K. Koszalina powstanie farma fotowoltaiczna za 4,4 mln zł

K. Koszalina powstanie farma fotowoltaiczna za 4,4 mln zł
Fot. WFOŚiGW w Szczecinie
REKLAMA

W miejscowości Kraśnik Koszaliński znajdującej się w powiecie koszalińskim ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy niemal 1 MW. Inwestor pozyskał na jej budowę unijną dotację z RPO dla woj. zachodniopomorskiego. Co ciekawe, spółka stojąca za tą inwestycją jest również jednym z beneficjentów pierwszej aukcji dla OZE, którą przeprowadzono w ostatni piątek. 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przyznał unijną dotację ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. zachodniopomorskiego na budowę farmy fotowoltaicznej w Kraśniku Koszalińskim.

Nominalna moc farmy fotowoltaicznej ma wynieść 0,99 MW i złoży się na nią 3960 modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 250 W.

Inwestor – spółka ES Jutrzenka 2 Sp. z o.o. – zakłada, że produkcja energii wyniesie w skali roku 988 MWh energii elektrycznej.

Koszt projektu o nazwie „Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej 0,99 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej w miejscowości Kraśnik Koszaliński” to ponad 4,4 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi ponad 1,9 mln zł.

To kolejny projekt elektrowni fotowoltaicznej, który w ostatnim czasie uzyskał unijne dofinansowanie z RPO dla woj. zachodniopomorskiego.

W ubiegłym tygodniu podpisano ponadto umowę na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 91 kW w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Całkowity koszt tej inwestycji to ponad 797 tys. zł. WFOŚiGW w Szczecinie przyznał beneficjentowi dofinansowanie z RPO WZ 2014-2020 w wysokości ponad 660 tys. zł.

Podpisano również umowę na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 39 kW na dachu budynku jednej ze szczecińskich kotłowni. Beneficjentem jest spółka Miejska Energetyka Cieplna, a całkowita wartość projektu wynosi ponad 212 tys. zł; wydatki kwalifikowalne to prawie 173 tys. zł, a przyznane dofinansowanie ze środków UE wynosi ponad 77 tys. zł.

Wcześniej w siedzibie WFOŚiGW w Szczecinie podpisano ponadto m.in. umowę na unijne dofinansowanie w wysokości prawie 8,4 mln zł, które pozwoli na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,89 MW. Całkowity koszt inwestycji, którą zrealizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Stargardzie, to prawie 12,7 mln zł. Więcej na ten temat w artykule: W Stargardzie powstanie duża elektrownia fotowoltaiczna. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
sdgf |
ES Jutrzenka 2 Sp. z o. o. jest również beneficjentem aukcji - czyli cena referencyjna jako przychód - fajnie :)
Płotka |
Chwila, ja jednak czegoś nie rozumiem..... 29 grudnia pokazała się tu informacja, że w Płotach (ok 80 km od Kraśnika), z tego samego funduszu powstanie elektrownia PV, gdzie 1 kWp będzie kosztował ok 10 tys PLN. Tu natomiast wychodzi ok 4.5 tys za kWp. Czy ktoś mi może wyjaśnić ten fenomen? Nawet fotografia burmistrza Płotów jest na tym samym tle co z Kraśnika.
Master |
Ile przy takim dofinansowaniu mogli dać w aukcji za 1MWh ?
Expert |
Zakładając że 1.9 mln to jedyna pomóc publicza. Produkcja 1000 MWh/rok okres wsparcia 15 lat to 1900000/15000 da ok 126.6 zł jednostkowej pomocy publicznej. Cena ref. 465. Max cena w aukcji 465-126.6=338.4 zł/MWh
TTTT |
Oby coraz więcej instalacji powstawało z dopłat Unijnych !!!!
ciekawe |
Powiedzcie proszę na czym się zarabia przy inwestycji w fotowoltaikę. Na sprzedaży prądu, czy na przyznanej dotacji ?

Giełda OZE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacją UE

sprzedamy 2 farmy pv z dotacja, woj lubelskie, spolki celowe, czytaj dalej...

poszukujemy farm pv z dotacja UE

poszukujemy projektow farm pv z dotacja UE - wojewodztwo lubelskie czytaj dalej...

kupimy projekty pv z dotacja

kupimy gotowe, przygotowane projekty farmy pv z dofinansowaniem unijnym, najlepiej woj lubleskie czytaj dalej...

Call Center do współpracy

Firma o ugruntowanej pozycji na rynku w związku z rozwojem struktur sprzedaży nawiąże współpracę z C czytaj dalej...