Stargard: miejska spółka chce obniżyć rachunki o 700 tys. zł dzięki PV

Stargard: miejska spółka chce obniżyć rachunki o 700 tys. zł dzięki PV
Fot. WFOŚiGW w Szczecinie
REKLAMA

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Stargardzie pozyskało unijną dotację na budowę elektrowni fotowoltaicznej o łącznej mocy 1,89 MW. Własna produkcja energii ma dać znaczące oszczędności, które w efekcie mają przełożyć się również na niższe rachunki klientów miejskiej spółki.

Całkowity koszt inwestycji, którą zrealizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Stargardzie, to prawie 12,7 mln zł. Unijna dotacja w wysokości prawie 8,4 mln złotych pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. zachodniopomorskiego

Cytowany przez PAP prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Stargardzie Sebastian Szwajlik ocenia, że „zyskiem mają być niższe koszty za energię, a w konsekwencji korzystna taryfa za wodę i ścieki dla mieszkańców Stargardu”.

Miejska spółka szacuje, że dzięki uruchomieniu produkcji energii z fotowoltaiki jej rachunki za energię elektryczną spadną o około 700 tys. zł rocznie.

Prognozowany roczny uzysk energii z elektrowni fotowoltaicznej to około 1,8 GWh energii elektrycznej. Wyprodukowana energia trafi do oczyszczalni ścieków oraz do stacji uzdatniania wody. 

Prace przy budowie elektrowni fotowoltaicznej w Stargardzie mają potrwać do końca tego roku. 

W ramach dotacji przyznanych ostatnio z RPO dla woj. zachodniopomorskiego instalacja fotowoltaiczna powstanie również w gminnej oczyszczalni ścieków w Płotach. Więcej o tej inwestycji w artykule: Oczyszczalnia ścieków w Płotach będzie produkować energię z PV

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Racjonalny |
6700 zł/kWp drogo trochę ale zawsze lepiej jak 10 tyś. No i pewnie instalacja naziemna z 22% podatkiem, to na pewno też ma wpływ. Wg mnie zarządcom należą się brawa, takie instalacje powinny być robione priorytetowo, wszędzie gdzie tylko jest taka możliwość. PV instalowane na oczyszczalniach, przepompowniach itd praktycznie wcale nie obciążają sieci gdyż prawie cała energia na bieżąco będzie zużywana.
szok |
W naszym kraju obowiązuje stawka vat 23% I jakie ma to znaczenie, czy to dach lub gleba skoro inwestorem nie jest osoba fizyczna???

Giełda OZE

Wydzierżawię

Wydzierżawię grunty pod PV, grunty klasy VI, woj kujawsko-pomorskie, możliwość dzierżawy od 2 do 10 czytaj dalej...

TIER 1 panele 265-275W do dużych projektów od 0,35 EUR/W

ASAT Sp. z o.o. (autoryzowany dystrybutor Canadian Solar, BYD, SHARP) oferuje dostawę paneli 260-27 czytaj dalej...

Nowe inwertery PV 10kW Pairan 2 lata gwarancji 3200PLN brutto

Nowe inwertery PV 10kW Pairan Produkcja niemiecka 2 lata polskiej gwarancji w cenie 3200PLN bru czytaj dalej...

Sprzedam projekty PV z WZ

Sprzedam prawa dzierżawy do działek z wydanymi warunkami zabudowy pod fermy fotowoltaiczne o różnych czytaj dalej...