KE zamraża minimalną cenę importu chińskich modułów PV

KE zamraża minimalną cenę importu chińskich modułów PV
Fot. the summer of BRYAN, flickr cc
REKLAMA

Komisja Europejska zamroziła minimalną cenę importu modułów fotowoltaicznych produkowanych przez chińskie firmy objęte tzw. porozumieniem cenowym. Bruksela dokonała tego na prośbę strony chińskiej.

Ostatnio urzędnicy Komisji Europejskiej zgodzili się znacząco obniżyć minimalną cenę, po jakiej mogą być kupowane w Unii Europejskiej moduły fotowoltaiczne wytworzone przez chińskich producentów, których obejmuje tzw. porozumienie cenowe, zwalniające w wysokich ceł importowych.

Od uruchomienia mechanizmu minimalnej ceny importowej w roku 2013 KE utrzymywała ją przez cały czas na niemal niezmienionym poziomie, wynoszącym 0,56 EUR/W. Ostatnio jednak Komisja zdecydowała się na jej obniżenie do 0,46 EUR/W, co miało odzwierciedlać odnotowany w ubiegłym roku mocny spadek cen paneli PV na globalnym rynku.

Ostatnio Bruksela zaproponowała kontynuowanie restrykcji celnych i utrzymanie tzw. porozumienia cenowego jeszcze przez 18 miesięcy, sygnalizując, że przeprowadzi dodatkowe badanie rynku i że może w tym czasie systematycznie obniżać minimalną cenę importową – czyniąc import chińskich firm objętych porozumieniem cenowym bardziej konkurencyjnym. KE zasygnalizowała, że docelowo chce wycofać się z restrykcji celnych, ale chce najpierw dać czas europejskim producentom modułów PV na przygotowanie się na taką sytuację.

Na razie jednak minimalna cena importu chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych nie będzie obniżana i zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie 0,46 EUR/W w przypadku modułów oraz 0,23 EUR/W w przypadku importu ogniw fotowoltaicznych.

O taką decyzję Brukselę miały poprosić chińskie władze, wskazując, że pozwoli to uniknąć powstania zakłóceń na rynku. Minimalna cena importowa ma zostać utrzymana do końca aktualnego okresowego badania rynku, które Komisja Europejska ma przeprowadzić w czasie do 18 miesięcy.

W ten sposób ogniwa i moduły chińskich firm znajdujących się na liście porozumienia cenowego będzie można importować do UE po cenie wynoszącej 0,23 EUR/W i 0,46 EUR/W w tym roku i w pierwszej połowie roku 2018.

Większość czołowych producentów modułów fotowoltaicznych z Chin dobrowolnie wycofała się z porozumienia cenowego, protestując w ten sposób przeciwko stosowanym restrykcjom celnym. Import modułów od tych producentów pozostających poza porozumieniem cenowym wiąże się z koniecznością płacenia wysokich antydumpingowych i antysubsydyjnych ceł. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
Czy to wpłynie na obniżkę paneli PV w Polsce ?

Giełda OZE

Farma fotowoltaiczna

Spółka celowa -z pozwoleniem budowlanym i wygraną aukcją 0,99 MW po cenie 380 zł /MW - z pozwol czytaj dalej...

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV czytaj dalej...

Unijne szkolenia dla instalatorów

Katana Konsulting zaprasza w czerwcu i lipcu 2018 roku na dofinansowane w 70%-80% szkolenia unijne d czytaj dalej...

Rozliczanie PO IiŚ 1.3.1

Kancelaria Katana Konsulting zaprasza do współpracy Beneficjentów dotacji z Programu Operacyjnego In czytaj dalej...