SolarWorld rozszerza gwarancję na moduły PV na 20 lat

SolarWorld rozszerza gwarancję na moduły PV na 20 lat
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Niemiecki producent zwiększył gwarancję produktową na wytwarzane przez niego moduły fotowoltaiczne na 20 lat. Chcemy wysłać sygnał do branży, że tylko ci, którzy bazują na jakości, mogą zdobyć zaufanie inwestorów komentuje Frank Asbeck, szef SolarWorld.

SolarWorld obejmie wytwarzane przez siebie moduły fotowoltaiczne 20-letnią gwarancją produktową. Zwiększona gwarancja dotyczy modułów instalowanych po 1 stycznia 2017 r. i obejmie wszelkie wady produkcyjne, które mogą prowadzić do obniżonej produkcji energii.

Wcześniej największy europejski producent, który może produkować moduły fotowoltaiczne o potencjale 1,5 GW w skali roku, wprowadził również wyróżniającą się na rynku fotowoltaicznym gwarancję na uzysk energii.

Dla modułów z serii Sunmodule produkowanych w technologii glass-glass niemiecki producent daje gwarancję uzysku energii na poziomie 90 proc. po 21 latach oraz 86,85 proc. po 30 latach eksploatacji. Natomiast dla modułów z serii Sunmodule Plus gwarantowana moc wynosi 90 proc. po 11 latach oraz 80,2 proc. po 25 latach użytkowania.

SolarWorld na razie nie przedstawił jeszcze wyników za cały 2016 r. Po dobrej pierwszej połowie ubiegłego roku, w III kwartale niemiecki producent odnotował pogorszenie wyników. 

Jeszcze w II kwartale SolarWorld pochwalił się 30 proc. wzrostem przychodów rok do roku do poziomu 221,5 mln euro oraz wzrostem EBITDA do 16,4 mln euro wobec 6,95 mln euro w II kwartale 2015 r.

Natomiast w III kwartale przychody SolarWorld wyniosły 204,5 mln euro i były niższe o ok. 7 proc. zarówno w porównaniu do II kwartału 2016 r.  jak i III kwartału 2015 r. W III kwartale największy europejski producent modułów odnotował ujemny wynik EBITDA na poziomie -11,9 mln euro, notując stratę netto na poziomie -38,8 mln euro.

W informacji towarzyszącej publikacji wyników finansowych za III kwartał SolarWorld wskazuje, że gorsze perspektywy w II połowie 2016 r. to efekt głównie sytuacji na rynku fotowoltaicznym w Chinach i "dumpingowych" cen modułów oferowanych przez producentów z tego kraju.

W III kwartale SolarWorld sprzedał moduły i systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 331 MW wobec 338 MW w II kwartale oraz 333 MW w I kwartale 2016 r. Odnotowano też sprzedaż 14 MW wafli i ogniw krzemowych wobec 4 MW i 7 MW we wcześniejszych kwartałach.

Najważniejszym rynkiem zbytu niemieckiego producenta są Stany Zjednoczone, gdzie SolarWorld w I połowie 2016 r. wygenerował sprzedaż na poziomie 226,6 mln euro (wobec 175,3 mln euro w I połowie 2015 r.), a także Niemcy (58,7 mln euro). Na pozostałe europejskie kraje przypadła sprzedaż rzędu 95,5 mln euro, na kraje azjatyckie – 31,6 mln euro, a na pozostałe regiony świata – 21,8 mln euro. 

SolarWorld szacuje, że w całym 2016 r. jego sprzedaż wzrośnie o 20 proc. w porównaniu do roku 2015, w którym sprzedaż wyniosła 763 mln euro. Prognozowany na ubiegły rok wskaźnik EBIT ma wynieść miedzy -10 mln euro a 10 mln euro. Niemiecka firma założyła też sprzedaż o 20 proc. większej ilości produktów wobec sprzedaży na poziomie 1,159 GW zanotowanej w 2015 r.

Obecnie głównym udziałowcem w SolarWorld jest katarski fundusz Qatar Solar z 29 proc. udziałów, 20,85 proc. zachowuje twórca i CEO niemieckiej firmy Frank Asbeck, a pozostałe udziały są przedmiotem obrotu na giełdzie. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jj |
A kiedy SW zapłaci karę 770 mln USD Hemlockowi?
ENRGY |
Za 20 lat SW nie będzie istnieć więc w sumie mnie to nie dziwi.
Zbyszek |
Solarworld za 280Wp glass-glass liczy sobie ok 0,63 eur/Wp - więc nie dziwie się że daje 20 lat gwarancji. Poza tym po co komu tak drogi moduł jeżeli za 10 lat rozwój pojdzie już tak do przodu że będą moduły 500Wp w cenie 0,30eur/Wp. Energy dobrze napisał że za 20 lat firma Solarworld może juz nie istnieć.
Gf |
Do znawców z komentarzy. Skoro to takie oczywiste to czemu inne firmy nie dają takiej długiej gwarancji?
jj |
Pytaniem jakie są realne warunki gwarancji (drobny druk itp). Poza tym SW już raz upadł.
Krzysiek |
Zbyszku Albert Einstein nałożył limit na sprawność paneli 29%. W tej chwili Sunpower ma 22,2 % sprawności przy 360 W osiągnięcie pozostałych 7 będzie coraz trudniejsze więc te 500 W to bym nie przesadzał. Co do gwarancji to też Sunpower daje 25 lat gwarancji na produkt więc nie jest to jedyna firma. Co do ceny wiecie jakość kosztuje. Można na Ameri..... ale tam gwarancja jest wyłącznie zbiorem słów, w praktyce nie działa i wiele tanich chińczyków ma podobnie.
jj |
@Krzysiek Co do Ameri to tam wiele parametrów jest zbiorem słów (od mocy zaczynając)
Modulator |
Ale ja lubię te zgryźliwe komentarze tych co nie mają PV lub nie stać ich na SW. bawcie się dobrze z chińczykami, za jakość trzeba zapłacić
pp |
@Modulator Żebyś się nie zdziwił, jakij klasy moduły dostarcza SW na duże inwestycje
Gosc |
HAHA dokladnie grade II na duze inwestycje. brawo Sw:)
Mich |
@Zbyszek - super argument żeby nie kupić dobrego jakościowo sprzętu - za 10 lat będzie lepszy w dwa razy niższej cenie... Rozumiem, że nie masz smartfona żadnego, tak samo komputera i samochodu - ba za 10 lat...@jj A co do gwarancji, to długoletnie nabywają osoby, które patrzą na fotowoltaikę przyszłościowo. Montuje dzisiaj na 15 lat, a nie za 5 lat wymiana, za 10 kolejna, itd... Oczywiście można to nazwać głupotą, a można to nazwać po prostu wygodą. Jakie są warunki, to każdy może przeczytać w warunkach gwarancyjnych, ale za takie produkty z 20 letnią gwarancją najczęściej płaci się dużo więcej. Wspomniany SunPower ma 25 lat gwarancji i kosztuje około 1E/Wp... @ Krzysiek nie 29% tylko 33,16% i dotyczy krzemu krystalicznego i to przy obecnej technologii, nie ma bariery termodynamicznej dla innych materiałów czy technologii o wielu złączach... Także faktycznie za 10 lat moduły mogą mieć sprawność 35%, ale na pewno nie będą kosztować 0,3E/Wp bo na badania i rozwój potrzeba pieniędzy! @ Gosc prawie każdy producent na farmy daje moduły z tak zwanego grade II (class B), to jest standard po prostu. Przynajmniej producenci dla których pracowałem tak robili (nie polscy producenci)...
Ekspert |
SolarWorld to firma ze złą sławą bo przez nich cierpi cała Europa. Dzięki takim złodziejskim firmom mamy cła na fotowoltaikę, które wprowadzono tylko po to, aby SolarWorld i kilka pomniejszych firm mogło na tym zarobić. Oczywiście większość także ich produkcji jest w Chinach ale o tym głośno się nie mówi.
EcoSolar.pl |
Gwarancję mogą dawać nawet na 100 lat. Ważne jest to, aby w okresie gwarancyjnym nie trzeba było z niej nigdy korzystać.

Giełda OZE

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...

SZUKAM EKIP do montażu KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszków, woj, Śląskie czytaj dalej...