261 wniosków o dotacje na OZE na Warmii i Mazurach. Głównie PV

261 wniosków o dotacje na OZE na Warmii i Mazurach. Głównie PV
Farma fotowoltaiczna w Gryźlinach. Foto: Starostwo Powiatowe w Olsztynie
REKLAMA

WFOŚiGW w Olsztynie, który realizuje konkursy mające na celu przyznanie unijnych dotacji na odnawialne źródła energii z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. warmińsko-mazurskiego, podał listę wniosków, które przeszły ocenę formalną, zgłoszonych w ostatnim konkursie z działania 4.1.

Nabór wniosków w ramach działania 4.1 "Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych", w konkursie nr RPWM.04.01.00-IP-02-28-002/1, był prowadzony we wrześniu i październiku ubiegłego roku.

Na liście wniosków, które przeszły ocenę formalną, najwięcej znajdziemy projektów dotyczących montażu instalacji fotowoltaicznych – zarówno mikroinstalacji o mocy do 40 kW, jak i większych projektów o mocy sięgającej 1 MW.

W przypadku elektrowni fotowoltaicznych o mocy 1 MW przyjęte koszty inwestycji wynoszą w przypadku poszczególnych projektów od około 4 mln zł do 6,9 mln zł. Najdroższy jest projekt elektrowni fotowoltaicznej w miejscowości Wilkowo, która ma kosztować 14,39 mln zł – w tym przypadku nie wskazano jednak w nazwie wniosku planowanej mocy instalacji. Nieco mniejszą wartość mają wnioski dotyczące budowy farm fotowoltaicznych w miejscowościach Nowa Wieś Mała, Gałwuny i Dębnik – po około 13 mln zł przy wnioskowanym dofinansowaniu rzędu ok. 7 mln zł – jednak również w ich przypadku nie podano w nazwie wniosków mocy planowanych instalacji. Wiadomo natomiast, jaka może być ich maksymalna moc. 

Jak wynika z regulaminu konkursu, o wsparcie można było ubiegać się na instalacje kolektorów słonecznych i fotowoltaiki o mocy maks. 2 MWt/MWe, instalacji biomasowych o mocy do 5 MWt/MWe, biogazowni o mocy do 1 MWe, geotermii o mocy do 2 MWt,  a także małych elektrowni wodnych i wiatrowych o mocy do 200 kWe. Możliwe jest również dofinansowanie do inwestycji zakładających budowę lub modernizację sieci dystrybucyjnych w celu przyłączenia OZE, a także zastosowanie magazynów energii jako elementu uzupełniającego projekty.

Całkowity, przyjęty we wnioskach koszt wszystkich inwestycji, o których dofinansowanie ubiegają się potencjalni beneficjenci, to 418,3 mln zł, a wnioskowana wartość dofinansowania to w sumie 227,97 mln zł.

Budżet konkursu to 196,58 mln zł, przy czym w przypadku elektrowni wiatrowych o mocy do 200 kW przewidziano do wydania maksymalnie 24,3 mln zł, w przypadku projektów z zakresu energetyki słonecznej – 39,68 mln zł, elektrowni biomasowych i biogazowych – 53 mln zł, geotermii i elektrowni wodnych o mocy do 200 kW – 13,27 mln zł, a modernizacji i rozbudowy sieci dla OZE – 66,18 mln zł.

Maksymalny poziom dofinansowania może wynieść 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Lista wniosków po ocenie formalnej w konkursie RPWM.04.01.00-IP-02-28-002/16 jest dostępna pod tym linkiem.

Uruchomienie kolejnych naborów wniosków na unijne dotacje na OZE, m.in. w ramach działania 4.1, przewiduje się w województwie warmińsko-mazurskim na koniec obecnego miesiąca. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wojtek |
Przeczytałem listę. Większość to wyłudzenia dotacji bo jak inaczej nazwać instalację fotowoltaiczną 40kW za 500.000,00 PLN?
gf |
Mam nadzieję, że odstrzelą wszystkie wałki megawatowe. Cwaniczki od spółeczek celowych, z działanościami porejestrowanymi po blokach
a |
Na jednej skromnej wojewódzkiej liście przekazano 227mln złotych. W większości kosztorysy są tak zawyżone aby wysoka dotacja pokryła wszystkie koszty. Jednocześnie w tym biednym województwie nowe budynki socjalne są budowane z piecami w których mieszkańcy palą czym popadnie. 227 mln zł to 22 tysiące mikroinstalacji PV 2kWp które na budynkach socjalnych pomagałyby tanio przygotować CWU i ogólnie umożliwiałyby ograniczyć koszty użytkowania.
SPS |
@Wojtek: PiSie widzisz i nie grzmisz!?! ;o)
piotr |
Widzę że gminy nie są zainteresowane dotacjami na OZE dla swoich mieszkańców.
WM |
Czytam te Wasze komentarze drogie śrubokręty i nie wierzę. Polecam edukację najpierw a potem komentowanie. Gminy dla mieszkańców w tym programie nie mogły startować. Na liście kwoty są brutto. A jak już potraficie liczyć to doliczcie do dofinansowania i ceny instalacji wszystkie składowe a nie tylko koszty elektrowni. Gdzie jest napisane że 40tka kosztuje 500 tysia??!!! Może tam są 2 lub 3 instalacje za tą cenę? Nie siejcie fermentu i nie zachowujcie się jak pies ogrodnika. PV w warmińsko-mazurskim to na wszystkich płaszczyznach wzór do naśladowania. Branża się rozwija, urzędy słuchają użytkowników tworząc zachęcające warunki finansowania. W związku z tym, powstają elektrownie każdej wielkości, praktycznie wszędzie. Walczyć w swoich regionach o to samo i nie narzekać, że ktoś stawia instalacje w normalnej cenie, a nie w śmieciowej po to żeby wyłącznie na wypłaty dla pracowników starczyło!
wm_inny |
Gdy górnictwo okrada podatników to źle ale gdy nasza branża robi to samo to dobrze bo w mniejszej skali? Firma położyła na płaskim dachu panele pochylone z kątem 15 stopni. 15 stopni na północ bo im się strony świata pomyliły. Nieważne. Dach instytucji państwowej. Pieniądze przyszły łatwo, z dotacji. Na szczęście ktoś z przyszłych użytkowników się zorientował.
dotacja.info |
Następny nabór 4.1 w warmińsko-mazurskim od 31 marca do 26 kwietnia 2017. Łączna kwota na dotacje to ok. 177 mln ale na fotowoltaikę 7 mln (zadanie 2). Najwięcej, bo ok 100 mln na sieci.
piotr |
PIOTR do WM gminy dla mieszkańców w tym programie nie mogły startować,a to przepraszam dość dokładnie nie doczytałem dla kogo te fundusze unijne są przeznaczone.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...