Przełom w rozwoju technologii XTPL

Przełom w rozwoju technologii XTPL
Filip Granek, CEO XTPL
REKLAMA

Wrocławska spółka XTPL, opracowująca technologię ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów, dokonała właśnie kolejnego przełomu, zmniejszając szerokość drukowanych linii do 124 nanometrów. XTPL zapewnia, że cały proces wytwarzania linii jest całkowicie powtarzalny i że dzięki temu może rozpocząć proces komercjalizacji swojej autorskiej technologii.

Technologia, nad którą pracuje XTPL, ma znaleźć zastosowanie w przemyśle fotowoltaicznym, służąc do produkcji elastycznych ogniw PV. Ich niezbędnym elementem są przezroczyste warstwy przewodzące – transparentne dla światła i jednocześnie doskonale przewodzące prąd elektryczny. XTPL rozwija przełomową technologię precyzyjnego druku nanomateriałów, która umożliwia wytwarzanie właśnie takich warstw.

Do tej pory drukowaliśmy linie, które były 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Dziś są cieńsze 400 razy. To dla nas ogromny krok, który pokazuje, jak rewolucyjna jest nasza metoda. Cieńsze linie otwierają przed nami możliwości zupełnie nowych zastosowań technologii XTPL. Dodatkowo możemy z całą odpowiedzialnością popartą dowodami powiedzieć, że zbudowany przez nas zespół badawczo-rozwojowy osiąga ogromne postępy w procesie kontroli i rozwoju procesu druku. Skala nanometrów, w której operujemy, jest bardzo atrakcyjna ze względu na swój potencjał, ale jednocześnie trudna. Nam udało się zapanować nad procesem druku nanomateriałów i sprawić, że stał się on powtarzalny – tłumaczy dr Filip Granek, CEO XTPL.

Spółka zapewnia, że dzięki uzyskanej powtarzalności i kontroli druku jest już gotowa do testów swojej technologii we współpracy z potencjalnymi klientami.

Opowiadamy o technologii XTPL podczas wielu międzynarodowych spotkań i konferencji. Właściwie od samego początku widzieliśmy duże zainteresowanie naszym rozwiązaniem, dostaliśmy listy intencyjne od największych graczy świata fotowoltaiki, między innymi od Trina Solar. Wszystkie te firmy czekały jednak na moment, w którym będziemy gotowi przetestować wraz z nimi naszą technologię w procesie produkcji konkretnych rozwiązań. Ta chwila właśnie nadeszła – dodaje Filip Granek.

XTPL podkreśla, że jego technologia jest szczególnie atrakcyjna właśnie dla producentów paneli fotowoltaicznych i wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Światło wchodzące do ogniwa słonecznego w obecnie produkowanych urządzeniach odbija się od linii przewodzących. Natomiast linie XTPL są tak cienkie, że promienie słoneczne nie odbijają się, a jedynie załamują, co zwiększa absorbcję energii słonecznej.

W przypadku urządzeń mobilnych światło emitowane przez nie trafia na przeszkodę w postaci przewodów. Cienkie linie przewodzące XTPL sprawiają, że światło ma do pokonania mniejszą przeszkodę, przez co przy zużyciu mniejszej ilości energii można uzyskać tę samą jasność wyświetlacza. To przekłada się na żywotność baterii.

Firma XTPL nad swoim wynalazkiem pracuje w laboratoriach Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Zespół tworzący firmę składa się z naukowców i technologów o interdyscyplinarnym, skumulowanym, 80-letnim doświadczeniu w zakresie chemii, fizyki, elektroniki, inżynierii materiałowej. Technologia ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów jest chroniona zgłoszeniem patentowym.

XTPL SA sygnalizuje, że chce zadebiutować na rynku NewConnect w pierwszej połowie tego roku. Już teraz można kontaktować się z firmą, aby dowiedzieć się więcej o spółce oraz przewidzianej emisji akcji.

Więcej o planach XTPL w wywiadzie Gramwzielone.pl z dr Filipem Grankiem, CEO polskiej firmy: Niższe koszty i większa wydajność PV dzięki technologii opracowanej przez Polaków.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
Czy już coś sprzedali ? Czy tylko na razie na dotacjach ciągną ? Naukowców mamy niezłych. Ale sprzedawców kiepskich :(
Vansu |
Od kiedy doświadczenie podaje się w skumulowanej wartości? bez sensu.

Giełda OZE

Sprzedam lokalizacje pod utworzenie klastra

Lokalizacja pod utworzenie klastra. Pracujaca elektrownia wiatrowa o mocy 600 kW, 3 projekty fotowol czytaj dalej...

Udziały EIG Ekologiczna Elektrownia 2 sp. z o.o.

Sprzedam 200 udziałów w pracującej od 2016 roku elektrowni wiatrowej GAMESA G58 850kW w miejscowośc czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją

Sprzedam projekt o mocy 0.6MW z wygraną aukcją na poziomie 397,40 zł. czytaj dalej...

Projekty PV na sprzedaż

Sprzedam dwa projekty elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1000 kW każdy, wraz z pozwoleniem na budowę czytaj dalej...