Holendrzy zamienią energię z fotowoltaiki w gaz

Holendrzy zamienią energię z fotowoltaiki w gaz
Schemat instalacji power-to-gas. Fot. Gasunie New Energy
REKLAMA

Gasunie, holenderska firma zajmująca się przechowywaniem i transportem gazu, wykorzysta podziemne zbiorniki zlokalizowane w północno-wschodniej części Holandii do przechowania wodoru wyprodukowanego z energii elektrycznej wytworzonej z należących do Gasunie instalacji fotowoltaicznych.

Fima Gasunie poprzez swoje spółki Gasunie New Energy i Gasunie EnergyStock zbuduje w ramach projektu o nazwie HyStock pilotażową instalację typu power-to-gas, w której będzie wytwarzać wodór z energii elektrycznej produkowanej z własnych instalacji fotowoltaicznych.

Holenderska firma nie podaje mocy instalacji fotowoltaicznych, z których będzie produkowana energia elektryczna zamieniana następnie w wodór. Wiadomo, że chodzi o system składający się z 5 tys. paneli fotowoltaicznych umieszczonych na należących do Gasunie gruntach i budynkach.

Jeśli przyjmiemy, że średnia moc wykorzystanych paneli fotowoltaicznych to 250 W, daje to razem moc rzędu 1,25 MW. Jak wynika z danych z systemu PV GIS, w północnej Holandii, przy optymalnie ustawionych panelach fotowoltaicznych, z instalacji o takiej mocy można wyprodukować w skali roku około 1,1-1,2 GWh energii elektrycznej.

Holenderska firma podaje, że otrzymany w instalacji typu power-to-gas wodór będzie można wykorzystać w przemyśle, transporcie czy zamienić go ponownie w energię elektryczną.

W pilotażowych instalacjach typu power-to-gas, które są testowane w Europie, celem jest z reguły przechowanie w postaci wodoru nadwyżek energii produkowanej z farm wiatrowych czy fotowoltaicznych, a następnie jej ponowne uzyskanie w okresie szczytowego zapotrzebowania w systemie elektroenergetycznym.

W innej lokalizacji w Holandii Gasunie jest w trakcie budowy – jak podaje – instalacji o mocy 12 MW wytwarzającej wodór, który zostanie wykorzystany w przemyśle chemicznym. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
Instalacje P2G mogłyby posłużyć jako wielkoskalowe magazyny energii. Gdyby nasze 'srebra rodowe' np. Orlen się tą technologią poważnie zainteresowały to możnaby nawet dołożyć coś od siebie w temacie innowacji jako że obecne technologie ciągle mają potencjał do podniesienia sprawności konwersji elektryczność-gaz-elektryczność. Mam cichą nadzieję, że duże firmy w PL w to inwestują tylko tak bez rozgłosu... ;o)
kleo |
Jeśli BMW nie mogło opanować technologii magazynowania wodoru w specjalnych, stalowych zbiornikach - to ci naiwni Holendrzy myślą, że utrzymają wodór w podziemnych zbiornikach gazowych? Brednie!
H |
Wodoru się nie przechowuje w stalowych zbiornikach
Anna |
Ja jestem przekonana, że fotowoltaika to nasza przyszłość. Głównie dlatego rozważam instalację paneli w swojej firmie.
j23 |
Wodór najlepiej przechowywać w wodzie, lub w parze wodnej. Profesor Viktor Schaumberger specjalista od wody, pracował nad napedem wodorowym. Do badań zaprosiła Go Trzecia Rzesza. Skonstruował on podobno kilkustopniową wirnikową sprężarkę powietrza atmosferycznego, zakończoną odpowiednio ukształtowaną komorą spalania. W efekcie miał powstać latajacy talerz.

Giełda OZE

Sprzedam lokalizacje pod utworzenie klastra

Lokalizacja pod utworzenie klastra. Pracujaca elektrownia wiatrowa o mocy 600 kW, 3 projekty fotowol czytaj dalej...

Udziały EIG Ekologiczna Elektrownia 2 sp. z o.o.

Sprzedam 200 udziałów w pracującej od 2016 roku elektrowni wiatrowej GAMESA G58 850kW w miejscowośc czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją

Sprzedam projekt o mocy 0.6MW z wygraną aukcją na poziomie 397,40 zł. czytaj dalej...

Projekty PV na sprzedaż

Sprzedam dwa projekty elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1000 kW każdy, wraz z pozwoleniem na budowę czytaj dalej...