261 wniosków o dotacje na OZE na Warmii i Mazurach. Głównie PV

261 wniosków o dotacje na OZE na Warmii i Mazurach. Głównie PV
Farma fotowoltaiczna w Gryźlinach. Foto: Starostwo Powiatowe w Olsztynie
REKLAMA

WFOŚiGW w Olsztynie, który realizuje konkursy mające na celu przyznanie unijnych dotacji na odnawialne źródła energii z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. warmińsko-mazurskiego, podał listę wniosków, które przeszły ocenę formalną, zgłoszonych w ostatnim konkursie z działania 4.1.

Nabór wniosków w ramach działania 4.1 "Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych", w konkursie nr RPWM.04.01.00-IP-02-28-002/1, był prowadzony we wrześniu i październiku ubiegłego roku.

Na liście wniosków, które przeszły ocenę formalną, najwięcej znajdziemy projektów dotyczących montażu instalacji fotowoltaicznych – zarówno mikroinstalacji o mocy do 40 kW, jak i większych projektów o mocy sięgającej 1 MW.

W przypadku elektrowni fotowoltaicznych o mocy 1 MW przyjęte koszty inwestycji wynoszą w przypadku poszczególnych projektów od około 4 mln zł do 6,9 mln zł. Najdroższy jest projekt elektrowni fotowoltaicznej w miejscowości Wilkowo, która ma kosztować 14,39 mln zł – w tym przypadku nie wskazano jednak w nazwie wniosku planowanej mocy instalacji. Nieco mniejszą wartość mają wnioski dotyczące budowy farm fotowoltaicznych w miejscowościach Nowa Wieś Mała, Gałwuny i Dębnik – po około 13 mln zł przy wnioskowanym dofinansowaniu rzędu ok. 7 mln zł – jednak również w ich przypadku nie podano w nazwie wniosków mocy planowanych instalacji. Wiadomo natomiast, jaka może być ich maksymalna moc. 

Jak wynika z regulaminu konkursu, o wsparcie można było ubiegać się na instalacje kolektorów słonecznych i fotowoltaiki o mocy maks. 2 MWt/MWe, instalacji biomasowych o mocy do 5 MWt/MWe, biogazowni o mocy do 1 MWe, geotermii o mocy do 2 MWt,  a także małych elektrowni wodnych i wiatrowych o mocy do 200 kWe. Możliwe jest również dofinansowanie do inwestycji zakładających budowę lub modernizację sieci dystrybucyjnych w celu przyłączenia OZE, a także zastosowanie magazynów energii jako elementu uzupełniającego projekty.

Całkowity, przyjęty we wnioskach koszt wszystkich inwestycji, o których dofinansowanie ubiegają się potencjalni beneficjenci, to 418,3 mln zł, a wnioskowana wartość dofinansowania to w sumie 227,97 mln zł.

Budżet konkursu to 196,58 mln zł, przy czym w przypadku elektrowni wiatrowych o mocy do 200 kW przewidziano do wydania maksymalnie 24,3 mln zł, w przypadku projektów z zakresu energetyki słonecznej – 39,68 mln zł, elektrowni biomasowych i biogazowych – 53 mln zł, geotermii i elektrowni wodnych o mocy do 200 kW – 13,27 mln zł, a modernizacji i rozbudowy sieci dla OZE – 66,18 mln zł.

Maksymalny poziom dofinansowania może wynieść 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

Lista wniosków po ocenie formalnej w konkursie RPWM.04.01.00-IP-02-28-002/16 jest dostępna pod tym linkiem.

Uruchomienie kolejnych naborów wniosków na unijne dotacje na OZE, m.in. w ramach działania 4.1, przewiduje się w województwie warmińsko-mazurskim na koniec obecnego miesiąca. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Wojtek |
Przeczytałem listę. Większość to wyłudzenia dotacji bo jak inaczej nazwać instalację fotowoltaiczną 40kW za 500.000,00 PLN?
gf |
Mam nadzieję, że odstrzelą wszystkie wałki megawatowe. Cwaniczki od spółeczek celowych, z działanościami porejestrowanymi po blokach
a |
Na jednej skromnej wojewódzkiej liście przekazano 227mln złotych. W większości kosztorysy są tak zawyżone aby wysoka dotacja pokryła wszystkie koszty. Jednocześnie w tym biednym województwie nowe budynki socjalne są budowane z piecami w których mieszkańcy palą czym popadnie. 227 mln zł to 22 tysiące mikroinstalacji PV 2kWp które na budynkach socjalnych pomagałyby tanio przygotować CWU i ogólnie umożliwiałyby ograniczyć koszty użytkowania.
SPS |
@Wojtek: PiSie widzisz i nie grzmisz!?! ;o)
piotr |
Widzę że gminy nie są zainteresowane dotacjami na OZE dla swoich mieszkańców.
WM |
Czytam te Wasze komentarze drogie śrubokręty i nie wierzę. Polecam edukację najpierw a potem komentowanie. Gminy dla mieszkańców w tym programie nie mogły startować. Na liście kwoty są brutto. A jak już potraficie liczyć to doliczcie do dofinansowania i ceny instalacji wszystkie składowe a nie tylko koszty elektrowni. Gdzie jest napisane że 40tka kosztuje 500 tysia??!!! Może tam są 2 lub 3 instalacje za tą cenę? Nie siejcie fermentu i nie zachowujcie się jak pies ogrodnika. PV w warmińsko-mazurskim to na wszystkich płaszczyznach wzór do naśladowania. Branża się rozwija, urzędy słuchają użytkowników tworząc zachęcające warunki finansowania. W związku z tym, powstają elektrownie każdej wielkości, praktycznie wszędzie. Walczyć w swoich regionach o to samo i nie narzekać, że ktoś stawia instalacje w normalnej cenie, a nie w śmieciowej po to żeby wyłącznie na wypłaty dla pracowników starczyło!
wm_inny |
Gdy górnictwo okrada podatników to źle ale gdy nasza branża robi to samo to dobrze bo w mniejszej skali? Firma położyła na płaskim dachu panele pochylone z kątem 15 stopni. 15 stopni na północ bo im się strony świata pomyliły. Nieważne. Dach instytucji państwowej. Pieniądze przyszły łatwo, z dotacji. Na szczęście ktoś z przyszłych użytkowników się zorientował.
dotacja.info |
Następny nabór 4.1 w warmińsko-mazurskim od 31 marca do 26 kwietnia 2017. Łączna kwota na dotacje to ok. 177 mln ale na fotowoltaikę 7 mln (zadanie 2). Najwięcej, bo ok 100 mln na sieci.
piotr |
PIOTR do WM gminy dla mieszkańców w tym programie nie mogły startować,a to przepraszam dość dokładnie nie doczytałem dla kogo te fundusze unijne są przeznaczone.

Giełda OZE

15 MW PV pod Aukcję dużych farm

15 MW PV pod Aukcję 2018 dla dużych farm. Spodziewana pula w Aukcji 1000-1300 MW. Lubelskie. Teren 3 czytaj dalej...

PROJEKTY FOTOWOLTAICZNE Wykonujemy, Skupujemy, Sprzedajemy.

Wykonujemy projekty budowy farm fotowoltaicznych, obliczenia uzysków, modele finansowe dla farm foto czytaj dalej...

wykonamy Projekty PV 30 tyś zł 1 MW

160 lokalizacji cały kraj czytaj dalej...