Japończycy zwiększają gwarancję na moduły PV do 25 lat

Japończycy zwiększają gwarancję na moduły PV do 25 lat
Foto. Panasonic
REKLAMA

Japoński producent modułów fotowoltaicznych Panasonic wydłużył gwarancję na produkowane przez siebie moduły fotowoltaiczne serii HIT z 15 do 25 lat.

Panele serii HIT to połączenie technologii monokrystalicznej z krzemem amorficznym. W porównaniu do tradycyjnych modułów poli- i monokrystalicznych charakteryzują się wyższą wydajnością.

Japońska firma zapewnia, że moduły HIT mają dużo lepsze właściwości w wysokich temperaturach, dzięki czemu ich wydajność nie spada tak szybko wraz ze wzrostem temperatury jak w przypadku standardowych paneli PV. To skutkuje lepszymi uzyskami energii w lecie, a w skali roku Panaconic szacuje, że roczne uzyski energii są wyższe w porównaniu do modułów monokrystalicznych o tej samej mocy liczonej w warunkach STC o około 8 proc.

Japończycy produkują moduły z serii HIT już od 20 lat. Panasonic wyprodukował do tej pory ponad miliard ogniw fotowoltaicznych i sprzedał około 18 mln modułów.

W 2015 r. japoński koncern poinformował o wyprodukowaniu modułu fotowoltaicznego HIT o sprawności 22,5 proc. 270-watowy moduł został wytworzony z wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych, w których przypadku Panasonic odnotował w ubiegłym roku rekordową sprawność na poziomie 25,6 proc. 

Natomiast w ubiegłym roku japońska firma wprowadziła na rynek wysokowydajne moduły fotowoltaiczne HIT N330 o mocy 330 W, oferując w ich przypadku 15-letnią gwarancję. Także w ubiegłym roku Panasonic osiągnął rekordową sprawność na poziomie modułu wynoszącą aż 23,8 proc. Znajdujące się w seryjnej produkcji moduły Panasonica mają natomiast osiągać sprawność 19,7 proc.

Moduły Panasonica obecnie są oferowane już także w dwustronnej wersji HIT Double, pozwalającej na zwiększenie uzysku energii poprzez produkcję energii od tylnej strony modułu. Japońska firma podaje, że przy standardowym nachyleniu i powierzchni odbijającej promienie słoneczne przy wysokim współczynniku albedo rzędu 95 proc., tylna powierzchnia modułu może generować dodatkowo 30 proc. energii.

Wprowadzona właśnie przez Panasonica dłuższa gwarancja na moduły z serii HIT ma dotyczyć również produktów sprzedawanych w Europie, a objęcie nią będzie wymagało od użytkowników modułów jedynie zarejestrowania się na stronie Panasonica. Po rejestracji ma być im przydzielany indywidualny certyfikat będący podstawą gwarancji. 25-letnia gwarancja może objąć wszystkie moduły serii HIT zainstalowane od początku 2017 r.

Kilka tygodni temu o wydłużeniu gwarancji ma moduły fotowoltaiczne do 20 lat poinformował SolarWorld.

Dłuższa gwarancja w przypadku niemieckiego producenta dotyczy modułów instalowanych również od początku 2017 r. i obejmie wszelkie wady produkcyjne, które mogą prowadzić do obniżonej produkcji energii.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Prawda |
Już widzę wymogi polskich przetargów w PFU, moduły z gwarancją 25 letnią na produkt (nie wydajność) Warunki będzie spełniał jeden produkt... typowe dla polskich chorych przetargów!
jj |
Już teraz "największy na świecie polski producent" wpisuje magiczne 8000Pa, odporność na kule armatnie i meteoryty, 83% wydajności po 25 latach, więc co za różnica. A urzędnicy to łykają jak młode pelikany rybę.
Krannich Solar |
Panasonic to nie jedyny moduł, który oferuje taką gwarancję. 25 lat gwarancji na produkt jest także na SunPower moduł jest jednak ok. 20 % droższy do Panasonica. Tańsze alternatywy to glas-glas, które dzięki specjalnej laminacji mają 30 lat gwarancji na produkt.

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...