Najniższe dotąd taryfy za energię z PV w Indiach. „Nie będą normą”

Najniższe dotąd taryfy za energię z PV w Indiach. „Nie będą normą”
Fot. Acciona Energia
REKLAMA

W położonym w środkowych Indiach stanie Madhya Pradesh przeprowadzono aukcje dla fotowoltaiki, w których osiągnięto rekordowo niskie ceny za energię. Indyjska firma konsultingowa Mercom Capital zaznacza, że zanotowane ceny są efektem zbiegu kilku korzystnych czynników i nie można ich traktować jako nowej normy dla rynku indyjskiego.

Indie nie zwalniają w rozwoju swojego solarnego potencjału. Kolejną aukcję mającą skutkować budową ogromnych farm fotowoltaicznych przeprowadzono w stanie Madhya Pradesh. Jej zwycięzcy podzielili pomiędzy siebie potencjał rzędu 750 MW, z czego w przypadku każdego z trzech nagrodzonych projektów powstaną farmy fotowoltaiczne o mocy po 250 MW.

Trzech deweloperów – ACME Solar, Solenergi Power oraz Mahindra Renewables – pokonało wyjątkowo dużą konkurencję, która złożyła oferty na projekty PV o łącznej mocy aż 7,5 GW.

Zaoferowane przez nich ceny wyniosły około 2,97 INR/kWh, czyli około 0,18 PLN/kWh. W kolejnych 15 latach przyznana taryfa będzie systematycznie zwiększana, co zwiększy jej przeciętną wartość w całym okresie wsparcia przewidzianym na 25 lat do około 3,3 INR/kWh, czyli ok. 0,2 PLN/kWh.

To taryfa niższa niż przyznana w poprzednich aukcjach dla fotowoltaiki zorganizowanych w stanie Madhya Pradesh, w przypadku których średnia cena wyniosła 4,34 INR/kWh, a także w aukcjach w innych indyjskich stanach, w których nie było dotąd ofert poniżej 4 INR/kWh.

Firma konsultingowa Mercom Capital, która specjalizuje się w analizach indyjskiego rynku solarnego, zwraca uwagę, że osiągniętych teraz cen nie można traktować jako nowej normy, a na niskie taryfy złożył się wyjątkowy zbieg korzystnych czynników. 

Chociaż są to najniższe taryfy zanotowane kiedykolwiek w Indiach, ta aukcja miała kilka specjalnych korzyści, które czynią ją trudną do porównania z poprzednimi niskimi ofertami. Wielkość projektów, gwarancje płatności, przyjęta generacja, dłuższy czas na budowę, ostatni spadek cen modułów fotowoltaicznych i roczny wzrost taryfy przez okres 15 lat – te wszystkie czynniki czynią tą aukcję wyjątkową.

Mercom Capital podkreśla, że osiągniecie podobnych cen byłoby niemożliwe zwłaszcza bez zanotowanego w ostatnim roku spadku cen modułów fotowoltaicznych.

Obawiamy się, że media, przedstawiciele rządu i analitycy nagłośnią te niskie oferty i inne stany zaczną wówczas wywierać naciski na deweloperów (…). Pozytywny efekt tej aukcji jest taki, że pokazuje ona, że jeśli usunięte zostaną pewne ryzyka (…) jest miejsce na obniżenie taryf. Jednak bez spadku cen chińskich modułów fotowoltaicznych o około 30 proc. w ciągu ostatniego roku wybudowanie projektów przy cenach niższych od 4 INR/kWh byłoby niemal niemożliwe – komentuje Raj Prahbu z Mercom Capital.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
A u nas 0,35 zł za kWh :(

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...