Dalszy spadek cen modułów fotowoltaicznych

Dalszy spadek cen modułów fotowoltaicznych
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Na początku 2017 r. na globalnym rynku fotowoltaicznym kontynuowany jest trend spadkowy cen modułów PV.

Platforma pvXchange podaje, że przeciętne ceny krystalicznych modułów fotowoltaicznych (mono- i poli-) w ubiegłym miesiącu wyniosły w przypadku produktów niemieckich około 0,47 EUR/W i były niższe o 2,08 proc. w porównaniu do średnich cen w styczniu br., a także o 20,34 proc. niższe od cen odnotowanych w styczniu 2016 r

Przeciętne ceny modułów produkcji japońskiej i koreańskiej w ubiegłym miesiącu miały wynieść 0,55 EUR/W i były niższe o 3,51 proc. od cen odnotowanych w styczniu br. oraz o 16,67 proc. niższe od poziomu ze stycznia 2016 r.

Średnie ceny modułów chińskich miały natomiast w ubiegłym miesiącu wynieść 0,49 EUR/W. W tym przypadku ceny w stosunku do wcześniejszego miesiąca nie uległy zmianie, natomiast w porównaniu do stycznia 2016 r. odnotowano spadek o 12,5 proc.

Najniższe były natomiast ceny modułów wyprodukowanych w południowo-wschodniej Azji. Wyniosły w lutym przeciętnie 0,39 EUR/W, spadając w stosunku do stycznia br. o 2,5 proc. oraz o 18,75 proc. w porównaniu do stycznia 2016 r.

Azjatycka firma konsultingowa EnergyTrend, która publikuje zestawienia średnich cen ogniw i modułów fotowoltaicznych, podaje z kolei, że obecnie przeciętna cena modułów polikrystalicznych wynosi 0,366 USD/W (0,34 EUR/W), przy czym najniższe ceny w tej grupie modułów wynoszą 0,32 USD/W (0,3 EUR/W), a najwyższe 0,37 USD/W.

Natomiast ceny modułów monokrystalicznych mają się kształtować – według EnergyTrend – na poziomie około 0,376 USD/W (0,35 EUR/W), przy czym najniższe ceny modułów typu mono wynoszą 0,36 USD/W, a najwyższe 0,38 USD/W.

Podawane przez EnergyTrend przeciętne ceny ogniw polikrystalicznych wynoszą około 0,195-0,2 USD/W (ok. 0,18-0,19 EUR/W), a ogniw monokrystalicznych około 0,24 USD/W (0,22 EUR/W). 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
radca |
No tak, gigantyczny spadek ceny, nie ma co!
SPS |
@radca: 15-20% spadek rok do roku to mało??
a |
Nowe panele są teraz w cenie używanych 2 lata temu. Szkoda że inwertery nie tanieją, no chyba że nie wiem że tanieją. Czy coś się ruszyło ostatnio w inwerterach?
słoneczny |
pytam się jako osoba stawiająca pierwsze kroki w szeroko pojętej fotowoltaice. Powiedzcie mi Panowie, czy spadek cen jest wprost proporcjonalny do wzrostu wydajności z m2 panela lub jakoś mniej lub bardziej ze sobą skorelowany? Dzięki za info.
ekolog |
Spadek ma charakter trendu.
alladyn-solar-batt |
do Słoneczny:wzrost wydajności jest skorelowany ze wzrostaem obrotów/produkcji/sprzedazy- te czynniki powodują intensyfikację badań w ośrodkach R&B, wzrost nakladów na badania. (oczywiście działają tez inne niż wymieniłem czynniki stymulujace badania) Wzrost wydajności - nie jest skorelowany ze spadkiem cen. Trudno doczytać się celowości w poszukiwaniu tej konkretenej relacji?

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...