. Inaczej przy instalacji budowanej na 30 lat plus będzie kompletna kicha!!!
EcoSolar.pl |
@Ekspert Trafił Pan/Pani w samo sedno sprawy :-)

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...