Regulator energetyczny z Walonii chce podatku dla prosumentów

Regulator energetyczny z Walonii chce podatku dla prosumentów
Fot. FuFuWolf, flickr cc
REKLAMA

Właściciele instalacji fotowoltaicznych z francuskojęzycznej części Belgii mogą wkrótce zostać obarczeni dodatkową opłatą.

CWaPE, regulator energetyczny z Regionu Walońskiego, przedstawił propozycje regulacji, które zakładają m.in. wprowadzenie dodatkowej opłaty, którą mają zostać obarczeni właściciele podłączonych do sieci, domowych instalacji fotowoltaicznych.

Wysokość podatku, który ma być płacony przez prosumentów z Walonii, lokalny regulator energii oszacował na 330-560 euro w zależności od wielkości posiadanego systemu PV oraz od jego lokalizacji. CWaPE chce, aby podatek wszedł w życie od 1 stycznia 2019 r. i obowiązywał do końca 2023 r.

Jak informuje „PV Magazine”, waloński regulator energetyczny próbował już wprowadzić podobną opłatę w roku 2015, natomiast próba implementowania takiego podatku, którą rok wcześniej podjęły władze Flandrii, została zablokowana przez belgijskie sądy.

Nowa opłata, jeśli tym razem zostanie wdrożona, może dotknąć ponad 130 tys. mieszkających w Walonii prosumentów. Potencjał elektrowni fotowoltaicznych w tym regionie na koniec 2016 r. miał wynieść 916 MW, w czego 64 MW zainstalowano w ubiegłym roku. Systemy fotowoltaiczne w Walonii to w większości instalacje o mocy do 10 kW.

Na koniec ubiegłego roku w Belgii działały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 3,4 GW, z czego 2,45 GW znajdowało się w regionie Flandrii. W ubiegłym roku do belgijskich sieci podłączono instalacje PV o mocy około 170 MW, czyli o około 70 MW więcej niż w roku 2015.

Belgijskie stowarzyszenie branży odnawialnych źródeł energii Apere szacuje, że w przypadku około 60 proc. zainstalowanych w Belgii systemów fotowoltaicznych ich moc nie przekracza 10 kW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
John_Snow |
słaby artykuł. brakuje podstawowej informacji za co taki podatek miałby być nałożony, tylko za to, że ma się PV ?, to trochę tak jak u nas z telewizorami. jakie uzasadnienie przedstawił ten regulator ? i kto miałby być beneficjentem tego podatku ? spółki dystrybucyjne , budżet Państwa ? jeszcze się w Polsce prosumeryzm nie rozwinął a już się ludzi straszy podatkami od słońca .

Giełda OZE

fotowoltaika

fotowoltaika, elektryka, od 250zł / kWp czytaj dalej...

panele PV amorficzne 50W za 30zł / sztuka

sprzedam panele amorficzne 50W za 30zł/sztuka z gwarancją, w komplecie uchwyty. czytaj dalej...

kupie elektrownie wodna

kupie mala elektrownie wodna produkcja roczna miedzy 2000 Mwh a 4000Mwh moc min 300kw-900 kw spad czytaj dalej...

Dofinansowanie 30% do kompletnego zestawu fotowoltaicznego

Oferujemy możliwość pozyskania dofinansowania do 30% wartości instalacji wraz z kredytem na preferen czytaj dalej...