Regulator energetyczny z Walonii chce podatku dla prosumentów

Regulator energetyczny z Walonii chce podatku dla prosumentów
Fot. FuFuWolf, flickr cc
REKLAMA

Właściciele instalacji fotowoltaicznych z francuskojęzycznej części Belgii mogą wkrótce zostać obarczeni dodatkową opłatą.

CWaPE, regulator energetyczny z Regionu Walońskiego, przedstawił propozycje regulacji, które zakładają m.in. wprowadzenie dodatkowej opłaty, którą mają zostać obarczeni właściciele podłączonych do sieci, domowych instalacji fotowoltaicznych.

Wysokość podatku, który ma być płacony przez prosumentów z Walonii, lokalny regulator energii oszacował na 330-560 euro w zależności od wielkości posiadanego systemu PV oraz od jego lokalizacji. CWaPE chce, aby podatek wszedł w życie od 1 stycznia 2019 r. i obowiązywał do końca 2023 r.

Jak informuje „PV Magazine”, waloński regulator energetyczny próbował już wprowadzić podobną opłatę w roku 2015, natomiast próba implementowania takiego podatku, którą rok wcześniej podjęły władze Flandrii, została zablokowana przez belgijskie sądy.

Nowa opłata, jeśli tym razem zostanie wdrożona, może dotknąć ponad 130 tys. mieszkających w Walonii prosumentów. Potencjał elektrowni fotowoltaicznych w tym regionie na koniec 2016 r. miał wynieść 916 MW, w czego 64 MW zainstalowano w ubiegłym roku. Systemy fotowoltaiczne w Walonii to w większości instalacje o mocy do 10 kW.

Na koniec ubiegłego roku w Belgii działały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 3,4 GW, z czego 2,45 GW znajdowało się w regionie Flandrii. W ubiegłym roku do belgijskich sieci podłączono instalacje PV o mocy około 170 MW, czyli o około 70 MW więcej niż w roku 2015.

Belgijskie stowarzyszenie branży odnawialnych źródeł energii Apere szacuje, że w przypadku około 60 proc. zainstalowanych w Belgii systemów fotowoltaicznych ich moc nie przekracza 10 kW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
John_Snow |
słaby artykuł. brakuje podstawowej informacji za co taki podatek miałby być nałożony, tylko za to, że ma się PV ?, to trochę tak jak u nas z telewizorami. jakie uzasadnienie przedstawił ten regulator ? i kto miałby być beneficjentem tego podatku ? spółki dystrybucyjne , budżet Państwa ? jeszcze się w Polsce prosumeryzm nie rozwinął a już się ludzi straszy podatkami od słońca .

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...