Wielka Brytania: popyt na energię po południu po raz pierwszy niższy niż w nocy – dzięki PV

Wielka Brytania: popyt na energię po południu po raz pierwszy niższy niż w nocy – dzięki PV
Fot. Micolo J, flickr cc
REKLAMA

Podczas ostatniego sobotniego i niedzielnego popołudnia w Wielkiej Brytanii popyt na energię z sieci był mniejszy niż w porze nocnej. Popołudniowe zapotrzebowanie obniżyła autokonsumpcja energii z domowych systemów fotowoltaicznych. Krajowy operator systemu energetycznego National Grid określił tą sytuację „ogromnym kamieniem milowym” w transformacji brytyjskiej energetyki.

Rok temu fotowoltaika w Wielkiej Brytanii przekroczyła symboliczną granicę. Elektrownie solarne na Wyspach w dniu 9 kwietnia 2016 r. wyprodukowały aż 29 GWh energii elektrycznej, co oznaczało 4-procentowy udział w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej. W tym samym dniu działające na Wyspach elektrownie węglowe wyprodukowały 21 GWh energii elektrycznej, czyli o 8 GWh mniej niż fotowoltaika. Natomiast kolejnego dnia, w niedzielę 10 kwietnia, udział PV w miksie energetycznym Wielkiej Brytanii wzrósł do 6 proc., przy 3-procentowym udziale elektrowni na węgiel.

Teraz brytyjski sektor fotowoltaiczny przekracza kolejną, symboliczną granicę. W ostatni weekend udział PV w brytyjskim miksie wytwarzania wzrósł do rekordowego poziomu 15 proc. i był sześciokrotnie większy niż udział generacji węglowej. Taki poziom utrzymał się również w poniedziałek. Średni udział PV w miksach energetycznych krajów UE wynosi ok. 3-4 proc.

Jednocześnie operator brytyjskiego systemu elektroenergetycznego National Grid odnotował po raz pierwszy, że zapotrzebowanie na energię w Wielkiej Brytanii w godzinach popołudniowych w ostatnią sobotę i niedzielę było niższe od zapotrzebowania generowanego w porze nocnej. National Grid tłumaczy w komunikacie, że to zasługa autokonsumpcji energii produkowanej z domowych elektrowni fotowoltaicznych.

To kolejna fascynujący znak ogromnych zmian, które obserwujemy w brytyjskiej energetyce – komentuje National Grid.

Obecnie potencjał fotowoltaiki w Wielkiej Brytanii przekracza 10 GW. To zasługa intensywnego rozwoju PV odnotowanego na Wyspach w ostatnich latach, kiedy brytyjski rynek solarny stał się największym w Europie. W 2014 r. powstały tam elektrownie fotowoltaiczne o mocy 2,55 GW, rok później zainstalowano 4,13 GW, a w ostatnim roku Brytyjczycy uruchomili instalacje PV o mocy 1,94 GW.

Tak duży wzrost potencjału PV nie powinien być jednak kontynuowany w tym roku na skutek dokonanych przez Londyn cięć w systemie wsparcia dla fotowoltaiki, a także regulacji zakładających znaczące podniesienie opodatkowania dachowych instalacji fotowoltaicznych, które mogą objąć około 44 tys. systemów PV, generując skumulowane koszty na poziomie 1,8 mln funtów. 

Zapotrzebowanie na energię w brytyjskim systemie elektronergetycznym w dniach 24-26 marca br. [w GW]. Źródło: National Grid. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
Poproszę o informację ile GB rocznie dopłaca do istniejących paneli PV (lub ile dopłaciła jeśli dopłaty są do instalacji)
Dpc |
Ale rozumiem, że to zapotrzebowanie to tylko dla domów jednorodzinnych, bo przemysł potrzebuje znacznie więcej energii
12345 |
Przemysl ma ogromne hale, ktore mozna pokry panelami PV. Tak zrobilo nasze Niemieckie przedsiebiorstwo, zmniejszylismy zapotrzebowanie na prad o okolo 70% w skali roku. U nas produkcja trwa od 8.00 do 16.00, wtedy sloneczko swieci najbardziej.

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 4MW w trakcie rozwoju - Opolszczyzna

Szukam inwestora lub sprzedam projekt PV 4x1MW na Opolszczyźnie. Posiadam umowę dzierżawy terenu, pr czytaj dalej...

Farma fotowoltaiczna

Projekt farmy fotowoltaicznej 0,96 MW z wygraną aukcją po 380 pln za MW, Podlaskie czytaj dalej...

Montaż 750kWp PV na dachu - NIEMCY, Bawaria

Do realizacji od 5.11.2017 montaz 750kWp na dachu tylko w zakresie DC, jeden dach, blacha trapez (k czytaj dalej...

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...