Pływająca farma fotowoltaiczna powstała w Portugalii

Pływająca farma fotowoltaiczna powstała w Portugalii
Pływająca farma fotowoltaiczna na zbiorniku Alto Rabagão w Portugalii. Fot. Ciel & Terre
REKLAMA

Portugalczycy testują efektywność rozwiązania mającego na celu produkcję energii z instalacji fotowoltaicznych położonych na zbiornikach wodnych. W Europie podobne instalacje zrealizowano jak dotąd w Wielkiej Brytanii, a największe tego rodzaju systemy powstają w Japonii.

Na położonym na północy Portugalii zbiorniku wodnym Alto Rabagão uruchomiono pływającą elektrownię fotowoltaiczną, której moc wynosi 218,4 kW i do której budowy wykorzystano 840 modułów fotowoltaicznych marki REC, każdy o mocy 260 Wp.

Instalacja, która zajmuje zaledwie 0,01 proc. całek powierzchni zbiornika, ma produkować w skali roku przeciętnie 332 MWh energii elektrycznej.

Inwestycja została wykonana przez firmę Ciel & Terre – globalnego lidera w dziedzinie pływających farm fotowoltaicznych – na zlecenie portugalskiego koncernu energetycznego EDP, który na tym samym zbiorniku wodnym eksploatuje elektrownię szczytowo-pompową.

Udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Portugalii wyniósł w ubiegłym roku 58 proc., z czego 30 proc. przypadło na energetykę wodną, 22 proc. na energetykę wiatrową, 5 proc. na bioenergetykę, a tylko 1 proc. na fotowoltaikę.

Jak informuje firma Ciel & Terre, w przypadku tej instalacji największym wyzwaniem było zaprojektowanie mocowań instalacji. Dostosowano je do głębokości rzędu 60 – 90 metrów.

Francuska firma zrealizowała dotąd ponad 60 podobnych instalacji o łącznej mocy ponad 140 MW.

Największe w Europie instalacje tego rodzaju znajdują się w Wielkiej Brytanii. Moc pływającej farmy fotowoltaicznej w Walton-on-Thames koło Londynu wynosi 6,3 MW i składa się na nią ponad 23 tys. modułów fotowoltaicznych. Instalacja ma produkować rocznie około 5,8 GWh energii elektrycznej. Projekt zajmuje 1/10 powierzchni zbiornika Queen Elizabeth II i jak zapewnia jej deweloper, lokalne przedsiębiorstwo Thames Water, jego powierzchnia odpowiada wielkością 8 boiskom piłkarskim.

W Wielkiej Brytanii działa również inna pływająca farma fotowoltaiczna, którą uruchomiono na zbiorniku wodnym Godley koło Manchesteru. Instalacja jest złożona z około 12 tysięcy modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 3 MW i jest rozmieszczona na powierzchni 45,5 tys. m2. Roczny uzysk energii szacuje się na ok. 2,7 GWh energii elektrycznej.

Natomiast najwięcej na świecie pływających farm fotowoltaicznych, umieszczonych na konstrukcjach nie przytwierdzonych na stałe do morskiego dna, powstaje w Japonii. Wywodząca się z tego kraju Kyocera buduje na zbiorniku wodnym Yamakura największą na świecie instalację tego rodzaju o mocy 13,7 MW. Jej uruchomienie przewidziano do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. Wcześniej Kyocera uruchomiła w Japonii trzy podobne instalacje o mocach rzędu 1,2 MW, 1,7 MW i 2,3 MW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Znaczy Kapitan |
Teraz statek z napędem PV nazywany jest pływającą farmą fotowoltaiczną.
Barbara |
Super informacja. Oby takich farm było coraz więcej. Tak jak i paneli fotowoltaicznych na naszych dachach. To zwyczajnie się opłaca!

Giełda OZE

Projekty PV do 1 MW

Sprzedam 2 projekty PV do 1 MW każdy z warunkami przyłączeniowymi. Projekty budowlane w trakcie real czytaj dalej...

Praca dla ekipy monterskiej w Holandii

Witam, Poszukujemy ekipy monterskiej/firmy do pracy przy instalacjach PV na terenie Holandii. czytaj dalej...

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...