KE zatwierdza taryfy gwarantowane dla fotowoltaiki we Francji

KE zatwierdza taryfy gwarantowane dla fotowoltaiki we Francji
Foto. Colexon
REKLAMA

Komisja Europejska zatwierdziła mechanizmy wsparcia producentów zielonej energii, które wprowadza francuski rząd. Mają nimi zostać objęte nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,6 GW, a także elektrownie wodne o łącznej mocy 60 MW.

Bruksela poinformowała o zaakceptowaniu systemu taryf gwarantowanych, którymi mają zostać objęci operatorzy średniej wielkości instalacji fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 100 kW montowanych w domach i na obiektach handlowych, którzy będą wynagradzani za sprzedawaną energię taryfami gwarantowanymi przyznanymi na okres 20 lat. Wsparcie producentów energii w tej grupie instalacji ma zaowocować budową nowego potencjału fotowoltaiki na poziomie 1,5 GW.

KE zaakceptowała też wsparcie dla producentów energii w większych instalacjach fotowoltaicznych o mocy od 100 kW do 250 kW, a także dla instalacji większych niż 250 kW. W tym przypadku inwestorzy mają rywalizować o wsparcie w systemie aukcyjnym, a przyznana w aukcji taryfa ma obowiązywać również przez 20 lat.

Co ciekawe, zaakceptowany teraz przez Komisję mechanizm dotyczy projektów, które wygrały aukcje zrealizowane w latach 2011-13. W sumie chodzi o budowę nowych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,1 GW.

Ponadto Bruksela zaakceptowała bazujący również na aukcjach mechanizm wsparcia, którym zostaną objęci producenci energii w elektrowniach wodnych o łącznej mocy do 60 MW.

W przypadku instalacji wodnych o mocy do 500 kW będzie przyznawana taryfa gwarantowana, a w przypadku instalacji o mocy wyższej, Francuzi wprowadzają mechanizm feed-in premium. Jeśli energia zostanie sprzedana na rynku poniżej ceny wynegocjowanej w aukcji, wówczas francuskie państwo dopłaci inwestorowi różnicę, natomiast w przypadku sprzedaży energii na rynku po cenie wyższej niż zapewniona w aukcji, wówczas inwestor będzie musiał taką różnicę zwrócić.

Ten podział jest zresztą zbieżny z unijnymi wytycznymi ws. pomocy publicznej dla OZE, zgodnie z którymi projekty o mocy do 500 kW mogą być wyłączone z konkurencji w ramach aukcji i można w ich przypadku przyznawać taryfy gwarantowane, podczas gdy dla większych projektów OZE Bruksela postuluje wprowadzenie aukcji.

Budżet zaaprobowanych przez KE mechanizmów dla fotowoltaiki ma sięgnąć w sumie 8,8 mld euro w 20-letnim okresie wsparcia, a budżet mechanizmu dla elektrowni wodnych ma wynieść 500 mln euro również w 20-letnim okresie wsparcia.

Cel Francji na 2020 r. to zwiększenie produkcji zielonej energii do 23 proc. krajowego zapotrzebowania.

W ubiegłym roku Paryż zapowiedział, że w najbliższych latach we Francji zorganizowane zostaną aukcje, których efektem ma być budowa dachowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,35 GW. W sumie zaplanowano 9 aukcji do roku 2019, dokładnie podając ich daty i przewidziany potencjał elektrowni PV, które będą mogły otrzymać wsparcie.

Wyodrębniono dwa koszyki aukcyjne – dla instalacji o mocy od 100 kW do 500 kW, a także od 500 kW do 8 MW. W każdej aukcji, zarówno w pierwszej jak i drugiej grupie, przewidziano budowę instalacji o potencjale po 75 MW. Sprzedaż energii dla inwestorów, którzy wygrają aukcję i uruchomią generację, będzie realizowana na zasadzie ceny feed-in premium.

Natomiast wcześniej Pałac Elizejski przedstawił założenia aukcji dla naziemnych systemów fotowoltaicznych. Francuskie ministerstwo energii poinformowało, że w latach 2017-2020 przeprowadzi aukcje, których celem jest budowa naziemnych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 3 GW. Aukcje zostaną podzielone na 6 etapów, w każdym zostanie udostępniony do podziału potencjał rzędu 500 MW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
azza |
To ile w końcu wynoszą te francuskie taryfy gwarantowane, bo z tego "wodolejstwa" powyżej nie można się dowiedzieć?

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...