Duży wzrost inwestycji w fotowoltaikę w Belgii

Duży wzrost inwestycji w fotowoltaikę w Belgii
Fot. FuFuWolf, flickr cc
REKLAMA

Belgijskie stowarzyszenie sektora energetyki odnawialnej APERE podało, że w ubiegłym roku potencjał fotowoltaiki zainstalowanej w Belgii zwiększył się o 170 MW. To więcej aż o 70 proc. w porównaniu do wuniku za rok 2015.

APERE (Association pour la promotion des énergies renouvelables) podaje, że na koniec 2016 r. w Belgii działały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 3,423 GW, z czego we Flandrii – 2,451 GW, w Walonii 916 MW, a w regionie Brukseli 56 MW.

Na zainstalowany w ubiegłym roku potencjał fotowoltaiki na poziomie 170 MW złożyło się około 25 tys. instalacji fotowoltaicznych, z czego systemy o mocy do 10 kW stanowiły 61 proc. zainstalowanych w 2016 r. mocy PV.

Europejskie stowarzyszenie branży solarnej SolarPower Europe podaje natomiast, że na koniec 2015 r. Belgowie posiadali instalacje fotowoltaiczne o mocy 3,2 GW, a więcej w Europie mieli wówczas tylko Niemcy (39,7 GW), Włosi (18,6 GW), Brytyjczycy (9 GW), Francuzi (6,7 GW) oraz Hiszpanie (5,4 GW).

Udział fotowoltaiki w belgijskim miksie energii elektrycznej wyniósł w 2015 r. niecałe 4 proc. i był bliski średniej dla całej Unii Europejskiej.

APERE podaje, że w 2016 r. instalacje fotowoltaiczne podłączone do belgijskiego systemu elektroenergetycznego wyprodukowały w sumie 2,9 TWh energii, do odpowiadało 3,7-procentowemu udziałowi w krajowym miksie energetycznym.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Prawda |
W każdym kraju wzrasta udział OZE w oszałamiającym tempie, rewolucja energetyczna się zaczeła. Mądre kraje to zauważyły i idą z trendem (patrz budki telefoniczne - telefony komórkowe). Tylko polska jest w głębokiej d.....ie z swoimi 2% OZE (nie licze chorego współspalania czyli 99% węgla i 1% biomasy) które nasz skorumpowany i krótkowzroczny rząd uważa za OZE...
Adam |
Ich rząd nie blokuje OZE, dochodzi do tego świadomość ekologiczna i finansowa. Polacy palą plastikowe butelki w pieacach.

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...