Solliance: ogniwo perowskitowe w procesie R2R ze sprawnością 12,6 proc.

Solliance: ogniwo perowskitowe w procesie R2R ze sprawnością 12,6 proc.
Fot. Solliance
REKLAMA

Naukowcy uczestniczący w europejskim projekcie Solliance pochwalili się wyprodukowaniem ogniwa fotowoltaicznego w technologii perowskitowej o sprawności 12,6 proc., które powstało w procesie, który jak zapewniają jest gotowy do przeniesienia do seryjnej produkcji.

Solliance zapewnia, że ogniwa perowskitowe, nad którymi pracuje, będzie można z łatwością przenieść do seryjnej produkcji, a dzięki ich małej wadze i częściowej transparentności są one doskonałym materiałem dla segmentu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami.

Ogniwa perowskitowe, których opracowaniem chwali się Solliance, powstają na opracowanej w tym celu linii produkcyjnej, dzięki której można wytwarzać ogniwa na folii o szerokości 30 cm z liniową prędkością 5 metrów na minutę.

Zaletą procesu produkcji ma być relatywnie niska temperatura poniżej 120 st. C., co przekłada się na efektywność kosztową, a także niskie koszty wykorzystywanych materiałów.

Pilotażowa linia produkcyjna R2R (roll-to-roll) została opracowana przy wsparciu firm VDL ETG, Smit Thermal Solutions, a także Bosch-Rexroth.

Ronn Andriessen z Solliance zapewnia, że w zasięgu jest opracowanie modułów fotowoltaicznych bazujących na perowskitach o sprawności powyżej 15 proc. i to przy wykorzystaniu tanich materiałów i efektywnego kosztowo procesu produkcji.

Rekord sprawności wytworzonego w laboratorium ogniwa perowskitowego jest zbliżony do najlepszych ogniw produkowanych w powszechnie stosowanych na rynku technologiach krystalicznych i wynosi 22,1 proc.

Przeniesienie wyników badań do seryjnej produkcji i na większą powierzchnię wiąże się jednak ze spadkiem sprawności wypracowanych w laboratoriach rozwiązań. Ponadto w przypadku perowskitów nadal problemem pozostaje szybka degradacja ich sprawności.

Postępu w zakresie przenoszenia perowskitów na większe powierzchnie dokonało w ubiegłym roku Solliance, które opracowało moduł perowskitowy o powierzchni apertury 168 cm2, złożony z 25 ogniw, którego sprawność sięga 10 proc.

W ramach Solliance współpracuje około 250 naukowców z czołowych europejskich instytutów badawczych: ECN, imec, TNO, Holst Centre, TU/e, Forschungszentrum Jülich, a także uniwersytetów w Hasselt i Delft. Po stronie biznesowej partnerami Solliance są firmy Nano-C, Solartek, DyeSol i Panasonic.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pm |
co na to Olga ?
alladyn-solar-batt |
Jest jeszcze jakaś Olga?
Alex |
Olga poległa za długo się zbierała i konkurencja wyprzedziła.
el |
nie ma szans na komercjalizacje jako samodzielny produkt ze wzgledu na b.szybka degradacje! Byc moze pewna opcja jest integracja perowskitow ze zwyklymi panelami, ale czy bedzie to efektywne kosztowo? przy ciaglym spadku cen produkcji modulow krzemowych do produkcji paneli PV sprawa sie komplikuje na niekorzysc perowskitow niestety.

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...