Amerykańscy prosumenci odwracają się od leasingu

Amerykańscy prosumenci odwracają się od leasingu
Fot. Wayne National Forest, flickr cc
REKLAMA

Do tej pory amerykański rynek domowych instalacji fotowoltaicznych rozwijał się głównie w oparciu o leasing. Ostatnio Amerykanie, którzy instalują domową fotowoltaikę, coraz częściej realizują takie inwestycje ze środków własnych lub kredytu.

Model biznesowy oparty na leasingu realizowali dotąd czołowi amerykańscy dostawcy domowych instalacji fotowoltaicznych z SolarCity (obecnie częścią Tesli) na czele.

W przypadku leasingu instalację wykonuje w USA deweloper, który jest później także jej właścicielem. W zamian za energię właściciel domu płaci deweloperowi stałe, z reguły comiesięczne wynagrodzenie. Umowy leasingu są zawierane z reguły na 15-20 lat.

Inna forma inwestycji w domową fotowoltaikę, która jest realizowana na rynku w USA, to inwestycje realizowane w ramach umów PPA, w ramach których dostawcy instalacji montują je na dachu swojego klienta, któremu następnie sprzedają energię w ramach długoterminowej umowy, zabezpieczając go w ten sposób przed możliwym wzrostem cen energii z sieci.

Jak jednak informuje amerykańska firma konsultingowa GTM Research, podczas gdy w ostatnich latach model TPO (third-party owned) był dominującą formą inwestycji ma rynku domowych elektrowni w USA, w ostatnim czasie ten trend zaczął się odwracać, a IV kwartał 2016 r. był pierwszym kwartałem, w którym odnotowano przewagę inwestycji w oparciu o zakup instalacji.

GTM Research wylicza, że jeszcze 2014 r. leasing odpowiadał za około 3/4 rynku domowych instalacji PV, ale w ostatnim kwartale 2016 r. ten odsetek zmalał do 47 proc., a na największym stanowym rynku fotowoltaiki, czyli w Kalifornii, wyniósł jedynie 36 proc.

Odwrót od leasingu zapowiedziała Tesla, która przejęła biznes największego dostawcy domowych instalacji PV w USA SolarCity, którego udział w rynku szacowany jest na 1/3 – 1/4. W tym kierunku idą także pozostali liderzy rynku – Sunrun czy Sungevity.

GTM Research zapowiada, że 2017 będzie pierwszym rokiem, w którym inwestycje realizowane w modelu TPO będą mniejszością, a większość Amerykanów, na których dachach pojawi się fotowoltaika, będzie jej właścicielami.

Mniejszą popularność leasingu można powiązać ze spadkiem cen instalacji fotowoltaicznych, dzięki czemu amerykańscy prosumenci coraz rzadziej muszą podpierać się tą formą finansowania.

GTM Research policzył, że tylko w II połowie 2016 r. w przypadku segmentu domowych instalacji fotowoltaicznych odnotowano spadek kosztów przeciętnie o 8,6 proc. – ze średniego poziomu 3,16 USD/W do 2,89 USD/W, czyli ok. 12 PLN/W (bardziej spadły koszty inwestycji w farmy fotowoltaiczne – z ok. 1,28 USD/W do 1,06 USD/W).

Leasing był koniecznym, okresowym rozwiązaniem, które zapoczątkowało wzrost rynku domowych instalacji PV, jednak przyszłość jest w gotówce i pożyczkach – konkluduje GTM Research.

Porównanie zasad finansowania inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne w USA (tłumaczenie za raportem „A Homeowner’s Guide to Solar Financing”):

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
John_USA |
Nic dziwnego jeżeli już dziś instalaca PV 3kWp na dach domu jednorodzinnego i to na dobrym sprzeciee np SMA SB 2.5 kosztuje ca 10 tys zl netto, czyli 2500 dolarów - tyle co zarabia się miesięcznie w MC donaldzie w stanach...
Krzysiek |
John matematyka = 12 W/PLN x 3000= 36000 zł ,a w Polsce za 20 000 zł
Aldebaran |
Nijak nie wychodzi mi podawany przez sprzedawców uzysk, który ich zdaniem wynosi rocznie ~1MWh z 1 kWp. W przeciętnym roku w Polsce uzysk taki realnie może wynosić co najwyżej 0,8-0,9 MWh.
EkspertOZE |
Uzysk energii z PV wszędzie na Świecie i tak samo w Polsce zmienia się od nateżnia a to zmienia się w zależności od położenia geograficznego. U nas waha sie od 800-1100 W/m2 w zależności od regionu można to zobaczyć na mapach natężenie promieniowania. Dlatego tez uzysk w różnych miejsowościach w Polsce wychodzi od 8-10 MWh z 1 kWp (zakłądając że instalacja jest na południe, nigdy nie ma przesłon, jest poprawnie zamonotwany (nie przegrewa się na dachu, dobrze dobrane stringi ) itp itd
Aldebaran |
Jeżeli moc paneli wynosi 1 kWp, to przy przeciętnych 1300 godzinach nasłonecznienia rocznie w Polsce panele wyprodukują teoretycznie 1300 kWh, czyli 1,3 MWh. Od tego trzeba odliczyć znacznie mniejszą produkcję ze względu na kąt padania, straty na temperaturze, straty w inwenterze, ubytek mocy związany ze starzeniem się. Ponadto energia słońca wynosi powyżej 1 kW tylko nad morzem, i to w szczytowym dniach w roku. Tak więc 1300 godzin nasłonecznienia w roku nie oznacza że mamy do dyspozycji moc ~1kW/m2 przez cały rok.
pesel |
Często zaglądam na portal monitoringu prywatnych instalacji i mój wniosek jest taki, że jak wyjdzie rocznie 700 godzin przeliczeniowo na moc znamionową to nie będzie tak źle. Praktyczne korzystanie z instalacji to nie jest laboratoryjne ustawianie cały czas do najkorzystniejszego nasłonecznienia.
panelepolikrystaliczne.pl |
@Aldebaran Po co wprowadzasz zamieszanie, przypuszczam że nawet nie masz instalacji u siebie. Zamontowałem już dziesiątki instalacji, żadna z nich zamontowana na południowym dachu nie dała mniej niż 1000kWh z 1kWp rocznie a rekordziści wyprodukowali 1140kWh z 1kWp. Przez takie komentarze podupada wiara w pv w Polsce! Dlatego każdego z potencjalnych klientów mogę podpiąć pod system pv innych osób żeby zobaczyli jak jest naprawdę.
Aldebaran |
Nie wprowadzam zamieszania, tylko realizm, zresztą podane przez Ciebie wartości niewiele odbiegają od moich. Natomiast właśnie przez komentarze typu, że z 1 kWp jest rocznie uzysku 8 MWh ludzie są wprowadzani w błąd i stają się rozczarowanymi klientami. Ilość dni słonecznych w Polsce i to w przekroju 8 lat każdy może sprawdzić. Jeżeli dla kogoś wyznacznikiem uzysku ma być hipersłoneczny 2015 r. to dziękuję bardzo za takie kalkulacje. Zresztą nasłonecznienie jest takie jak każdy widzi. Uzyski w pochmurne dni typu 5% niewiele wnoszą.
Aldebaran |
Nie wprowadzam zamieszania, tylko realizm, zresztą podane przez Ciebie wartości niewiele odbiegają od moich. Natomiast właśnie przez komentarze typu, że z 1 kWp jest rocznie uzysku 8 MWh ludzie są wprowadzani w błąd i stają się rozczarowanymi klientami. Ilość dni słonecznych w Polsce i to w przekroju 8 lat każdy może sprawdzić. Jeżeli dla kogoś wyznacznikiem uzysku ma być hipersłoneczny 2015 r. to dziękuję bardzo za takie kalkulacje. Zresztą nasłonecznienie jest takie jak każdy widzi. Uzyski w pochmurne dni typu 5% niewiele wnoszą.
meksyk |
W USA są pustynie gdzie słońce świeci całymi dniami, i rosna tam kaktusy

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...