Największy wygrany aukcji: przynajmniej 70 proc. projektów jeszcze w 2017 r.

Największy wygrany aukcji: przynajmniej 70 proc. projektów jeszcze w 2017 r.
pgegreenenergy, flickr cc
REKLAMA

Polsko-niemiecka spółka Solar Polska New Energy jest największym wygranym pierwszej aukcji, w której można było zgłaszać projekty farm fotowoltaicznych. Zrealizuje 17 z 82 zwycięskich projektów OZE o mocy do 1 MW, w przypadku których inwestorzy otrzymają prawo do sprzedaży energii po stałej, zaoferowanej w aukcji cenie.

Dzięki pierwszej aukcji dla nowych instalacji odnawialnych źródeł energii, którą przeprowadzono 30 grudnia, Solar Polska New Energy zrealizuje 17 projektów farm fotowoltaicznych. Polsko-niemiecka spółka wyprzedziła w tym zakresie chińską firmę ReneSola, która zapewniła sobie prawo do sprzedaży energii z 13 farm fotowoltaicznych.

Dzięki wygranej aukcji, Solar Polska New Energy zrealizuje projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 15,49 MW.  Większość projektów, na które uzyskano wsparcie, ma moc 1 MW lub zbliżoną do tego poziomu. Najmniejszy z projektów liczy 0,5 MW.

Dzięki aukcji polsko-niemiecka spółka zabezpieczyła prawo do sprzedaży energii z farm fotowoltaicznych, które mają powstać głównie w woj. zachodniopomorskim – w miejscowościach Pruszcz-Brojce k. Gryfic (0,8 MW), Mirosławiec (1 MW), Jamno k. Koszalina (dwa projekty o mocy po 0,972 MW i 0,697 MW), Nowogard (0,5 MW), Kulice k. Nowogardu (pięć  projektów  po 1 MW każdy), Pyrzyce k. Szczecina (trzy projekty – dwa o mocy po 0,99 MW i jeden 0,6 MW), a także Lubień Dolny k. Reska (0,98 MW).

Ponadto w woj. lubuskim powstaną farmy fotowoltaiczne w miejscowościach Mościczki k. Witnicy (0,98 MW), Kolsko (0,98 MW), a w położonej w woj. dolnośląskim miejscowości Radwanice k. Głogowa powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 0,99 MW.

Większość projektów, które wygrały aukcję, Solar Polska New Energy chce zrealizować jeszcze w tym roku. Jak zapewnia w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Justyna Berktold, prezes zarządu Solar Polska New Energy, w planie jest uruchomienie w 2017 r. przynajmniej 70 proc. farm fotowoltaicznych, które zostały objęte rozliczeniami na podstawie wygranej aukcji. 

Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że minimalna uzyskana cena za energię w przypadku wszystkich zwycięskich ofert w aukcji dedykowanej nowym projektom o mocy do 1 MW wyniosła 253,5 zł/MWh, a maksymalna 408,8 zł/MWh. Spółka Solar Polska New Energy nie zdradza jednak ceny, którą zaoferowała w przypadku swoich farm fotowoltaicznych.

Projektów realizowanych przez Solar Polska New Energy na podstawie aukcji z 30 grudnia mogło być dużo więcej. Jak mówi portalowi Gramwzielone.pl Justyna Berktold, kierowanej przez nią spółce nie udało się zgłosić do aukcji wszystkich zaplanowanych ofert ze względu za występujące podczas aukcji problemy z dostępem do Internetowej Platformy Aukcyjnej.

Mająca siedzibę w Szczecinie spółka ma w swoim portfolio w sumie 33 projekty farm fotowoltaicznych zlokalizowane w województwach zachodniopomorskim, lubuskim oraz dolnośląskim.

Część z projektów, których nie udało się zgłosić do aukcji przeprowadzonej 30 grudnia, Solar Polska New Energy może zgłosić do kolejnej aukcji. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kr |
pytanie aukcje OZE były organizowane w Niemczech czy w Chinach i kiedy Polski biznes będzie mógł wytwarzać EE z OZE ?
jurek |
tak jak pisałem Panstow urzędnicy z URE skoro aukcja to jest pomoc publiczna to dlaczego nie stosujecie zasady weryfikacji powiazan kapitałowych i wykluczyć takie firmy z taka iloscia projektów. Pojedynczy projekt polskiej firmy ma marne szansze w takiej aukcji skoro ma droższe panale
anty |
@kr jak chcesz to załóż spółkę w Niemczech i zgłoś się na aukcje. Jaki widzisz w tym problem?
solar |
Nowy tracker 8 modułów dwuosiowy 3500zł (brutto), trackerypv@gmail.com. Zapraszam.
Oszustwo |
Pytanie jest inne , jak ponad 600 podmiotów nie mogło się zalogować do aukcji a ta spółka niemiecka Solar Polska New Energy wygrała 17 projektów odbierając prawo do rzetelnej aukcji . Proszę sprawdzić czy firma ta , poprawiała podczas aukcji swoje oferty cenowe czy są to ceny które zaproponowała , gdyż z tego co wiem , żadna oferta wystawiona podczas aukcji nie musiała być obniżana gdyż nie było konkurencji poprzez oferty innych podmiotów . Gratulacje dla URE za szopkę noworoczną i jeżeli firma Solar Polska. New Energy w następnej aukcji ma chęć złożenia 70 projektów , to po co ta aukcja . Prezesie URE czy nie powinno być dla tego typu firm zagranicznych , osobnego koszyka ,gdzie cena byłaby zupełnie inna i firmy te mogłyby konkurować ze sobą , przez co zwykły Kowalski mógłby brać udział w aukcji i niebyłoby blokowania systemu aukcyjnego dla innych
haha |
Polski już nie ma PIS ją zniszczył i dalej niszczy. Zatem brawo NIEMCY! :)
kr |
@anty jak widzisz nie jestem sam
kaziu |
Panele u nas nie sa droższe chyba u nas można kupic 270W po 0,36 eur/w
racjonalny |
Chyba za gotówkę postawią. Ciekawe który bank da kredyt dla takiej instalacji skoro aukcja zgodnie z regulaminem powinna zostać unieważniona?
OZE GENESIS |
Tak jak pisaliśmy dużo przed aukcją, że ceny będą absurdalne i tak się stało, bo przeciez trudno uznac 253 zł za cenę przy której można wygenerować zysk. Tu nie pomoże nawet skala inwestycji. Dopóki środowisko OZE nie skonsoliduje swoich działań to tak właśnie będzie wyglądała zabawa w energetyke odnawialną w Polsce. Jedynym dobrym rozwiązaniem mogłoby być utworzenie jednej dużej prywatnej polskiej spółki w której udziałowcami byliby właściciele tysięcy polskich firm. Nie jakieś lokalne "pospolite ruszenie" kilku spółek ale polski prywatny duży biznes. Możliwości oddziaływania na ustawodawstwo byłyby ogromne.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...