KE potwierdza plan wycofania się z ceł na chińskie panele PV

KE potwierdza plan wycofania się z ceł na chińskie panele PV
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Fot. EU2016 NL, flickr cc
REKLAMA

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans potwierdził wczoraj, że KE chce skrócić planowany okres karnych ceł na chińskie panele fotowoltaiczne. Zasygnalizował, że Bruksela nie będzie później dążyć do ich przedłużenia.

Wczoraj Reuters podał, wyprzedzając konferencję prasową KE w tej sprawie, że Bruksela chce zaproponować przedłużenie karnych ceł importowych na chińskie ogniwa i moduły fotowoltaiczne, jednak zaproponuje ich przedłużenie nie na 24 miesiące – jak wcześniej zakładano – ale na 18 miesięcy.

Wczoraj te informacje potwierdził wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, sygnalizując, że po tym okresie KE nie będzie dążyć do przedłużenia restrykcji celnych, którymi objęty jest import chińskich paneli fotowoltaicznych na teren UE.

Finalne decyzje będą zależeć od krajów członkowskich, a te są mocno podzielone w kwestii ceł, co pokazały ostatnie głosowania przeprowadzone podczas spotkania reprezentujących państwa członkowskie UE ekspertów ds. handlu.

Przedstawiciele 18 państw UE opowiedzieli się za zniesieniem ceł antydumpingowych, 5 wstrzymało się od głosu, a 4 było za utrzymaniem ceł. Natomiast w głosowaniu dotyczącym ceł antysubsydyjnych za ich utrzymaniem opowiedziała się połowa krajów UE.

Biorąc pod uwagę różne interesy, w tym opinie krajów członkowskich wyrażone we wcześniejszych dyskusjach, Komisja zaproponuje kontynuowanie tych dyskusji bazując na nowej propozycji zakładającej utrzymanie ceł na kolejne 18 miesiący – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Okres przejściowy ma na celu zapewnienie, że producenci paneli fotowoltaicznych z Unii Europejskiej będą mieć czas na przystosowanie się do nowej sytuacji. Dokładne warunki będą przedmiotem debaty prowadzonej również z krajami członkowskimi – powiedział wczoraj Frans Timmermans.

Ostateczne decyzje w sprawie dalszych restrykcji w imporcie na teren UE chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych powinny zapaść w pierwszych dniach przyszłego miesiąca. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ENRGY |
Paradoksalnie nie zdziwiłbym się jakby Chińczycy nie chcieli zniesienia ceł. Obecnie ten sam producent sprzedaje moduły z produkcji w Azji płd-wsch po 0,03 EUR/Wp drożej niż moduły z chińskich linii produkcyjnych. Nie zdziwiłbym się jakby Chińczycy jeszcze zarabiali na tej sytuacji.
jj |
Po co cały ten cyrk skoro cła i tak nigdy nie działały?
jj |
Po co cały ten cyrk skoro cła i tak nigdy nie działały?
Zbyszek |
Wszyscy liczący się producenci modułów uciekli z porozumienia cenowego i wybudowali swoje fabryki poza chinami... Więc ta cała szopka nie ma już sensu i powinni to zakończyć. A solarworld ogłosić upadłośc - bo to on za tym wszytskim stoi.
EcoSolar.pl |
UE jest niezmiernie skorumpowana przez grupę kilku firm. Działania Komisji Europejskiej w zakresie ceł na fotowoltaikę są nieetyczne i na niekorzyść Europejczyków. Cła wprowadzili po to aby odpowiednia grupka mogła się obłowić i zniosą jak już i tak sens utrzymania ceł nie będzie miał żadnego sensu. Wszystko to korupcja i brak perspektywicznego myślenia o przyszłości i o środowisku w którym będą musiały żyć przyszłe pokolenia. Tak samo powoli podejmowane są działania w sprawie ograniczenia programowanej śmierci urządzeń. Lobbing firm którym na tych rzeczach zależy jest bardzo silny a urzędnicy w Komisji Europejskiej sprawiają wrażenie albo zupełnie niekompetentnych albo kompletnie skorumpowanych. Osobiście wydaje mi się, że jest to mieszanka jednego z drugim niestety z przewagą korupcji, bo nie wierzę, że mogą być aż tak głupi na jakich wygląda to z zewnątrz, choć tego nie mogę wiedzieć na pewno.

Giełda OZE

Zachodnio-Pomorskie - dotacje OZE tylko do 14.03.2017

Tylko do 14.03.2017 został wydłużony nabór do RPO 2.10. Zatem Katana Konsulting zaprasza tylko " czytaj dalej...

Pozyskamy teren pod PV

Poszukujemy terenów na południu Polski pod parki fotowoltaiczne. Działka musi spełniać następujące w czytaj dalej...

Działki pod farmy fotovoltaiczne.

Działki pod farmy fotovoltaiczne w m. Murzynowo , woj. lubuskie , powiat miedzyrzecki , jednostka e czytaj dalej...

wygrana aukcja oze - szukam wspólnika PV i wiatr

szukam wspólnika z gotówką do wybudowania famy PV - projekty mają wygrana aukcję OZE (30.12.2016) z czytaj dalej...