Nowy Jork: potencjał PV w 5 lat wzrósł niemal o 800 proc.

Nowy Jork: potencjał PV w 5 lat wzrósł niemal o 800 proc.
Fot. U.S. Army Corps of Engineers, flickr cc
REKLAMA

W ciągu ostatnich 5 lat zainstalowany potencjał elektrowni fotowoltaicznych w stanie Nowy Jork wzrósł o 795 proc. Fotowoltaika to kluczowa technologia, która ma pomóc stanowi Nowy Jork w osiągnięciu przyjętego w ubiegłym roku celu 50-procentowego udziału OZE w stanowym miksie energetycznym.

Jeszcze w 2011 r. potencjał fotowoltaiki w stanie Nowy Jork wynosił 83,06 MW, z czego na miasto Nowy Jork przypadało 7,35 MW. Tymczasem na koniec ubiegłego roku zainstalowana moc elektrowni PV wzrosła w tym amerykańskim stanie do 743,65 MW, a tylko w mieście Nowy Jork potencjał PV zwiększył się do 88,42 MW.

Na wynik zainstalowanego potencjału fotowoltaiki na koniec 2016 r. w stanie Nowy Jork złożyło się ponad 64,9 tys. instalacji. Jeszcze w 2011 r. liczba instalacji wynosiła niewiele ponad 9 tys.

Władze stanowe wspierają rozwój lokalnego sektora fotowoltaicznego m.in. poprzez inicjatywę o nazwie NY-Sun, na którą mają przeznaczyć w ciągu 10 lat środki rzędu 1 miliarda dolarów.

Do tej pory realizacja projektów PV w stanie Nowy Jork pociągnęła za sobą inwestycje sektora prywatnego warte 1,5 mld dolarów.

W całych Stanach Zjednoczonych potencjał fotowoltaiki na koniec 2016 r. wzrósł do poziomu 40 GW, a tylko w ubiegłym roku powstały tam elektrownie PV o łącznej mocy 14,625 GW.

50 proc. zielonej energii do roku 2030

W połowie ubiegłego roku nowojorski regulator stanowego rynku energetycznego zatwierdził cel zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym stanu Nowy Jork do 50 proc. do roku 2030.

Władze Nowego Jorku oceniają, że do czasu zwiększenia udziału zielonej energii w stanowym miksie energetycznym potrzebne jest wsparcie elektrowni jądrowych jako technologii przejściowej, ponieważ w przypadku ich zamknięcia znacząco wzrosłyby zdrowotne i społeczne koszty związane z czasowym zwiększeniem emisji CO2. 

Wsparcie inwestycji w OZE ma być realizowane za pomocą mechanizmu zbliżonego do zielonych certyfikatów. Jak czytamy w komunikacie władz stanu Nowy Jork, Clean Energy Standard zobowiąże operatorów energetycznych do zakupu od producentów zielonej energii określonej ilości certyfikatów tzw. Renewable Energy Credits. Przychody ze sprzedaży certyfikatów mają finansować kolejne inwestycje w OZE.

Stanowy plan zakłada narzucenie obowiązku zakupu określonej ilości energii odnawialnej już od tego roku, w którym cel wyniesie 26,31 proc., a w roku 2021 ten obowiązek ma wzrosnąć już do 30,54 proc.

Gubernator Andrew M. Cuomo podkreśla w wydanym komunikacie, że uwzględnienie obowiązku zakupu określonej ilości energii odnawialnej przełoży się na wzrost rachunków gospodarstw domowych przeciętnie o mniej niż 2 dolary na miesiąc.

Nowe regulacje mające na celu ograniczenie emisji CO2 zakładają, że dopóki niemożliwe będzie pokrycie większej części miksu energetycznego źródłami odnawialnymi, utrzymana zostanie produkcja energii ze znajdujących się w stanie Nowy Jork elektrowni jądrowych. W tym celu koncerny energetyczne, do których należą takie instalacje, otrzymają od kwietnia 2017 r. wsparcie w postaci tzw. Zero-Emission Credits.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Adam |
Można? Można! .................................................................ale nie w polsce, u nas ino wungiel i cebula.
Margaret |
Może nie jesteśmy Nowym Jorkiem, ale w Krk też nieźle to się rozwija. Plus są fajne oferty fotowoltaiki dla firm tutaj.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...