SolarWorld zrezygnuje z technologii polikrystalicznej

SolarWorld zrezygnuje z technologii polikrystalicznej
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Szef SolarWorld Frank Asbeck zapowiada, że jego firma odejdzie od produkcji modułów polikrystalicznych i skupi się wyłącznie na technologii monokrystalicznej. Jak mówi ta technologia zapewnia lepszą pracę i ma ponadto przewagę nad modułami polikrystalicznymi pod względem estetyki.

Największy europejski producent modułów fotowoltaicznch już od dłuższego czasu wdraża do produkcji gwarantującą lepszą sprawność technologię modułów fotowoltaicznch PERC (ang. Passivated Emitter Rear Cell), którą SolarWorld rozwija m.in. w oferowanych od ubiegłego roku modułach produkujących energię zarówno z wykorzystaniem strony przedniej jak i tylnej, z serii Bisun. 

Teraz niemiecka firma ma się skupić na produkcji modułów wyłącznie w technologii monokrystalicznej PERC. 

Tutaj widzimy największy potencjał jeśli chodzi o efektywność. Wraz z wprowadzeniem technologii mono-PERC do masowej produkcji, już osiągamy moc modułów na poziomie 300 W i więcej, podczas gdy w technologii polikrystalicznej osiągaliśmy poziom tylko 250 W – komentuje Frank Asbeck, szef SolarWorld.

Odpowiadając na pytanie o inne technologie, takie jak perowskity czy heterojunctiom, Frank Asbeck informuje: – W pełni zgadzam się z naszym działem SolarWorld Innovations – dzięki rozwijaniu technologii mono-PERC będziemy zawsze na czele jeśli chodzi o koszty i produktywność.

W swojej amerykańskiej fabryce w Hilsboro SolarWorld już teraz wytwarza ogniwa i moduły wyłącznie w technologii mono-PERC. 

W tym roku produkcja modułów w technologii polikrystalicznej ma być stopniowo wygaszana, a SolarWorld ma jeszcze zrealizować otrzymane dotąd zamówienia na moduły polikrystaliczne.

W celu przejścia wyłącznie na technologię mono- niemiecka firma ma zwiększyć produkcję bloków monokrystalicznych w Arnstadt, a także unowocześnić produkcję wafli krzemowych we Freibergu, wprowadzając do ich cięcia technologię diamentową. 

Frank Asbeck zapowiada ponadto, że ważnym elementem oferty SolarWorld będą moduły w technologii glass-glass.

Na swoje moduły niemiecka firma ma teraz oferować 20-letnią gwarancję produktową i 30-letnią gwarancję na uzysk energii.

SolarWorld to największy w Europie, w pełni zintegrowany producent modułów fotowoltaicznych. Zdolności produkcyjne modułów SolarWorld w skali roku sięgają potencjału 1,5 GW, z czego za 650 MW odpowiada fabryka we Freibergu, 300 MW to potencjał produkcji w Arnstadt, a 550 MW to zdolności produkcyjne w amerykańskiej fabryce w Hilsboro. Podobny potencjał produkcji niemiecka firma ma w przypadku ogniw, a także wafli krzemowych, które w całości są produkowane we Freibergu.

Niemiecka firma przedstawiła ostatnio wstępne wyniki finansowe za 2016 r. Więcej na ten temat w artykule: SolarWorld zwiększa sprzedaż.. i szykuje kolejne zwolnienia.

Sprostowanie (22-02-2017)

W poprzedniej wersji artykułu przekazaliśmy informację, zgodnie z którą do objęcia modułów SolarWorld 20-letnią gwarancją produktową konieczna miałaby być ich instalacja na konstrukcji montażowej niemieckiego producenta. Jak jednak informuje SolarWorld, objęcie modułów niemieckiego producenta 20-letnią gwarancją produktową nie wymaga wykorzystania konstrukcji montażowej firmy SolarWorld, a każdy moduł niemieckiej firmy, zainstalowany od początku 2017 r., jest objęty 20-letnią gwarancją produktową, którą potwierdza certyfikat serwisowy dostępny na stronie producenta.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kazio |
A u nas każdy fachowiec.... twierdzi że panele poli są lepsze od mono....
KRZYSZTOF MAZUR |
Współczynnik temperaturowy się kłania.
Instalator |
Witam, dobrze przed zakupem jest sprawdzić parametry modułu, ostatnio urzywałem sprytnego analizatora, który zdejmuje charakterystykę U do I z jednoczesnym pomiarem mocy promieniowania oraz temperatury modułu i pokazuje parametry przy warunkach STC. Sprytne urządzonko kosztuje okolo 300 dolarów.
bs_boss |
@ instalatorem - podaj model i producenta urządzenia
Krzysiek |
Umówmy się polikrystaliczne są lepsze przy większym zacienieniu, mono przy większym słońcu i większej temperaturze. Wiec odpowiedź powinna być zależy....
alladyn-solar-batt |
do Instalator:podaj producenta sprzetu i typ/model
EcoSolar.pl |
95% rynku to moduły polikrystaliczne - i tyle komentarza. To i tak jest niszowa firma zatem ta decyzja niema większego znaczenia dla nas w Polsce. Każdy ma prawo do wyboru jaką drogą sobie pójdzie i jak daleko tą drogą zajdzie. Patrząc na decyzje komisji europejskiej sowicie opłacony lobbing bardzo się opłacił niektórym osławionym dzięki temu firmom.
EcoSolar.pl |
Gwoli ścisłości na rynku są już dostępne moduły polikrystaliczne o mocach od 275 do 290Wp w wymiarze klasycznych modułów 250Wp. Tylko SolarWorld jest albo niedoinformowany albo zapóźniony technologicznie. Mono PERC produkowane przez tą samą firmę co produkuje polikrystaliczne moduły PERC mają już moce do 330Wp!
bs_boss |
już dawno pisałem na tym forum, że dobre jakościowo panele same obronią swoją wyższą cenę, a sztucznie zaporowymi cłami utrzymywana cena miała na celu wyłącznie doładowanie przeciętnych jakościowo produktów SW, które są bardzo drogo produkowane za naszą zachodnią granicą i nie wytrzymają konkurencyjnych cen
panele cigs |
Nie ma jak panele CIGS. Biją na głowę poli i mono uzyskiem w każdych warunkach pogodowych
IXI |
@kazio - Poznalem takich fachowców, o których wspominasz. Każdy polecał jako "najlepsze" to, czym handlował. Niektórzy nawet o mono- czy CIGSach nie słyszeli. Ja zakupiłem monokrystaliczne. Przeciętny Polak kupuje to, co najtańsze, więc wybiera poli.
IXI |
@EcoSolar.pl - Cóż to za moce podajesz. Przecież monokryskaliczne już dawno przekroczyły granicę 300Wp. A PERC-e też ma swoje wady.
kazio |
Krzysiek... sprawdziłeś na live że poli lepszą wydajność mają w dużym zacienieniu ??? ja mam kilka microinwerterów i jakoś podłączając kolejne panele mam inne doswiadczenia
KESZ |
MONO dla tych co lubią przepłacać..... jak brakuje dachu ok... ale po co płacić 20% więcej na Wp skoro na dachu zmieszczą się nawet 270tki ?

Giełda OZE

Kupię projekty PV na terenie całej Polski

Kupię projekty PV na terenie całej Polski na każdym etapie realizacji. Proszę o przesyłanie dokument czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod fotowoltaikę

Poszukuję do wydzierżawienia gruntów pod instalację fotowoltaiczne na terenie całego kraju. Mile wid czytaj dalej...

kupię PV z aukcjami

Jestem zainteresowany kupnem projektów PV z wygranymi aukcjami. Radosław Włodarczyk czytaj dalej...

Oferuję zespół monterów pv

Oferuję zespół 8 doświadczonych monterów instalacji pv. Instalatorzy posiadają doświadczenie przy p czytaj dalej...