Holendrzy zamienią energię z fotowoltaiki w gaz

Holendrzy zamienią energię z fotowoltaiki w gaz
Schemat instalacji power-to-gas. Fot. Gasunie New Energy

Gasunie, holenderska firma zajmująca się przechowywaniem i transportem gazu, wykorzysta podziemne zbiorniki zlokalizowane w północno-wschodniej części Holandii do przechowania wodoru wyprodukowanego z energii elektrycznej wytworzonej z należących do Gasunie instalacji fotowoltaicznych.

Fima Gasunie poprzez swoje spółki Gasunie New Energy i Gasunie EnergyStock zbuduje w ramach projektu o nazwie HyStock pilotażową instalację typu power-to-gas, w której będzie wytwarzać wodór z energii elektrycznej produkowanej z własnych instalacji fotowoltaicznych.

Holenderska firma nie podaje mocy instalacji fotowoltaicznych, z których będzie produkowana energia elektryczna zamieniana następnie w wodór. Wiadomo, że chodzi o system składający się z 5 tys. paneli fotowoltaicznych umieszczonych na należących do Gasunie gruntach i budynkach.

REKLAMA

Jeśli przyjmiemy, że średnia moc wykorzystanych paneli fotowoltaicznych to 250 W, daje to razem moc rzędu 1,25 MW. Jak wynika z danych z systemu PV GIS, w północnej Holandii, przy optymalnie ustawionych panelach fotowoltaicznych, z instalacji o takiej mocy można wyprodukować w skali roku około 1,1-1,2 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Holenderska firma podaje, że otrzymany w instalacji typu power-to-gas wodór będzie można wykorzystać w przemyśle, transporcie czy zamienić go ponownie w energię elektryczną.

W pilotażowych instalacjach typu power-to-gas, które są testowane w Europie, celem jest z reguły przechowanie w postaci wodoru nadwyżek energii produkowanej z farm wiatrowych czy fotowoltaicznych, a następnie jej ponowne uzyskanie w okresie szczytowego zapotrzebowania w systemie elektroenergetycznym.

W innej lokalizacji w Holandii Gasunie jest w trakcie budowy – jak podaje – instalacji o mocy 12 MW wytwarzającej wodór, który zostanie wykorzystany w przemyśle chemicznym. 

red. gramwzielone.pl