Francuski rynek PV w 2016 r. przekroczył 7 GW, ale rozwijał się najwolniej od lat

Francuski rynek PV w 2016 r. przekroczył 7 GW, ale rozwijał się najwolniej od lat
Fot. Martifer Solar
REKLAMA

W ubiegłym roku potencjał elektrowni fotowoltaicznych we Francji przekroczył 7 GW, ale francuski rynek PV rozwijał się w 2016 r. znacznie wolniej niż w poprzednich latach. Wkrótce to może się jednak zmienić wraz z uruchamianiem kolejnych projektów realizowanych na podstawie organizowanych we Francji aukcji.

Na koniec 2016 r. we Francji działały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 7,13 GW. Roku 2016 francuski rynek PV nie może jednak zaliczyć do udanych – mimo sprzyjającego odnawialnym źródłom energii kursu w polityce energetycznej, który obrał obecny francuski rząd.

W 2016 roku we Francji powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 559 MW – najmniej od roku 2009 i o ponad 60 proc. mniej niż w roku 2015.

W 2015 r. istotny wkład we wzrost potencjału PV we Francji miała uruchomiona wówczas koło Bordeaux największa farma fotowoltaiczna w Europie. Jej moc wynosi 300 MW, przy czym panele zostały ustawione w dosyć nietypowy jak dla takich projektów sposób. Więcej o tej inwestycji w artykule: Największa farma fotowoltaiczna w Europie podłączona do sieci.

Generacja z fotowoltaiki zwiększyła się we Francji w ubiegłym roku 0 14 proc. r/r do poziomu 7,7 TWh, co przełożyło się na 1,6-procentowy udział PV we francuskim miksie energii wobec 1,4 proc. w roku 2015. Średnia dla fotowoltaiki w Unii Europejskiej to około 4 proc., przy czym liderzy – Niemcy, Włochy i Grecja – zbliżają się do poziomu 8 proc.

Większość – ponad 2/3 – uruchomionych w ubiegłym roku elektrowni PV stanowiły instalacje o jednostkowej mocy ponad 250 kW – mimo, że liczba tych instalacji stanowiła zaledwie 1 proc. wolumenu wszystkich instalacji PV podłączonych do sieci.

W ostatnich aukcjach dla instalacji fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 250 kW osiągnięte ceny za sprzedaż energii wynosiły – w zależności od umiejscowienia instalacji – przeciętnie od 82 EUR/MWh (instalacje naziemne) do 124 EUR/MWh (instalacje na tzw. carportach).

Z łącznego potencjału 7,13 GW systemów PV we Francji instalacje o mocy ponad 250 kW dawały razem 3,627 GW, instalacje o mocy 100-250 kW – 1,02 GW, a pozostały potencjał przypadł na systemy o mocy do 100 kW.

Francuskie władze zaznaczają, że w trakcie procesu przyłączenia do sieci są instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 2,37 GW.

W ubiegłym roku Pałac Elizejski przedstawił plan aukcji dla fotowoltaiki, które mają się odbyć we Francji w najbliższych latach.

Francuskie ministerstwo energii podało, że w latach 2017-2020 przeprowadzi aukcje, których celem jest budowa elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 3 GW. Aukcje zostaną podzielone na 6 etapów, w każdym zostanie udostępniony do podziału potencjał rzędu 500 MW. Więcej o ostatnich i planowanych we Francji aukcjach dla PV i osiągniętych cenach za energię w artykule: Paryż przedstawił plan aukcji dla fotowoltaiki.

Francuska minister ekologii i energii Segolene Royal zapowiedziała ostatnio, że do 2023 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych we Francji potroi się, sięgając poziomu 20 GW.

Kluczowe dla przyszłości rynku fotowoltaicznego we Francji będą zbliżające się wybory prezydenckie. Niezależny kandydat Emmanuel Macron, który według sondaży wygra w drugiej turze tych wyborów, już zapowiedział, że utrzyma objęty przez obecne francuskie władze kurs na energetykę odnawialną. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PBC |
Polski rynek PV ma żałosne 0,18 GW zrobione przez ostatnie 5 lat...
alladyn-solar-batt |
do PBC: ale za to ma ,,ochroniarzy'' wrostu cen dla odbiorcy końcowego, miłosnikow znaczków pocztowych - którym- ta ochrona jawi się jako pomopowanie pieniędzy w Spólki z katalogu realizujących ,,zespół zadań niepotrzebnych''.Najważniejsze jednak jest dopilnowanie, by spółki realizujące katalog zadańniepotrzebnych działały ,,legalnie'' - stąd nadal legalizuje się utylizację pieniędzy w spółkach budujących EJ. Po co komu OZE? Do tego trzeba odbudowywać Dystrybucję. A kto się na tym zna?Kto ma nieść odpowiedzialnośc podejmowanych decyzji? Dołoży się kilka dodatkowych opłat za to czy tamto do już wnoszonych w ramach opłat Dystrybucyjnych i kasa się zgadza. Ale energia nie zdrożała. Co to-to nie.
TTTT |
Rynek wszędzie będzie dążył do zwiększenia opłat stałych. Wyobraźmy sobie że wszyscy polacy mają instalacje PV. To kto będzie płacił za energie i jej przesył z konwencjinalnych elektrowni ?

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...