Najniższe dotąd taryfy za energię z PV w Indiach. „Nie będą normą”

Najniższe dotąd taryfy za energię z PV w Indiach. „Nie będą normą”
Fot. Acciona Energia
REKLAMA

W położonym w środkowych Indiach stanie Madhya Pradesh przeprowadzono aukcje dla fotowoltaiki, w których osiągnięto rekordowo niskie ceny za energię. Indyjska firma konsultingowa Mercom Capital zaznacza, że zanotowane ceny są efektem zbiegu kilku korzystnych czynników i nie można ich traktować jako nowej normy dla rynku indyjskiego.

Indie nie zwalniają w rozwoju swojego solarnego potencjału. Kolejną aukcję mającą skutkować budową ogromnych farm fotowoltaicznych przeprowadzono w stanie Madhya Pradesh. Jej zwycięzcy podzielili pomiędzy siebie potencjał rzędu 750 MW, z czego w przypadku każdego z trzech nagrodzonych projektów powstaną farmy fotowoltaiczne o mocy po 250 MW.

Trzech deweloperów – ACME Solar, Solenergi Power oraz Mahindra Renewables – pokonało wyjątkowo dużą konkurencję, która złożyła oferty na projekty PV o łącznej mocy aż 7,5 GW.

Zaoferowane przez nich ceny wyniosły około 2,97 INR/kWh, czyli około 0,18 PLN/kWh. W kolejnych 15 latach przyznana taryfa będzie systematycznie zwiększana, co zwiększy jej przeciętną wartość w całym okresie wsparcia przewidzianym na 25 lat do około 3,3 INR/kWh, czyli ok. 0,2 PLN/kWh.

To taryfa niższa niż przyznana w poprzednich aukcjach dla fotowoltaiki zorganizowanych w stanie Madhya Pradesh, w przypadku których średnia cena wyniosła 4,34 INR/kWh, a także w aukcjach w innych indyjskich stanach, w których nie było dotąd ofert poniżej 4 INR/kWh.

Firma konsultingowa Mercom Capital, która specjalizuje się w analizach indyjskiego rynku solarnego, zwraca uwagę, że osiągniętych teraz cen nie można traktować jako nowej normy, a na niskie taryfy złożył się wyjątkowy zbieg korzystnych czynników. 

Chociaż są to najniższe taryfy zanotowane kiedykolwiek w Indiach, ta aukcja miała kilka specjalnych korzyści, które czynią ją trudną do porównania z poprzednimi niskimi ofertami. Wielkość projektów, gwarancje płatności, przyjęta generacja, dłuższy czas na budowę, ostatni spadek cen modułów fotowoltaicznych i roczny wzrost taryfy przez okres 15 lat – te wszystkie czynniki czynią tą aukcję wyjątkową.

Mercom Capital podkreśla, że osiągniecie podobnych cen byłoby niemożliwe zwłaszcza bez zanotowanego w ostatnim roku spadku cen modułów fotowoltaicznych.

Obawiamy się, że media, przedstawiciele rządu i analitycy nagłośnią te niskie oferty i inne stany zaczną wówczas wywierać naciski na deweloperów (…). Pozytywny efekt tej aukcji jest taki, że pokazuje ona, że jeśli usunięte zostaną pewne ryzyka (…) jest miejsce na obniżenie taryf. Jednak bez spadku cen chińskich modułów fotowoltaicznych o około 30 proc. w ciągu ostatniego roku wybudowanie projektów przy cenach niższych od 4 INR/kWh byłoby niemal niemożliwe – komentuje Raj Prahbu z Mercom Capital.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
A u nas 0,35 zł za kWh :(

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...