Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 190 MW

Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 190 MW
Sunways press
REKLAMA

Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki (PTPV) podaje, że na koniec 2016 r. w naszym kraju było zainstalowanych ponad 17,5 tys. systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 192,82 MW. Coraz większy udział w zainstalowanym w Polsce potencjale elektrowni fotowoltaicznych mają mikroinstalacje. 

Na potencjał fotowoltaiki w Polsce na koniec ubiegłego roku miały się złożyć 473 instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 99,1 MW posiadające koncesję Urzędu Regulacji Energetyki, a także ponad 17 tys. systemów PV o mocy 93,72 MW przyłączonych do sieci na zgłoszenie.
 

Systemy fotowoltaiczne posiadające koncesję Urzędu Regulacji Energetyki. Grafika: Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki.
 

W 2016 r. zainstalowano w systemech fotowoltaicznych realizowanych na podstawie koncesji Urzędu Regulacji Energetyki w sumie 28 MW, na co złożyły się 204 instalacje. To dało skumulowaną ilość 473 systemów działających na podstawie koncesji o łącznej mocy 99,1 MW. Na poniższym rysunku znajduje się mapa Polski z wydzielonymi województwami i zainstalowaną w nich mocą elektrowni fotowoltaicznych posiadających koncesję URE.

Zdecydowanym liderem jest województwo lubelskie, gdzie działa łącznie 55 tego rodzaju elektrowni PV, a ich łączna moc sięga 30,8 MW.
 

Liczba oraz moc sumaryczna systemów posiadających koncesję Urzędu Regulacji Energetyki w poszczególnych województwach na mapie Polski. Grafika: Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki.
 

Jak podaje PTPV, powołując się na dane URE, spośród systemów z koncesją Urzędu Regulacji Energetyki istnieje 286 systemów o mocy niższej od 100 kW. Ich średnia moc to 26,5 kW.

Natomiast powyżej 100 kW jest w Polsce 187 systemów fotowoltaicznych. Ich średnia moc wynosi 490 kW. Systemów powyżej 1 MW jest 25 o łącznej mocy 30,4 MW. 
 

Liczba i moc systemów PV z koncesją Urzędu Regulacji Energetyki pogrupowana w poszczególnych przedziałach mocy. Grafika: Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki.
 

Jak ponadto informuje  Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki, w naszym kraju jest również zainstalowanych 17 072 systemów o łącznej mocy 93,72 MW przyłączonych do sieci na zgłoszenie – tak wynika z kwartalnych sprawozdań Operatorów Systemów Dystrybucyjnych. Systemy te nie przekraczają mocy 40 kW.

Mikroinstalacje przyłączone do sieci na podstawie zgłoszenia. Grafika: Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki.
 

 

Liczba mikroinstalacji, ich moc zainstalowana w danym półroczu oraz wartości skumulowane. Grafika: Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki.


Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki podaje, że w drugiej połowie 2016 r. zainstalowano w Polsce 5845 systemów o mocy 31,06 MW, a w pierwszej połowie 2016 r. 7019 systemów o mocy 36,1 MW i jest to dotychczas największa ilość w okresie połowy roku.

Na poniższym rysunku przedstawiono wzrost liczby instalacji oraz mocy PV zainstalowanej w ostatnich latach dla poszczególnych operatorów. 
 


 

Wzrost liczby instalacji oraz mocy PV przyłączonej przez czterech największych operatorów w Polsce w ostatnich latach. Grafika: Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PedoEn |
Trochę z innej beczki. Czy jest możliwy montaż PV na dachówce karpiówce? Pozdrawiam!
Ciekawski |
A czy gdzieś znajdę dane na jakich panelach (mono czy poli) te instalacje wybudowano i jakie firmy to zrobiły? I dorzucę też pytanie z innej beczki: Ostatnio zastanawiałem się czy jest w Polsce firma która zbudowała (posiada referencje na) taką farmę PV na modułach mono o mocy powyżej 1MW? Ktoś coś może wie i może moją ciekawość zaspokoić?
Obserwator |
Do Ciekawski, Zerknij na stronę firmy MEB http://meb-technical.pl/pl/o-nas/ . Największa instalacja to 20 Mw
słoneczny |
ehhh żeby było 10 razy tyle... Może za kilka lat. Oby.
MIT |
@ słoneczny | 2017-02-10 20:21:36 ehhh żeby było 10 razy tyle... Może za kilka lat. Oby. Musisz wymyślić marketingu idei i miary coś bardziej fizycznego dla inwestorów jak, np., https://mfiles.pl/pl/index.php/Prawo_Moore'a Rozwój technologii PV nie dąży do granicy technicznej wobec natury atomu i fotonu - on się dzieje na tej granicy. Cała nauka i inżynieria wywodzi się z przed tej granicy i do niej dochodzi. W PV od niej wychodzi w świat talentu i inteligencji nano energetyki. Liczba tranzystorów w jednym układzie scalonym to liczba domen przetwarzania kwantów energii. Zatem istotny jest magazyn i ruch gęstości zmian kwantowych. W tej idei i miary w formule E=hv, v to nie jest częstotliwość tylko ruch gęstości zmian kwantowych. Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?
artur |
Do PedoEn, oczywiscie ze sa takie stelazze. Jesli jestes zainteresowany to napisz do nas samcropolska@gmail.com
SunSeeker |
Ktos może powiedzieć w jaki sposób najlepiej kupować panele? Chodzi mi o samodzielnie robioną instalację
eko |
@PedoEn masz np. hak IBC Topfix 200 "Biber S+"
Krzyś |
PedoEn Jest możliwy. Skontaktuj się z firmą Corab. Ja korzystałem z ich systemu mocowania. Mogę polecić
Ciekawski |
Faktycznie, w artykule brakuje informacji dotyczących rodzajów paneli oraz firm, jakie można polecić. My zdecydowaliśmy się na system mocowań Corab i oni też polecili nam autoryzowanego montera.
Kaja |
Super! I ja też dokładam do tego swoją cegiełkę! A raczej fotowoltaika na moim dachu.
TTTT |
to po jakiej cenie można kupić dobre panele PV ? Jaka wartość x,xx zł za 1Wp ? Proszę o namiary.
Hainer |
Ja kupiłem panele po 430zł o mocy 250W. Falownik EFEKTA 4.6kW za 1500zł Szukajcie na OLX I ALLEGRO.
Hainer |
Ja kupiłem panele po 430zł o mocy 250W. Falownik EFEKTA 4.6kW za 1500zł Szukajcie na OLX I ALLEGRO.
Hainer |
Ja kupiłem panele po 430zł o mocy 250W. Falownik EFEKTA 4.6kW za 1500zł Szukajcie na OLX I ALLEGRO.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...