Włoska izba skarbowa kwalifikuje PV do szybszej amortyzacji

Włoska izba skarbowa kwalifikuje PV do szybszej amortyzacji
Fot. Sunways
REKLAMA

Instalacje fotowoltaiczne we Włoszech podlegały dotąd amortyzacji przy współczynniku 4 proc. Teraz właściciele systemów fotowoltaicznych w tym kraju zwiększą korzyści podatkowe związane z inwestycjami w PV dzięki wprowadzeniu szybszej amortyzacji.

Włosia izba skarbowa (Agenzia delle Entrate) uznała, że systemy fotowoltaiczne można objąć stawką amortyzacji na poziomie 9 proc., a nie stawką 4 proc., która jest stosowana dla inwestycji zaliczanych do nieruchomości i którą dotychczas były objęte systemy fotowoltaiczne.

Przepisy wprowadzające przyspieszoną amortyzację dla określonych typów inwestycji zostały wprowadzone we Włoszech w ramach ustawy Industria 4.0 pod koniec ubiegłego roku.

Potencjał elektrowni fotowoltaicznych we Włoszech przekracza już 19 GW i jest najwyższy w Europie po Niemczech, w których działają elektrownie PV o mocy przekraczającej 40 GW.

Na koniec 2015 r. potencjał fotowoltaiki we Włoszech wynosił 18,9 GW, a na koniec ubiegłego roku przekroczył 19,2 GW. 

Włoski operator Terna szacuje, że w 2016 r. elektrownie fotowoltaiczne  we Włoszech wyprodukowały 25,587 TWh energii elektrycznej, pokrywając około 7,2 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Produkcja energii z PV miała być jednak nieznacznie – bo o 0,2 proc. – mniejsza niż w roku 2015.

W pierwszym miesiącu tego roku Włosi mieli uruchomić elektrownie fotowoltaiczne o mocy 25,7 MW, co jest wynikiem o 7 proc. lepszym niż potencjał nowych przyłączeń za styczeń 2016 r. Ten wzrost miał wynikać głównie z przyłączeń najmniejszych instalacji PV o mocy do 20 kW.

W styczniu br. fotowoltaika we Włoszech pokryła 3,8 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, produkując 1,082 TWh energii elektrycznej.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekty PV - USŁUGI PROJEKTOWE

MB Projekt Biuro Projektów Technicznych Marcin Banaś to firma mogąca pochwalić się wieloletnim doświ czytaj dalej...

PROJEKTY PV PODLASKIE

Sprzedam projekty pv do 1 MW w województwie podlaskim czytaj dalej...

Udzielamy mikro dotacji na start-UP w branży OZE. Dolnośląskie !

Katana Konsulting zaczyna realizację projektu unijnego mającego na celu "inkubację" 30 prz czytaj dalej...

Aktualne dotacje na mikro i male instalacje OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy produkcyjne oraz właścicieli wynajmujących budynki biurowo-magazyno czytaj dalej...