Chińczycy przejmują farmy fotowoltaiczne w Czechach

Chińczycy przejmują farmy fotowoltaiczne w Czechach
Fot. Delta

Chiński fundusz China-CEE Fund zwiększa swoją obecność na czeskim rynku fotowoltaicznym, przejmując kolejne farmy PV. Wcześniej fundusz China-CEE Fund był aktywny m.in. na polskim rynku wiatrowym. 

Działający także na polskim rynku OZE fundusz China-Central and Eastern Europe Investment Cooperation Fund (China CEE Fund) przejął na początku ubiegłego roku czeską spółkę Energy 21 od funduszy Mid-Europa Partners i Darby Private Equity.

Energy 21 to firma specjalizująca się w budowie i zarządzaniu farmami solarnymi. Jest największym niezależnym operatorem elektrowni fotowoltaicznych w Europie Centralnej i Wschodniej, w dyspozycji którego znajdują się instalacje o łącznej mocy ok. 61 megawatów.

REKLAMA

Teraz fundusz China CEE Fund przejął znajdujące się w Czechach trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 6 MW. Sprzedającym jest amerykański fundusz ContourGlobal, który tym samym wycofuje się z czeskiego rynku PV.

China CEE Fund został założony przez China Exim Bank oraz innych partnerów instytucjonalnych z regionu w celu dokapitalizowania projektów inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Chiński fundusz jest aktywny także na polskim rynku OZE. W sierpniu 2015 roku China-CEE Fund oraz GEO Renewables Polska przejęły zlokalizowaną w województwie opolskim farmę wiatrową Zapowy (gmina Głubczyce). Farma wiatrowa Zopowy, której moc wynosi 30 MW i która składa się z 15 turbin Gamesa G90, została zbudowana przez należącą do hiszpańskiego koncernu Gamesa spółkę Gamesa Energia Polska. W tym joint-venture Chińczycy objęli 90 proc. udziałów.

Dla China CEE Fund była to kolejna transakcja na polskim rynku wiatrowym. Chiński fundusz pojawił się w Polsce w połowie 2014 roku. W lipcu 2014 r. Chińczycy kupili za 240 mln zł 16 proc. udziałów w spółce realizującej projekty wiatrowe Polish Energy Partners (obecnie Polenergia).

We wrześniu 2014 r. China CEE Fund podał, że będzie realizować projekty wiatrowe w Polsce w ramach joint venture z izraelskim funduszem Englight Renewable Energy. Obie firmy miały wspólnie wydać na inwestycje w elektrownie wiatrowe w Polsce w sumie do 1,3 mld zł, a za cel postawiły sobie budowę parku wiatrowego na poziomie 250 MW. W ramach joint venture pierwsza z wymienionych firm miała posiadać 49,9 proc. udziałów, a druga 50,1 proc. 

Pierwszą transakcją chińsko-izraelskiego konsorcjum był zakup od GEO Renewables 51 proc. udziałów w farmie wiatrowej Wróblew o mocy 36 MW, którą później sprzedano Ikei.

red. gramwzielone.pl