Holendrzy zamienią energię z fotowoltaiki w gaz

Holendrzy zamienią energię z fotowoltaiki w gaz
Schemat instalacji power-to-gas. Fot. Gasunie New Energy
REKLAMA

Gasunie, holenderska firma zajmująca się przechowywaniem i transportem gazu, wykorzysta podziemne zbiorniki zlokalizowane w północno-wschodniej części Holandii do przechowania wodoru wyprodukowanego z energii elektrycznej wytworzonej z należących do Gasunie instalacji fotowoltaicznych.

Fima Gasunie poprzez swoje spółki Gasunie New Energy i Gasunie EnergyStock zbuduje w ramach projektu o nazwie HyStock pilotażową instalację typu power-to-gas, w której będzie wytwarzać wodór z energii elektrycznej produkowanej z własnych instalacji fotowoltaicznych.

Holenderska firma nie podaje mocy instalacji fotowoltaicznych, z których będzie produkowana energia elektryczna zamieniana następnie w wodór. Wiadomo, że chodzi o system składający się z 5 tys. paneli fotowoltaicznych umieszczonych na należących do Gasunie gruntach i budynkach.

Jeśli przyjmiemy, że średnia moc wykorzystanych paneli fotowoltaicznych to 250 W, daje to razem moc rzędu 1,25 MW. Jak wynika z danych z systemu PV GIS, w północnej Holandii, przy optymalnie ustawionych panelach fotowoltaicznych, z instalacji o takiej mocy można wyprodukować w skali roku około 1,1-1,2 GWh energii elektrycznej.

Holenderska firma podaje, że otrzymany w instalacji typu power-to-gas wodór będzie można wykorzystać w przemyśle, transporcie czy zamienić go ponownie w energię elektryczną.

W pilotażowych instalacjach typu power-to-gas, które są testowane w Europie, celem jest z reguły przechowanie w postaci wodoru nadwyżek energii produkowanej z farm wiatrowych czy fotowoltaicznych, a następnie jej ponowne uzyskanie w okresie szczytowego zapotrzebowania w systemie elektroenergetycznym.

W innej lokalizacji w Holandii Gasunie jest w trakcie budowy – jak podaje – instalacji o mocy 12 MW wytwarzającej wodór, który zostanie wykorzystany w przemyśle chemicznym. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
Instalacje P2G mogłyby posłużyć jako wielkoskalowe magazyny energii. Gdyby nasze 'srebra rodowe' np. Orlen się tą technologią poważnie zainteresowały to możnaby nawet dołożyć coś od siebie w temacie innowacji jako że obecne technologie ciągle mają potencjał do podniesienia sprawności konwersji elektryczność-gaz-elektryczność. Mam cichą nadzieję, że duże firmy w PL w to inwestują tylko tak bez rozgłosu... ;o)
kleo |
Jeśli BMW nie mogło opanować technologii magazynowania wodoru w specjalnych, stalowych zbiornikach - to ci naiwni Holendrzy myślą, że utrzymają wodór w podziemnych zbiornikach gazowych? Brednie!
H |
Wodoru się nie przechowuje w stalowych zbiornikach
Anna |
Ja jestem przekonana, że fotowoltaika to nasza przyszłość. Głównie dlatego rozważam instalację paneli w swojej firmie.

Giełda OZE

Projekty PV - USŁUGI PROJEKTOWE

MB Projekt Biuro Projektów Technicznych Marcin Banaś to firma mogąca pochwalić się wieloletnim doświ czytaj dalej...

PROJEKTY PV PODLASKIE

Sprzedam projekty pv do 1 MW w województwie podlaskim czytaj dalej...

Udzielamy mikro dotacji na start-UP w branży OZE. Dolnośląskie !

Katana Konsulting zaczyna realizację projektu unijnego mającego na celu "inkubację" 30 prz czytaj dalej...

Aktualne dotacje na mikro i male instalacje OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy produkcyjne oraz właścicieli wynajmujących budynki biurowo-magazyno czytaj dalej...