Chińczycy potwierdzają budowę 13 farm fotowoltaicznych w Polsce

Chińczycy potwierdzają budowę 13 farm fotowoltaicznych w Polsce
Fot. T-Solar
REKLAMA

Chiński deweloper farm fotowoltaicznych ReneSola, który jest jednym z największych wygranych w pierwszej polskiej aukcji dedykowanej fotowoltaice, potwierdza, że w tym roku zamierza uruchomić w naszym kraju wszystkie farmy fotowoltaiczne, na które otrzymał wsparcie.

W pierwszej aukcji dla fotowoltaiki, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził 30 grudnia 2016 r., ReneSola zabezpieczyła prawo do sprzedaży energii po cenie 408,8 PLN/MWh w przypadku 13 projektów farm fotowoltaicznych. Wiadomo, że te projekty są zlokalizowane w południowej Polsce i że moc każdego z nich wynosi 1 MW.

Chińska firma w komunikacie na temat planów budowy nowych farm fotowoltaicznych w tym roku zapewnia, że chce zrealizować wszystkie projekty, na które otrzymała wsparcie w aukcji w Polsce, co ma nastąpić do grudnia br.

W sumie Chińczycy chcą uruchomić w tym roku na całym świecie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 552,2 MW, z czego 334,7 MW ma już być w trakcie budowy. ReneSola dodaje, że wśród projektów będących w fazie konstrukcyjnej nie ma jeszcze projektów w Polsce.

ReneSola chce w tym roku uruchomić farmy fotowoltaiczne o mocy 393 MW w Chinach, a także zrealizować projekty w USA (108 MW), Wielkiej Brytanii (14,3 MW), Turcji (12,7 MW), Kanadzie (8,9 MW) i Francji (2,3 MW).

Aukcja, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w dniu 30 grudnia br., objęła m.in. projekty farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW. Wygrały 84 oferty ze 152 skutecznie zarejestrowanych w Internetowej Platformie Aukcyjnej. Oprócz ofert na sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych wygrało również kilka ofert dotyczących sprzedaży energii z pojedynczych elektrowni wiatrowych.

Minimalna i maksymalna cena, po jakiej w tej aukcji została sprzedana energia, wynosi odpowiednio 253,5 zł/MWh i 408,8 zł/MWh. Najwyższą cenę zapewniła sobie właśnie ReneSola.

Łączna ilość sprzedanej energii w aukcji, w której wsparcie otrzymały projekty PV, wyniesie 1 567 288,818 MWh, a jej wartość sięgnie 554 474 643,01 zł. Ostatnia energia zostanie sprzedana w 2033 r.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Laik |
Zakładając, ze bedą sprzedawać prąd z instalacji przez 16 lat wychodzi uzysk z 1 MW instalacji ok 7500 MWh .Biorę każdą iość paneli o takich parametrach.
rene |
13 farm z najwyższą ceną ??!! Coś mi tu brzydko pachnie .
oze |
Dobra zmiana ;) Mialy byc preferowane Polskie firmy, Polski Kapital heheee To PIS-owskie GAMONIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kupa niekompetenych urzedasow !!
Aldebaran |
Tymczasem na niebie stale chmury... Anomalie nasłonecznienia w ostatnich ~ paru latach nie będą tak częste ?
Nie_laik |
Laik pozostanie laikiem. Napisz jak policzyłeś te 7500 MWh z 1 MW. Maksymalny okres wsparcia to 15 lat. Zakładając że każda z 84 wygranych instalacji ma 1 MW to: 1 567 288,818 MWh/15 lat/84 MW daje 1 243 MWh/ MW/rok. W tym było kilka projektów wiatrowych.
bs_boss |
@ Nie_laik - wyliczenie tego akurat jest proste jeśli przeczytasz tekst, ale przy 15 latach średnia roczna produkcja wychodzi blisko 8038MWh z 1MWp instalacji. myślę że to co do tej pory sprzedają na świecie to najzwyczajniej chłam, *** dla tych co nie rozumieją o czym czytają: 1567,288 GWh to łączna produkcja przy 16 latach działania 13 farm po 1MWp każda. Rocznie te farmy wyprodukują jak wynika z treści około 98,6GWh energii, a ponieważ farm jest / ma być 13 to wynik z dzielenia daje 7500 MWh z każdego 1MWp instalacji *** z paneli które instalowałem od 2013r najlepszą roczną produkcję na terenie centralnej PL miałem na poziomie 1148 * X kWp instalacji PV, tak więc wynik rzędu 7500 jest rewelacyjny
Laik do Nie_Laik |
"Najwyższą cenę zapewniła sobie ReneSola.Łączna ilość sprzedanej energii w TYM WYPADKU "(czyli ReneSola) a nie wszystkie wygrane projekty . Być może mam problem ze zrozumieniem tekstu
Laik do Nie_Laik |
Ją założyłem 16 lat sprzedaży prądu z instalacji . Przy 15 latach wsparcia jak napisał bs_boss uzusk wyniesie 8038 MWh.
Nie_laik |
Serio? Jeżeli tacy "fachowcy" są w branży OZE to nic dziwnego że jest jak jest. Zanim napiszcie komentarz to zadajcie sobie trud i sprawdźcie swoje wyliczenia. 1 567 288,818 MWh to ilość z wszystkich 84 ofert. Odsyłam do informacji prezesa URE. Kolejna sprawa, trzeba kompletnie się nie znać na temacie (ale się wypowiadać) że ktoś zaoferował w aukcji prawie 8000 MWh z 1 MW PV narażając się na karę za każdą niewyprodukowaną MWh.
PLM |
@ Nie_Laik - zgadzam się przez chwilę poczułem się niczym w klubie idiotów z niektórymi zaprezentowanymi tu wyliczeniami a raczej ich konkluzjami :)
Expert |
Tacy to własnie fachowcy oferują PV Pewnie do tej pory instalowali kolektory słoneczne
Klaryska |
No i bardzo dobrze! Powinniśmy zacząć dbać o naszą planetę tak jak się da, a słońce jest jednym z najlepszych źródeł. Ja np. ostatnio kupiłam kolektory od ceo energia odnawialna i dodatkowo skorzystałam z tego, że panowie byli bardzo mili i profesjonalni i mi wszystko zamontowali i wyjasnili ;)
TTTT |
@klaryska .... ja na miejscu tej firmy nie płaciłbym Ci za te krety.... spamowanie. Robisz im w zasadzie antyreklamę.

Giełda OZE

Kupie projekty elektrowni wiatrowych

Kupię projekty elektrowni wiatrowych z pozwoleniem na budowę dla elektrowni nowych i używanych. czytaj dalej...

Kupie pracujące elektrownie wiatrowe

Kupię pracujące elektrownie wiatrowe nowe i używane czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

2 x 1MW Małopolska

2 x 1MW z pozwoleniem na budowę, umowa warunkowa na sprzedaż po wygraniu aukcji. Kolejny 1MW na tej czytaj dalej...