Najwięksi producenci ogniw i modułów fotowoltaicznych za 2016 r.

Najwięksi producenci ogniw i modułów fotowoltaicznych za 2016 r.
Fot. Hanwha Q Cells
REKLAMA

W pierwszej „dziesiątce” największych producentów modułów fotowoltaicznych na świecie za 2016 r. znajdziemy już tylko jedną firmę spoza Azji. Podobnie sytuacja wygląda w zestawieniu dziesięciu największych producentów ogniw fotowoltaicznych.

Według analityków PV Tech, w ubiegłym roku największym producentem modułów fotowoltaicznych na świecie był chiński Jinko Solar, który wyprzedził Trinę Solar – lidera w rankingach sprzedaży modułów fotowoltaicznych za 2015 r.

Jinko Solar dysponował w ubiegłym roku potencjałem produkcji wafli krzemowych na poziomie 4,5 GW, ogniw fotowoltaicznych – 3,7 GW, a także liniami produkcyjnymi będącymi w stanie wytworzyć rocznie moduły PV o łącznej mocy 6,5 GW.

Globalny lider w produkcji modułów PV zatrudnia około 15 tys. pracowników w sześciu zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w Chinach, Malezji, Portugalii i Południowej Afryce.

Jinko Solar na razie nie podał jeszcze oficjalnie finalnych wyników za IV kwartał i cały 2016 r. W III kwartale ubiegłego roku sprzedał natomiast moduły o łącznej mocy 1,606 GW wobec 1,716 GW w II kwartale oraz 1,134 GW w III kwartale 2015 r. Całkowite przychody w III kwartale 2016 r. chińskiej firmy wyniosły około 855 mln dolarów.

Trina Solar odnotowała natomiast w III kwartale 2016 r. sprzedaż modułów o mocy 1,361 GW wobec 1,658 GW w II kwartale oraz 1,7 GW w III kwartale 2015 r. Jej przychody w III kwartale ubiegłego roku wyniosły 741,1 mln dolarów wobec 961,6 mln dol. we wcześniejszym kwartale.  

Trzecie miejsce przypadło chińskiej firmie Canadian Solar, która w III kwartale 2016 r. sprzedała moduły o łącznej mocy 1,161 GW wobec 1,29 GW we wcześniejszym kwartale. Przychody tej firmy wyniosły natomiast w III kwartale 657 mln dol., z czego 41,1 proc. przypadło na Amerykę Północną i Południową, 42,7 proc. na Azję, a 16,2 proc. na Europę.

W pierwszej „10” największych producentów modułów fotowoltaicznych, którą przedstawili analitycy PV Tech, znajdziemy tylko dwie firmy mające siedziby poza Chinami. Na 4. miejscu jest koreańska Hanwha Q-Cells, która jednak część modułów produkuje również w Chinach, a na 7. miejscu jest amerykański First Solar – jedyna firma w zestawieniu, która produkuje moduły w technologii innej niż krystaliczna. Amerykanie są globalnym liderem w produkcji modułów cienkowarstwowych CdTe, a ich wysoka pozycja w gronie największych producentów modułów to zasługa dynamicznego rozwoju rynku przemysłowych farm fotowoltaicznych w Stanach Zjednoczonych, które buduje – działający również jako deweloper –sam First Solar.

Na 5. i 6. miejscu znalazły się chiński JA Solar oraz GCL, natomiast na miejscach 8-10 – chińskie Yingli Green, Talesun, a także Risen.

PV Tech zakłada, że JinkoSolar będzie największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych także w 2017 r., a w czołowej „10” za ten rok znajdzie się dziewięciu producentów widniejących na liście za 2016 r. Nową firmą w czołówce ma być Lerri Solar.

Najwięksi producenci ogniw fotowoltaicznych

PV Tech przedstawił również zestawienie największych producentów ogniw fotowoltaicznych. W tym wypadku największym producentem za ubiegły rok okazała się koreańska Hanwha Q-Cells, a kolejne miejsca zajęły chińskie JA Solar i Trina Solar. Następny był amerykański First Solar, a na 5. miejscu znalazł się JinkoSolar.

Kolejne miejsca przypadły firmom Motech Solar (Tajwan), a także chińskim Tongwei Solar, Yingli Green, Canadian Solar oraz Shunfeng.

Lider zestawienia największych producentów ogniw fotowoltaicznych i 4. największy producent modułów za 2016 r. – Hanwha Q-Cells – może się pochwalić potencjałem produkcji bloków krzemowych na poziomie 1,55 GW, wafli krzemowych – 0,95 GW, ogniw – 4,1 GW oraz modułów fotowoltaicznych, których w skali roku może wyprodukować 4,05 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
PV |
No i co, szanowny inwestorze? Dalej w rozmowie z firmą instalującą fotowoltaikę będziesz się upierał, że nie chcesz żadnej "chińszczyzny" tylko "porządny europejski produkt"? W Europie to najwyżej ogniwa w ramki wkładają, malutkie firemki nic nie znaczące w świecie producentów paneli. Pozdrawiam i rozsądku życzę - chińskie nie znaczy złej jakości, tylko przodujące akurat w tej branży.
Wafle, |
jedynym czytelnym sposobem prezentacji tego typu danych jest ujęcie tabelaryczne... dla zwiększenia ilości znaków w artykule można sobie taką tabelkę opisać. Zamieszczanie samego opisu tabelki na podstawie której powstaje artykuł to nie najlepsze wyjście z sytuacji.
inz_elektrykpv49 |
Teksty wyłącznie marketingowe, a tak naprawdę jest tylko jeden profesjonalny producent Solar World jakiego znam od 5 lat - jakość perfekt.
Ciekawski |
Do: inz_elektrykpv49 - a wiesz kto robi te panele dla Solar World? Fabryka w Kwidzynie. A na jakich komponentach? Chińskie szyby i ogniwa. Tyle w temacie. PV bardzo dobrze to ujął.
pv |
@Ciekawski bzdury piszesz, SolarWorld produkuje wszystko sam w Niemczech
PVP |
Instalatorzy nie kupujcie paneli z polskich producentów Selfa sprzedała na rynek Angielski po 340 zł w romach OEM , a na polskim rynku są po 800 zł nie będziemy dotować Anglików.
gosc |
Akurat w Kwidzynie nie robia dla Solar World, Solar World produkuje u siebie i w USA, jednakze ogniwa i tak kupuja od chinskiej firmy , tyle w nich niemieckiego. Jakosc dobra, ale jak mam do wyboru , Trina Solar, Jinko , Canadian , Talesun a Solar World wybor jest prosty.. Talesun jest 20% tanszy, instalacje pracuja bardzo dobrze ! Tyle w temacie .

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...