Francuzi przejmują na chińskim rynku solarnym

Francuzi przejmują na chińskim rynku solarnym
Fot. Solairdirect
REKLAMA

Francuski koncern energetyczny Engie wejdzie na największy rynek fotowoltaiczny świata dzięki przejęciu udziałów w jednym z lokalnych deweloperów farm PV.

Francuski potentat realizuje kolejną w tym roku inwestycję w obszarze OZE i rozproszonej energetyki. Engie podpisało umowę na zakup 30 proc. udziałów w firmie Unisun Energy, która zajmuje się budową farm fotowoltaicznych w Chinach. Francuzi nie podali kwoty transakcji, wiadomo jedynie, że odbyła się ona poprzez podwyższenie kapitału. 

Chiński deweloper ma w swoim portfelu zainstalowane elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 500 MW, a w jego planach jest budowa potencjału PV na poziomie 4 GW do roku 2020.

– Inwestycja w Unisun, który rozwija projekty zarówno z zamiarem produkcji na rynki hurtowe, jak i w obszarze B2B, oznacza dla Engie okazję do wejścia na największy na świecie i najbardziej obiecujący rynek energii odnawialnej. To kolejne potwierdzenie ambicji Engie stania się liderem w odbywającej się na świecie transformacji energetycznej – komentuje Charlotte Roule, COO chińskiego oddziału Engie.

To kolejna spółka z sektora fotowoltaicznego, w którą zainwestował francuski koncern. Do Engie należy m.in. wywodzący się z Francji deweloper Solairdirect, który ostatnio zapewnił sobie prawo do budowy i sprzedaży energii z farm fotowoltaicznych o mocy 338 MW, które mają powstać do połowy przyszłego roku w indyjskim staniem Andhra Pradesh. W tym przypadku Francuzi zaproponowali rekordowo niską cenę za energię na poziomie zaledwie 3,15 INR/kWh, czyli ok. 48,7 USD/MWh.

To również kolejne w ostatnim czasie przejęcie zrealizowane przez francuską firmę w obszarze czystych technologii.

Dwa tygodnie temu Engie poinformowało o przejęciu francuskiego dewelopera na rynku OZE La Compagnie du Vent, który posiada farmy wiatrowe o mocy 423 MW oraz farmy fotowoltaiczne o mocy 88 MW. Te instalacje wyprodukowały w 2016 r. w sumie 815 GWh energii elektrycznej, a tylko w ubiegłym roku francuska firma zainwestowała w nowe projekty OZE w sumie 88 mln euro.

Natomiast w ubiegły miesiącu Engie przejął holenderskiego dewelopera stacji ładowania pojazdów elektrycznych – firmę EV-Box, która do tej pory zainstalowała już ponad 40 tys. punktów ładowania EV.

W połowie ubiegłego miesiąca francuski koncern wyemitował obligacje warte 1,5 mld euro, z których chce sfinansować inwestycje w sektorze OZE i efektywności energetycznej.

Cel francuskiego koncernu, który zmieniając nazwę z GDF Suez na Engie obrał kierunek na czystą energetykę, to budowa do 2021 r. potencjału wiatrowego na poziomie 3 GW oraz potencjału fotowoltaiki rzędu 2,2 GW.

We Francji Engie wygrało ostatnio aukcję dla fotowoltaiki, dzięki której zbuduje 10 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 78 MW. W tej aukcji średnia cena za energię, którą zaproponowali inwestorzy w przypadku zwycięskich ofert, wyniosła 62,5 EUR/MWh.

Na rodzimym rynku Engie posiada projekty zrealizowanych bądź będących w trakcie realizacji projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 0,5 GW. Do francuskiego koncernu należą również farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,73 GW oraz elektrownie wodne o mocy 3,82 GW. 

Francuski koncern zatrudnia na całym świecie ponad 153 tys. pracowników, a w ubiegłym roku wypracował przychody na poziomie 66,6 mld euro. Dla porównania największy polski koncern energetyczny PGE w ubiegłym roku wypracował przychody rzędu 28 mld zł, czyli ok. 6,6 mld euro. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Marcel |
A co myślicie o polskim rynku solarnym? Wg mnie jest nieźle, a oferty fotowoltaiki dla firm są coraz bardziej korzystne.

Giełda OZE

Sprzedam projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW

Sprzedam spółkę celową, projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z pozwoleniem na budowę oraz czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...