Bliżej pokonania bariery w komercjalizacji perowskitów

Bliżej pokonania bariery w komercjalizacji perowskitów
Fot. UNIST

W branży fotowoltaicznej co chwilę pojawiają się informacje o nowych rekordach sprawności ogniw wykonanych z wykorzystaniem perowskitów charakteryzujących się znacznie niższymi kosztami produkcji niż tradycyjne ogniwa krystaliczne. Barierą uniemożliwiającą ich zastosowanie w przemyśle nadal pozostaje jednak ich szybka degradacja.

Ogniwa perowskitowe już teraz – zaledwie kilka lat po uruchomieniu badań nad ich zastosowaniem w fotowoltaice – osiągają sprawności zbliżone do powszechnie stosowanych w przemyśle fotowoltaicznym ogniw krzemowych.

Na drodze do rozwiązania problemu szybkiej degradacji ogniw perowskitowych są naukowcy z Korei Południowej. Grupa naukowców pod kierownictwem prof. Sang-II Seoka działająca w ramach koreańskiego narodowego instytutu technicznego UNIST opracowała ogniwo perowskitowe o wysokiej sprawności rzędu 21,2 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Co ważne, ogniwa opracowane prze koreańskich naukowców zachowały wysoką sprawność po testach mających pokazać, jak zachowają się one pod wpływem naturalnego światła słonecznego.

Zbadano, że po wystawieniu ogniw na działanie światła słonecznego w czasie tysiąca godzin ogniwa zachowały 93 proc. początkowej sprawności.  

Koreańczycy podkreślają, że ogniwa perowskitowe, które poddano testom, wytworzono w procesach wymagających relatywnie niskich temperatur sięgających 200 st. C., podczas gdy produkcja tradycyjnych ogniw wymaga temperatur sięgających 900 st. C, co czyni ją znacznie bardziej kapitałochłonną.  

red. gramwzielone.pl