Producenci modułów PV sprzedają poniżej kosztów?

Producenci modułów PV sprzedają poniżej kosztów?
Suntech press
REKLAMA

Do takiego wniosku dochodzi Bloomberg, informując o notowanym w ostatnich miesiącach rekordowym spadku cen modułów fotowoltaicznych.

Bloomberg podaje, że spotowe ceny polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych spadły w ubiegłym tygodniu do przeciętnego poziomu 0,36 USD/W, przy czym najniższe ceny wyniosły nawet 0,31 USD/W. Tymczasem jeszcze w połowie 2016 r. średnie, spotowe ceny wynosiły około 0,5 USD/W.

Z pewnością to wyzwanie dla każdego, kto chce zarabiać pieniądze przy tej cenie. Łączny koszt [red. produkcji] dla większości [producentów] w ostatnim kwartale wynosił około 0,36 do 0,38 USD/W – komentuje cytowany przez Bloomberga Jeffrey Osborne z firmy Cowen & Co. Suppliers.

Bloomberg podaje, że cena na poziomie 0,36 USD/W jest niższa od kosztów produkcji m.in. w przypadku Trina Solar – chińskiej firmy, która w 2015 r. była największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych i która w tym roku ma ustąpić tylko innej chińskiej firmie JinkoSolar.

Trina Solar planowała ograniczenie kosztów produkcji modułów do 0,4 USD/W do końca 2016 r. w porównaniu do poziomu 0,45 USD/W notowanego w II kwartale 2016 r.

O niższym koszcie produkcji – na poziomie 0,37 USD/W w III kwartale wobec 0,39 USD/W w II kwartale 2016 r. – informował natomiast inny chiński potentat – Canadian Solar, zapewniając, że ma jedne z najniższych kosztów w branży.

Cytowany przez Bloomberga analityk zauważa, że czołowi producenci modułów fotowoltaicznych zapowiadają dalsze obniżenie kosztów produkcji modułów fotowoltaicznych i zbliżenie się do poziomu 0,3 USD/W w ostatnim kwartale 2017 r. Canadian Solar chce wówczas zejść do poziomu 0,29 USD/W.

Wobec spadających cen modułów fotowoltaicznych Komisja Europejska zapowiedziała obniżenie w 2017 r. minimalnej ceny importu chińskich modułów fotowoltaicznych dla producentów pozostających w tzw. porozumieniu cenowym, które zwalnia z karnych ceł importowych, z poziomu 0,56 EUR/W do 0,46 EUR/W. W przypadku importu ogniw fotowoltaicznych minimalna cena ma zostać obniżona do 0,23 EUR/W.   

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
bs_boss |
to może niech Bloomberg przebada i ten kierunek - sztuczne zawyżanie cen w UE
kazio |
To coś jakby zmowa cenowa UE ???? jakiś urząd antymonopolowy powinien zająć się komisją EU chyba ????
Katni |
Nie wiem, jak to się przedstawia globalnie, ale w Polsce można już w korzystnej cenie zainstalować we własnej firmie panele fotowoltaiczne.
hmm |
Może państwo chińskie rezygnuje z opodatkowania paneli PV , licząc na szybszy podbój Europy i USA ?

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...