Najwięksi producenci trackerów fotowoltaicznych za 2016

Najwięksi producenci trackerów fotowoltaicznych za 2016
Fot. NEXTracker
REKLAMA

Amerykańska firma konsultingowa GTM Research przedstawiła zestawienie największych producentów systemów fotowoltaicznych, czyli tzw. trackerów wykorzystywanych w elektrowniach fotowoltaicznych, pod względem sprzedaży wygenerowanej w 2016 r.

Jak wynika z danych GTM Reserach, w ubiegłym roku zdecydowanymi liderami globalnego rynku trackerów okazały się firmy z USA, co można powiązać z rozwojem amerykańskiego potencjału naziemnych farm fotowoltaicznych, w których często są wykorzystywane jednoosiowe systemy nadążne zwiększające uzyski energii dzięki przesuwaniu modułów fotowoltaicznych w osi poziomej i ustawianiu ich pod optymalnym kątem względem położenia słońca.

Liderem globalnego rynku z udziałem w sprzedaży na poziomie 30 proc. okazał się – podobnie jak rok wcześniej – amerykański NEXTracker, który zwiększył swój udział z 24-procentowego udziału odnotowanego w zestawieniu za rok 2015.

NEXTracker podaje, że w 2016 r. sprzedał systemy trackerów odpowiadające potencjałowi instalacji fotowoltaicznych na poziomie 7,4 GW (DC), z czego większość, bo aż 7,385 GW (DC) trafiło na rynek amerykański, na którym NEXTracker odnotował 41-procentowy udział w rynku jednoosiowych trackerów.

Amerykański producent zapowiada teraz ekspansję w Indiach i uruchomienie tam produkcji, co ma skrócić o połowę czas dostawy dla realizowanych w Indiach projektów PV. Do tej pory Amerykanie dostarczyli lub są w trakcie dostaw trackerów dla ponad 20 projektów realizowanych na rynku indyjskim, na którym pod koniec ubiegłego roku łączny potencjał zainstalowanych elektrowni fotowoltaicznych przekroczył 10 GW.

Drugi w zestawieniu globalnym, który przygotowało GTM Research, z udziałem 17 proc. był Array Technologies, a trzeci z udziałem 10 proc. First Solar, którego podstawową działalnością jest rozwój projektów fotowoltaicznych i produkcja cienkowarstwowych modułów PV, w czym amerykańska firma jest globalnym liderem.

Kolejne miejsca w rankingu największych producentów systemów nadążnych zajęły firmy Convert Italia, Arctech Solar, SunPower, Soltec, Grupo Clavijo, Scorpius Trackers, Sun Action Trackers, Mahindra Susten, Exosun oraz Sun Link. Udział pozostałych producentów w globalnym rynku trackerów w ubiegłym roku wyniósł 10 proc.

GTM Research zwraca uwagę, że w porównaniu do 2015 r., w roku ubiegłym roku udział w globalnym rynku czterech największych producentów zmalał z 74 proc. do 64 proc., co może wynikać rosnącej sprzedaży producentów wywodzących się z Indii i Chin.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Gerwazy |
Super, niech technologia się rozwija. Fotowoltaika górą!

Giełda OZE

Sprzedam lokalizacje pod utworzenie klastra

Lokalizacja pod utworzenie klastra. Pracujaca elektrownia wiatrowa o mocy 600 kW, 3 projekty fotowol czytaj dalej...

Udziały EIG Ekologiczna Elektrownia 2 sp. z o.o.

Sprzedam 200 udziałów w pracującej od 2016 roku elektrowni wiatrowej GAMESA G58 850kW w miejscowośc czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją

Sprzedam projekt o mocy 0.6MW z wygraną aukcją na poziomie 397,40 zł. czytaj dalej...

Projekty PV na sprzedaż

Sprzedam dwa projekty elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1000 kW każdy, wraz z pozwoleniem na budowę czytaj dalej...