Region Zgorzelca stanie się zagłębiem fotowoltaiki

Region Zgorzelca stanie się zagłębiem fotowoltaiki
Fot. SunPower
REKLAMA

Wkrótce w pobliżu Zgorzelca może powstać nawet kilkanaście farm fotowoltaicznychdziałających w ramach lub niezależnie od powstającego tam klastra energii. Pierwsze farmy fotowoltaiczne powinien uruchomić chiński inwestor ReneSola.

Chińska firma informowała, że w aukcji przeprowadzonej 30 grudnia 2016 r. zabezpieczyła prawo do sprzedaży energii w systemie aukcyjnym w sumie dla 13 projektów farm fotowoltaicznych.

ReneSola podawała, że realizowane przez nią projekty są zlokalizowane w południowej Polsce i że moc każdego z nich wynosi 1 MW. Chiński inwestor nie wskazał jednak dokładnych lokalizacji. Teraz wiadomo, że część projektów, dla których ReneSola zabezpieczyła wsparcie w systemie aukcyjnym, będzie zlokalizowanych w pobliżu Zgorzelca, a ich moc wyniesie dokładnie po 0,984 MW.

W przypadku tych projektów ReneSola uzyskała prawo do sprzedaży energii po cenie 408,8 zł/MWh, czyli po najwyższej z cen, które zgłoszono w przypadku wszystkich ofert zakwalifikowanych do wsparcia w grudniowej aukcji.

W realizacji projektów fotowoltaicznych w pobliżu Zgorzelca chińskiego inwestora wspierały lokalne instytucje, które równocześnie przygotowują się do realizacji projektu zgorzeleckiego klastra energii.

Jak powiedział portalowi Gramwzielone.pl zaangażowany w przygotowanie projektów fotowoltaicznych dla ReneSoli Daniel Fryc, prezes zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Innowacyjności Energetycznej – będącego jednocześnie koordynatorem powstającego w regionie Zgorzelca klastra energii – na potrzeby grudniowej aukcji przygotowano dla ReneSoli w sumie szesnaście projektów, z czego udało się zarejestrować siedem, a sześć wygrało aukcję. Siódmy projekt nie otrzymał wsparcia wobec wyczerpania wolumenu dostępnej energii.

Z projektami, których nie udało się zarejestrować podczas aukcji grudniowej, inwestor ma teraz czekać na organizację kolejnych aukcji. Jak wnika z rozporządzenia Ministra Energii, które weszło w życie przed kilkoma dniami, maksymalna cena za energię, której nie będzie można przekroczyć zgłaszając do tegorocznych aukcji projekty fotowoltaiczne o mocy do 1 MW, wynosi 450 zł/MWh wobec obowiązującej w ubiegłym roku ceny referencyjnej na poziomie 465 zł/MWh. Terminy tegorocznych aukcji pozostają jednak na razie nieznane.

W regionie Zgorzelca przygotowywane są również inne projekty fotowoltaiczne, a także wiatrowe, które mają działać w ramach powołanego w tym miesiącu Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej. Te projekty posiadają już komplet niezbędnych pozwoleń, jednak najpierw uruchomione zostaną farmy fotowoltaiczne ReneSoli, w przypadku których przyłączenie do sieci powinno nastąpić do końca III kwartału br. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (11)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
Nie wiem czy się martwić czy cieszyć. Będziemy dopłacac chinczykom ponad 220 zł/MWh :( (ponad cenę średnią prądu) Ale nie będzie smogu z tych MWh :)
KOGUT |
Po co płacić Polakom w Polsce jak można zapłacić Chińczykom,jest to smutna rzeczywistość w naszym kraju!!!
Pikuś |
A ile z tego dostaną Tchórzewski i Piotrowski pod stołem?
TTTT |
Jako polak mogłeś wystartować w aukcji. kilka firm wystartowało. Ale generalnie dopłacać 220 zł za MWh ... to dla mnie problem/zgryz.
m0rwen |
A ile dopłacamy do MWh z już dawno zbudowanej węglówki?
. |
Ojoj, nagle zdziwienie że do tego PV trzeba dopłacać, jak do węgla. I ten ból źe jacyś Chińczycy legalnie wygrali aukcję a inni nie.
Pikuś |
No właśnie po co? Tyle że obcinacie OZE i dajecie więcej na węgiel. No chyba że trzeba dać chińczykom, którzy podielą się dotacją z urzędnikiem.
TTTT |
Nie jest rozsądne jedną patologie (dopłaty do węgla) leczyć inną patologią (dopłaty do OZE). Chyba że ktoś mi to wytłumaczy.
Pikuś |
@TTTT, jak rozdajesz dotacje to masz władzę i łapówki. Proste.
DariuszD |
Widok rozwoju inwestycji w zieloną energię cieszy. Producenci modułów czy systemów mocowań, jak np. Corab czy Selfa, rozwijają się, to widać, ale pozostaje jeszcze kwestia wsparcia odnawialnych energii ze strony Państwa. Tutaj nadal nie jest najlepiej.
Agat |
Nadal liczy się cena a nie stosunek jakości do ceny. Jak komuś zależy na jakości jak np. w corab to w takich inwestycjach się nie odnajdzie. nie będę zdziwiony, jak za kilka lat wszystko zardzewieje.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...