26 proc. Nowy rekord sprawności ogniwa z wykorzystaniem perowskitu

26 proc. Nowy rekord sprawności ogniwa z wykorzystaniem perowskitu
Fot. Australian National University (ANU)

Australijscy naukowcy z Australian National University opracowali hybrydowe ogniwo fotowoltaiczne złożone z tradycyjnej krzemowej warstwy oraz warstwy perowskitowej, którego sprawność wynosi 26 proc.

Jeden z głównych kierunków rozwoju technologii perowskitowych w fotowoltaice, który obrała część naukowców zajmujących się tą technologią, to połączenie tradycyjnych, najpopularniejszych na rynku ogniw krzemowych z warstwą perowskitową, co ma poprawić efektywność przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną.

Postęp w tym zakresie odnotowali naukowcy z Australian National University (ANU) w ramach projektu, który kwotą 3,6 mln AUD dofinansowała australijska rządowa agencja Australian Renewable Energy Agency, a partnerami jest inny czołowy australijski ośrodek naukowy pracujący nad technologiami fotowoltaicznymi University of New South Wales, uniwersytety Monash University i Arizona State University, a także chińscy producenci ogniw i modułów fotowoltaicznych Suntech i Trina Solar.

REKLAMA
REKLAMA

To osiągnięcie otwiera drogę do dalszego zwiększania sprawności krzemowych ogniw fotowoltaicznych i to w efektywny kosztowo sposób. W ciągu najbliższych kilku lat planujemy zwiększenie efektywności do 30 proc. i wyżej – komentuje prof. Kylie Catchpole z ANU.

Naukowcy z australijskiego uniwersytetu potwierdzają jednak problem, z którym mają do czynienia również inne ośrodki naukowe i firmy pracujące nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice. Komercjalizację technologii perowskitowej uniemożliwia na razie brak odporności perowskitów na warunki atmosferyczne i ich szybka degradacja.

Głównym wyzwaniem jest osiągnięcie takiej samej stabilności, jaką mamy w przypadku ogniw krzemowych, aby z wykorzystaniem perowskitu można było je umieścić na dachu na okres 20 lat – dodaje prof. Catchpole. 

red. gramwzielone.pl