Włoska izba skarbowa kwalifikuje PV do szybszej amortyzacji

Włoska izba skarbowa kwalifikuje PV do szybszej amortyzacji
Fot. Sunways
REKLAMA

Instalacje fotowoltaiczne we Włoszech podlegały dotąd amortyzacji przy współczynniku 4 proc. Teraz właściciele systemów fotowoltaicznych w tym kraju zwiększą korzyści podatkowe związane z inwestycjami w PV dzięki wprowadzeniu szybszej amortyzacji.

Włosia izba skarbowa (Agenzia delle Entrate) uznała, że systemy fotowoltaiczne można objąć stawką amortyzacji na poziomie 9 proc., a nie stawką 4 proc., która jest stosowana dla inwestycji zaliczanych do nieruchomości i którą dotychczas były objęte systemy fotowoltaiczne.

Przepisy wprowadzające przyspieszoną amortyzację dla określonych typów inwestycji zostały wprowadzone we Włoszech w ramach ustawy Industria 4.0 pod koniec ubiegłego roku.

Potencjał elektrowni fotowoltaicznych we Włoszech przekracza już 19 GW i jest najwyższy w Europie po Niemczech, w których działają elektrownie PV o mocy przekraczającej 40 GW.

Na koniec 2015 r. potencjał fotowoltaiki we Włoszech wynosił 18,9 GW, a na koniec ubiegłego roku przekroczył 19,2 GW. 

Włoski operator Terna szacuje, że w 2016 r. elektrownie fotowoltaiczne  we Włoszech wyprodukowały 25,587 TWh energii elektrycznej, pokrywając około 7,2 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Produkcja energii z PV miała być jednak nieznacznie – bo o 0,2 proc. – mniejsza niż w roku 2015.

W pierwszym miesiącu tego roku Włosi mieli uruchomić elektrownie fotowoltaiczne o mocy 25,7 MW, co jest wynikiem o 7 proc. lepszym niż potencjał nowych przyłączeń za styczeń 2016 r. Ten wzrost miał wynikać głównie z przyłączeń najmniejszych instalacji PV o mocy do 20 kW.

W styczniu br. fotowoltaika we Włoszech pokryła 3,8 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, produkując 1,082 TWh energii elektrycznej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...