Stargard: miejska spółka chce obniżyć rachunki o 700 tys. zł dzięki PV

Stargard: miejska spółka chce obniżyć rachunki o 700 tys. zł dzięki PV
Fot. WFOŚiGW w Szczecinie
REKLAMA

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Stargardzie pozyskało unijną dotację na budowę elektrowni fotowoltaicznej o łącznej mocy 1,89 MW. Własna produkcja energii ma dać znaczące oszczędności, które w efekcie mają przełożyć się również na niższe rachunki klientów miejskiej spółki.

Całkowity koszt inwestycji, którą zrealizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Stargardzie, to prawie 12,7 mln zł. Unijna dotacja w wysokości prawie 8,4 mln złotych pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. zachodniopomorskiego

Cytowany przez PAP prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Stargardzie Sebastian Szwajlik ocenia, że „zyskiem mają być niższe koszty za energię, a w konsekwencji korzystna taryfa za wodę i ścieki dla mieszkańców Stargardu”.

Miejska spółka szacuje, że dzięki uruchomieniu produkcji energii z fotowoltaiki jej rachunki za energię elektryczną spadną o około 700 tys. zł rocznie.

Prognozowany roczny uzysk energii z elektrowni fotowoltaicznej to około 1,8 GWh energii elektrycznej. Wyprodukowana energia trafi do oczyszczalni ścieków oraz do stacji uzdatniania wody. 

Prace przy budowie elektrowni fotowoltaicznej w Stargardzie mają potrwać do końca tego roku. 

W ramach dotacji przyznanych ostatnio z RPO dla woj. zachodniopomorskiego instalacja fotowoltaiczna powstanie również w gminnej oczyszczalni ścieków w Płotach. Więcej o tej inwestycji w artykule: Oczyszczalnia ścieków w Płotach będzie produkować energię z PV

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Racjonalny |
6700 zł/kWp drogo trochę ale zawsze lepiej jak 10 tyś. No i pewnie instalacja naziemna z 22% podatkiem, to na pewno też ma wpływ. Wg mnie zarządcom należą się brawa, takie instalacje powinny być robione priorytetowo, wszędzie gdzie tylko jest taka możliwość. PV instalowane na oczyszczalniach, przepompowniach itd praktycznie wcale nie obciążają sieci gdyż prawie cała energia na bieżąco będzie zużywana.
szok |
W naszym kraju obowiązuje stawka vat 23% I jakie ma to znaczenie, czy to dach lub gleba skoro inwestorem nie jest osoba fizyczna???

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...