Turcja dołącza do wojny handlowej w branży PV

Turcja dołącza do wojny handlowej w branży PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Turcja jest kolejnym krajem, który wprowadza karne cła na import modułów fotowoltaicznych. Podobnie jak w przypadku innych krajów, które wprowadziły restrykcje handlowe, cła są wymierzone w producentów z Chin.

Ankara zdecydowała o nałożeniu dodatkowych, karnych ceł na import modułów fotowoltaicznych, które zostały wyprodukowane przez firmy z Chin.

W efekcie prowadzonego dochodzenia nałożono dodatkowe opłaty na import modułów PV z Chin, przy czym wysokość opłaty wyniesie 20 USD liczone za każdy m2 importowanych modułów. Wyższa opłata na poziomie 25 USD/m2 zostanie zastosowana w przypadku modułów wytworzonych przez chińskich producentów, którzy nie współpracowali z tureckimi władzami przy prowadzonym dochodzeniu.

W pierwszej grupie znaleźli się tacy potentaci rynku fotowoltaicznego jak Trina Solar, Renesola, Yingli, Canadian Solar, BYD czy Chint Solar.  

Cytowany przez „PV Magazine” przedstawiciel tureckiego stowarzyszenia branży solarnej Solarbaba szacuje, że wprowadzone opłaty zwiększą cenę importowanych modułów o około 30-35 proc., podnosząc przeciętną, notowaną w Turcji cenę chińskich modułów z około 0,35 USD/W do 0,45-0,48 USD/W.

Wprowadzone wcześniej regulacje w ramach tureckiego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii preferują projekty, w których określona część komponentów instalacji zostanie wyprodukowana w Turcji.

Ten warunek dotyczy również aukcji dla instalacji fotowoltaicznych. Ostatnią aukcję, na podstawie której może powstać jeden z największych parków fotowoltaicznych na świecie, Turcy rozstrzygnęli w ubiegłym miesiącu.

Aukcję na 1 GW wygrało konsorcjum, w skład którego wszedł południowo-koreański producent modułów fotowoltaicznych Hanwha Q-Cells, który w efekcie powinien uruchomić w Turcji swoje linie produkcyjne. Zaproponowano stawkę za sprzedaż energii na poziomie 69,9 USD/MWh, czyli około 278 PLN/MWh.

Co ciekawe Hanwha Q-Cells znalazła się na liście firm objętych cłami, jednak restrykcje dotyczą tylko modułów produkowanych w fabryce Hanwha Q-Cells zlokalizowanej w Chinach i nie obejmują innych zakładów produkcyjnych koreańskiego potentata.  

Turcja przyjęła cel budowy elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 GW do roku 2023. Obecnie potencjał fotowoltaiki w tym kraju wynosi już około 1 GW.

Ankara zapowiedziała ostatnio, że jeszcze w tym roku przeprowadzi kolejną aukcję, w której zakupi energię z farm fotowoltaicznych o mocy 1 GW. Przewiduje się jednoczesne przeprowadzenie aukcji na 1 GW w energetyce wiatrowej. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wujek |
Już żaden szanujący się producent modułów nie produkuje w Chinach... zatem niech sobie wprowadzają. :)
Andrzej |
A ja stawiam na polskie firmy. Dzieki nim na fajnych warunkach można zainstalować sobie panele na dachu i oszczędzać.

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...