Banki nie chcą finansować zwycięzców aukcji?

Banki nie chcą finansować zwycięzców aukcji?
Fot. Oregon DOT, flickr cc
REKLAMA

System aukcyjny dzięki zapewnionym na wiele lat, stabilnym przychodom z produkcji energii miał dać inwestorom jasną perspektywę zysków i ułatwić rozmowy z bankami. Okazuje się jednak, że inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych, którzy wygrali pierwszą aukcję, mogą mieć problem ze zdobyciem kredytów.

Jak pisze „Rzeczpospolita” powołując się na Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej, instytucje finansowe odmawiają kredytowania projektów farm fotowoltaicznych, w przypadku których złożono zbyt niską ofertę cenową w aukcji – nawet przy 50-procentowym wkładzie własnym.

Klaudiusz Kalisz z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej zakłada, że o ile „na granicy opłacalności znajdą się instalacje zlokalizowane w dobrze nasłonecznionych regionach, które otrzymają ok. 400 zł za MWh”, o tyle średnie ceny za energię z PV, które uzyskano w aukcji, to około 370 zł/MWh. Dodaje, że „racjonalne” oferty powinny oscylować wokół 410-420 zł/MWh.

Tymczasem w przedstawionej w ubiegłym tygodniu przez Ministerstwo Energii propozycji cen referencyjnych dla aukcji na 2017 r. dla projektów fotowoltaicznych o mocy do 1 MW zaproponowano obniżenie maksymalnej dopuszczalnej ceny z 465 zł/MWh w roku 2016 do 450 zł/MWh. Podniesiono natomiast cenę referencyjną dla elektrowni wiatrowych o mocy do 1 MW – z 300 zł/MWh do 375 zł/MWh.

PSES postuluje szybkie przeprowadzenie aukcji dogrywkowych, które dadzą szansę na złożenie ofert inwestorom, którym nie udało się tego zrobić podczas pierwszych aukcji z 30 grudnia – z powodu problemów z dostępem do Internetowej Platformy Aukcyjnej. "RZ" informuje, że resort energii "skłania się" do przeprowadzenia tych aukcji w kwietniu lub maju.  

Na łamach „RZ” czytamy, że do kwietnia gotowych ma być już około 15 proc. nowych projektów, które otrzymały wsparcie w aukcji z 30 grudnia, a w drugiej połowie 2017 r. – około 40 proc.

Link do artykułu w „Rzeczpospolitej”

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
No cóż - to było z góry wiadome, że na świecie wiekszość ,,wygranych'' aukcji nie doprowadziła do powstania zapowiadanych nimi inwestycji z powodu niedoszacowania kosztów i dązności do wygrania aukcji ,,na siłę''......Już tylko powyższe nie skłania Banków do ryzyka. Swoboda, z jaką do Prawa podchodzi prowadzący w Polsce aukcje Rząd PiS poprzez państwowe agencje, które nie otrzymały własciweo czasu i pieniedzy na ich przygotowanie - ostatecznie gruntujje przekonanie o nie trafionej lokacji środków w tej tematyce. Docelowo- fiasko projektów nie realizowanych w 100% z własnych srodków niemal pewne. Zatem - z wolumenu wytwarzania z OZE jaki Rząd planował tą metodą włączyć do krajowego ,,miksu'' może 1/3 podejmie pracę, a i to optymistyczne szacunki i wróżenie z fusów. A czyż energetyka państwa w środku Europy budowana na ciagu czynności opisanych jako ,,wróżenie z fusów'' może nie mieć problemów? A może tutaj idzie o celowe działania, by niedobór zdolności generacyjnych rósł - co uzasadni dużo wieksze nakłady na Rynek Mocy (kasa dla BigEnergy) niż to wynika z dziś eksponowanych publicznie dokumentów? Obym był złym prorokiem....
alladyn-solar-batt |
Oto jeden z bez wysiłki pozyskanych dowodów na słuszność postawionych wyżej tez: ,, wygrana aukcja oze - szukam wspólnika Liczba odsłon: 47 Telefon: 507105590 E-mail: piotr@lubelski.com.pl cena: 250000 szukam wspólnika z gotówką do wybudowania famy PV - projekt ma wygrana aukcję OZE (30.12.2016) z dobrą ceną na 15 lat. proszę o kontakt tylko konkretne osoby z gotówką. '' - ilu z wygrywających aukcje nie dysponuje środkami na realizację? Połowa? Nawet gdyby środki pozyskali i doszło do budowy- pozostałe czynniki bedą nadal oddziaływały i rzutowały na sukces lub fiasko przedwsięwzięcia. Niebawem już - chińskie firmy wykupią wiele farm PV powstałych na skutek wygranych aukcji zapierwotnie nie chińskie pieniadze, które pójda w błoto. Ugruntowanie przekonania, że start w aukcjach Rzadu Polskiego na udział OZE to poważny bład ekonomiczno-finansowy bedzie działał skuteczniej na rzecz NIE powstawania OZE w Polsce niż wielka kampania i kontakty w Rządzie zmierzające do hamowania zmian w wielkiej energetyce w Polsce.
. |
To kit. Tzw przedstawiciel PV , to „ hodowcy segregatorów " , a nie rzeczywiści inwestorzy. I prawda jest taka że banki nie chcą finansować tych projektów ponieważ są wadliwe przepisy. PSES z Klaudiuszem robi najgorszą robotę, bo dążą do aukcji za wszelką cenę, aby tak naprawdę natychmiast te projekty sprzedać. Ale to im się nie uda. Gdyż podobno :) ktoś złożył dodatkowe stanowisko o obniżenie jeszcze ceny referencyjnej o 25 zł. Do 425zł. A jest bardzo skuteczny.
Kajetan |
Do Pana. Komu służy obniżenie cen referencyjnych dla pv o 25zl? Właśnie "dzieki" takim wichrzycielom jak ten, który składa taki postulat sektor nie moze sie rozwinąć.
ozex |
właśnie dzięki takim działaniom ta branża nie działa. mówię, o opisanym wniosku w celu obnizenia ceny referencyjnej. w jakim celu? po co? niestety to jest Polska ... zamiast się wspierać to się zabijają. i do tego jeszcze szczęśliwi z tymi wszystkimi uśmieszkami w tekście, że komuś coś popsują. zachwyt nad własną głupotą.
. |
a ja radzę tzw branżę fotowoltaiczną oczyścić z cwaniaków którzy chcą szybkiej aukcji za wszelką cenę, nie bacząc na to że najpierw trzeba poprawić wadliwe zapisy proaukcyjne i albo to zrobicie albo dostaniecie w łeb jak wiatr
MIT |
Motto: Fotonowy cud energetyczny. * Kto ma Internet niechaj poda dalej - rodzi się energetyczny cud. Człowiek poznał jak za pomocą technicznej sprawności przenieść światło i ciepło Słońca do ciemności i chłodu domu energią fotonów i elektryczności. Nie zna jeszcze tylko granic fizycznej możliwości ułożenia ostatecznej wydajności i wrażliwości na pogodę, ale już głoszą rewolucjoniści energetyczną metodę. I marketingują - pokusą idei i miary - czyż za pomocą szkiełka nie widzisz mniejszego i dalszego niż okiem bez niego? I dalej w tym stylu, że taka właśnie będzie przyszłość zysku doskonałego w gospodarce i humanizmie z nauki i inżynierii mocy i energii ruchu innowacyjnego. Rysunek: Słońce - fotony - panel (fotowoltaika, kolektoryka) - dom (akumulator, bojler c.u.w) - prąd elektryczny i ciepła woda - ekocud W tej idei dla jej miary potrzeba ku przyszłości pomostu w firmie kapitału wzrostu. Kto ma pieniądze, ten ma narracje, jak inwestować w wygrane aukcje. Grupa wiedzących nie jest liczna wszak w istocie rzeczy pospolitej wiadomym jest, że w tym biznesie prognoza pogody to prognoza ekonomiczna. Wiwat węgiel i drzewostany! Tak jest energetyczny miks poukładany. No ale czym różni się las i energia dla ruch w przyrodzie zieleni od fotonów i słonecznych paneli? Nie mniej i nie więcej, prawda czy fałsz?
Dar |
MIT....Ale żeś teraz pojechał......
obserwator |
MIT widać twoje komentarze czasami też na wysokinapieciu i za cholerę nigdy nie wiem o co Ci chodzi. Troll?
Wiarus |
Chińczycy wszystko przejmą ze swoim kapitałem... PiS swoją durną polityką chciał bronić się przed Niemcami, a oddał polskie OZE Chińczykom.
MIT |
@Dar | 2017-01-31 13:21:21 MIT....Ale żeś teraz pojechał...... Oj, tam pojechał, ale niech i tak będzie. Słońce - fotony - panel (fotowoltaika, kolektoryka) - magazyn energii (akumulator, bojler c.w.u) - prąd elektryczny i ciepła woda Jaka musiałyby być dla potrzeb domu jednorodzinnego sprawność paneli (fotowoltaika, kolektoryka) i dla nich stosownych magazynów energii, aby energia pozyskania i nie wykorzystana między wschodem i zachodem Słońca wystarczyła na czas między zachodem i wschodem Słońca? Jak się mają względem siebie obecnie sprawność zmiany formy energii fotonów technologią i technika paneli (fotowoltaika, kolektoryka) do sprawności przyrody (łąka, pole zboża, las)? Która z stosowanych metod energetycznych jest najbliższa naturze człowieka? ps. Według Twojej w pierwszym przybliżeniu idei i miary - jazda - dopiero będzie.
MIT |
@obserwator | 2017-01-31 17:09:26 Niepoznane są jeszcze przez Ciebie tajemnice Internetu. Zatem czuwaj.

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...