K. Koszalina powstanie farma fotowoltaiczna za 4,4 mln zł

K. Koszalina powstanie farma fotowoltaiczna za 4,4 mln zł
Fot. WFOŚiGW w Szczecinie
REKLAMA

W miejscowości Kraśnik Koszaliński znajdującej się w powiecie koszalińskim ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy niemal 1 MW. Inwestor pozyskał na jej budowę unijną dotację z RPO dla woj. zachodniopomorskiego. Co ciekawe, spółka stojąca za tą inwestycją jest również jednym z beneficjentów pierwszej aukcji dla OZE, którą przeprowadzono w ostatni piątek. 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przyznał unijną dotację ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. zachodniopomorskiego na budowę farmy fotowoltaicznej w Kraśniku Koszalińskim.

Nominalna moc farmy fotowoltaicznej ma wynieść 0,99 MW i złoży się na nią 3960 modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 250 W.

Inwestor – spółka ES Jutrzenka 2 Sp. z o.o. – zakłada, że produkcja energii wyniesie w skali roku 988 MWh energii elektrycznej.

Koszt projektu o nazwie „Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej 0,99 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej w miejscowości Kraśnik Koszaliński” to ponad 4,4 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi ponad 1,9 mln zł.

To kolejny projekt elektrowni fotowoltaicznej, który w ostatnim czasie uzyskał unijne dofinansowanie z RPO dla woj. zachodniopomorskiego.

W ubiegłym tygodniu podpisano ponadto umowę na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 91 kW w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Całkowity koszt tej inwestycji to ponad 797 tys. zł. WFOŚiGW w Szczecinie przyznał beneficjentowi dofinansowanie z RPO WZ 2014-2020 w wysokości ponad 660 tys. zł.

Podpisano również umowę na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 39 kW na dachu budynku jednej ze szczecińskich kotłowni. Beneficjentem jest spółka Miejska Energetyka Cieplna, a całkowita wartość projektu wynosi ponad 212 tys. zł; wydatki kwalifikowalne to prawie 173 tys. zł, a przyznane dofinansowanie ze środków UE wynosi ponad 77 tys. zł.

Wcześniej w siedzibie WFOŚiGW w Szczecinie podpisano ponadto m.in. umowę na unijne dofinansowanie w wysokości prawie 8,4 mln zł, które pozwoli na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,89 MW. Całkowity koszt inwestycji, którą zrealizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Stargardzie, to prawie 12,7 mln zł. Więcej na ten temat w artykule: W Stargardzie powstanie duża elektrownia fotowoltaiczna. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
sdgf |
ES Jutrzenka 2 Sp. z o. o. jest również beneficjentem aukcji - czyli cena referencyjna jako przychód - fajnie :)
Płotka |
Chwila, ja jednak czegoś nie rozumiem..... 29 grudnia pokazała się tu informacja, że w Płotach (ok 80 km od Kraśnika), z tego samego funduszu powstanie elektrownia PV, gdzie 1 kWp będzie kosztował ok 10 tys PLN. Tu natomiast wychodzi ok 4.5 tys za kWp. Czy ktoś mi może wyjaśnić ten fenomen? Nawet fotografia burmistrza Płotów jest na tym samym tle co z Kraśnika.
Master |
Ile przy takim dofinansowaniu mogli dać w aukcji za 1MWh ?
Expert |
Zakładając że 1.9 mln to jedyna pomóc publicza. Produkcja 1000 MWh/rok okres wsparcia 15 lat to 1900000/15000 da ok 126.6 zł jednostkowej pomocy publicznej. Cena ref. 465. Max cena w aukcji 465-126.6=338.4 zł/MWh
TTTT |
Oby coraz więcej instalacji powstawało z dopłat Unijnych !!!!
ciekawe |
Powiedzcie proszę na czym się zarabia przy inwestycji w fotowoltaikę. Na sprzedaży prądu, czy na przyznanej dotacji ?

Giełda OZE

Projekty PV do 1 MW

Sprzedam 2 projekty PV do 1 MW każdy z warunkami przyłączeniowymi. Projekty budowlane w trakcie real czytaj dalej...

Praca dla ekipy monterskiej w Holandii

Witam, Poszukujemy ekipy monterskiej/firmy do pracy przy instalacjach PV na terenie Holandii. czytaj dalej...

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...